Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków buduje Centrum Jana Pawła II

29.04.2012

Wykonanie stanu surowego kościoła górnego, wyposażenie nowych obiektów oraz rozpoczęcie budowy mostu łączącego Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - to główne plany budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w 2012 roku.

- Wśród planów budowlanych na 2012 rok znajduje się również rozpoczęcie budowy wieży widokowej przy
kościele, wykończenie dolnej części świątyni oraz aranżacja wszystkich ośmiu kaplic dolnego kościoła - poinformował dziennikarzy prezes Centrum ks. prałat Jan Kabziński.

Górny kościół, most i wieża będą kolejnymi obiektami w budowanym w Łagiewnikach papieskim kompleksie. Pierwsze oddano do użytku w 2011 roku: w czerwcu swoją działalność zainaugurowało Sanktuarium bł. Jana Pawła II, erygowane przez kard. Stanisława Dziwisza. Znalazła się w nim relikwia Jana Pawła II - ampułka z krwią błogosławionego, umieszczona w ołtarzu eucharystycznym stojącym pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. W Sanktuarium umieszczono także płytę nagrobną Ojca Świętego przywiezioną z Watykanu. We wrześniu rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Wolontariatu.

Jak poinformował ks. Kabziński, jeszcze w maju do oddanego na początku roku budynku Instytutu Jana Pawła II przeniesie się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. W niedalekiej przyszłości planowane jest także - po wylaniu płyty fundamentowej i wyłonieniu wykonawcy - rozpoczęcie budowy budynku Muzeum Jana Pawła II. Po zrealizowaniu strategicznie ważnej inwestycji, jaką dla gospodarzy Centrum jest budowa mostu łączącego obiekty Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zagospodarowany zostanie teren parku medytacyjno-rekreacyjnego. Powstaną w nim kolejne kapliczki różańcowe, oświetlenie oraz ławki.

Jak podkreślił kustosz Sanktuarium ks. Jan Kabziński, osoba Jana Pawła II cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiernych, którzy pielgrzymują do Sanktuarium i zwracają się do błogosławionego z
licznymi prośbami i podziękowaniami za doznane łaski, uzdrowienia i pomoc. "Tygodniowo do sanktuarium przybywa kilka tysięcy pielgrzymów, w Święto Bożego Miłosierdzia było ich 10 tysięcy" - powiedział kustosz Sanktuarium.

1 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się ogólnopolskie obchody z okazji 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Tego dnia w Łagiewnikach odbędzie się również I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 2. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 3. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 4. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 5. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 6. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 7. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook