Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Rząd PO-PSL zawiódł rodziny smoleńskie

11.09.2016

Poprzedni rząd nie stanął na wysokości zadania ws. odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, były one za niskie - ocenił w niedzielę wiceszef MON Bartosz Kownacki. Dodał, że są zabezpieczone pieniądze na kolejne odszkodowania.

"Gazeta Wyborcza" napisała kilka dni temu, że do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście wpływają od kilku miesięcy pisma krewnych ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Według dziennika, domagają się setek tysięcy, a nawet milionów złotych rekompensaty za śmierć bliskich. Chodzi o zadośćuczynienia za krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej. 

Kownacki nie odpowiedział na pytanie, ile ugód z rodzinami zawarło MON i ile wpłynęło wniosków od rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o odszkodowania. Jak mówił, był pełnomocnikiem w sprawach o odszkodowania, w związku z czym nie może "interesować się tymi sprawami jako wiceszef MON, ponieważ byłby to oczywisty konflikt interesów" - wyjaśnił w "Śniadaniu Radia ZET". 

Podkreślił jednak, że kiedy były zawierane ugody sądowe z rodzinami ofiar katastrofy, to żadna z rodzin nie zrzekła się prawa do dalszych roszczeń. 

"Gdybyśmy porównali te odszkodowania, które otrzymały rodziny ofiar katastrofy, z tymi, które byłyby wypłacane, gdyby to był zwykły rejsowy lot (...), to ono było kilkukrotnie mniejsze. Te rodziny były potraktowane w sposób skrajnie niesprawiedliwy, a jednocześnie byli w sytuacji pewnej presji medialnej, która utrudniała kierowanie spraw do sądu" - ocenił Kownacki. 

"Państwo polskie zachowując się godnie względem tych wszystkich rodzin (...) powinno zapłacić takie odszkodowania, które byłyby przynajmniej średnią w przypadku lotów cywilnych" – powiedział Kownacki. 

Pytany, czy poprzedni rząd PO-PSL zawiódł ws. odszkodowań, odpowiedział, że jego zdaniem tak. Jak mówił, gdyby porównać te kwoty z odszkodowaniami, które są wypłacane w innych katastrofach, "to rzeczywiście polski rząd nie stanął na wysokości zadania, być może tak po prostu traktuje swoich obywateli, którzy również służą temu państwu". 

Pytany, jaka jest rezerwa w budżecie na te odszkodowania, odparł, że nie chce mówić o "kwotach całościowych". "Zobaczymy, kto wystąpi; pieniądze na ten cel są zabezpieczone i to jest obowiązek państwa" - powiedział Kownacki. 

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że nie da się na pieniądze przeliczyć straty bliskich, którą poniosły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Dodał, że poza dyskusją jest to, że tym rodzinom należy się odszkodowanie. Wyraził nadzieję, że informacje o odszkodowaniach zostały przekazane do wszystkich rodzin smoleńskich. Jak mówił, ma również nadzieję, że w przyszłości będzie można poznać listę osób, którym zostały wypłacone odszkodowania i w jakiej wysokości. 

"Jawność i transparentność jest czymś, czego chyba wszyscy oczekujemy. I te rodziny nie mogą też mieć pretensji o to, że ktoś będzie czytał, że dostały odszkodowanie. Jeżeli występują o takie odszkodowanie do budżetu państwa, to muszą się liczyć z tym, że to będzie ujawnione. Nie jest to nic nagannego" - powiedział Neumann. 

Marek Sawicki (PSL) zaznaczył, że odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy były wypłacane w formie ryczałtowej, która nie zamykała możliwości dochodzenia odszkodowań na drodze cywilnej. 

W 2011 r., jak piszę "Gazeta Wyborcza", państwo wypłaciło krewnym ofiar katastrofy pierwsze zadośćuczynienia. 270 osób (mężów, żon, dzieci i rodziców ofiar spod Smoleńska) dostało wtedy po 250 tys. zł. Łącznie: 67,5 mln zł. Niektóre rodziny smoleńskie dostawały po kilkaset tysięcy, a liczniejsze - ponad milion złotych. 


ak/PAP

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook