Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków buduje Centrum Jana Pawła II

29.04.2012

Wykonanie stanu surowego kościoła górnego, wyposażenie nowych obiektów oraz rozpoczęcie budowy mostu łączącego Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - to główne plany budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w 2012 roku.

- Wśród planów budowlanych na 2012 rok znajduje się również rozpoczęcie budowy wieży widokowej przy
kościele, wykończenie dolnej części świątyni oraz aranżacja wszystkich ośmiu kaplic dolnego kościoła - poinformował dziennikarzy prezes Centrum ks. prałat Jan Kabziński.

Górny kościół, most i wieża będą kolejnymi obiektami w budowanym w Łagiewnikach papieskim kompleksie. Pierwsze oddano do użytku w 2011 roku: w czerwcu swoją działalność zainaugurowało Sanktuarium bł. Jana Pawła II, erygowane przez kard. Stanisława Dziwisza. Znalazła się w nim relikwia Jana Pawła II - ampułka z krwią błogosławionego, umieszczona w ołtarzu eucharystycznym stojącym pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. W Sanktuarium umieszczono także płytę nagrobną Ojca Świętego przywiezioną z Watykanu. We wrześniu rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Wolontariatu.

Jak poinformował ks. Kabziński, jeszcze w maju do oddanego na początku roku budynku Instytutu Jana Pawła II przeniesie się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. W niedalekiej przyszłości planowane jest także - po wylaniu płyty fundamentowej i wyłonieniu wykonawcy - rozpoczęcie budowy budynku Muzeum Jana Pawła II. Po zrealizowaniu strategicznie ważnej inwestycji, jaką dla gospodarzy Centrum jest budowa mostu łączącego obiekty Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zagospodarowany zostanie teren parku medytacyjno-rekreacyjnego. Powstaną w nim kolejne kapliczki różańcowe, oświetlenie oraz ławki.

Jak podkreślił kustosz Sanktuarium ks. Jan Kabziński, osoba Jana Pawła II cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiernych, którzy pielgrzymują do Sanktuarium i zwracają się do błogosławionego z
licznymi prośbami i podziękowaniami za doznane łaski, uzdrowienia i pomoc. "Tygodniowo do sanktuarium przybywa kilka tysięcy pielgrzymów, w Święto Bożego Miłosierdzia było ich 10 tysięcy" - powiedział kustosz Sanktuarium.

1 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się ogólnopolskie obchody z okazji 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Tego dnia w Łagiewnikach odbędzie się również I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 2. bydgoszcz-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 3. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 4. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 5. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

 6. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 7. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook