Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Możemy czuć się bezpiecznie

16.01.2017

"Obecność wojsk amerykańskich jest gwarancją tego, że przez najbliższe kilkanaście lat będziemy mogli czuć się bezpiecznie" - ocenił w poniedziałek wiceszef MON Bartosz Kownacki. To najlepszy sposób na odstraszenie potencjalnego przeciwnika, jakim dzisiaj jest Rosja - dodał.

Kownacki zapytany w TVN24, co konkretnie daje Polsce obecność wojsk amerykańskich w Polsce, odpowiedział: "To jest gwarancja tego, że przez najbliższe - mam nadzieję - kilkanaście lat będziemy mogli czuć się bezpiecznie". Ocenił, że "to jest najlepszy sposób na odstraszenie potencjalnego przeciwnika, jakim dzisiaj jest Rosja". "Trzeba sobie to jasno powiedzieć, to zagrożenie, które może być kierowane wobec Polski, to jest Rosja pod takim, a nie innym kierownictwem i obecność wojsk sojuszniczych, NATO-wskich, a w szczególności amerykańskich, powoduje, że ten potencjalny agresor kilkakrotnie się zastanowi zanim zdecyduje się podjąć jakiekolwiek działania, czy to takiej wojny regularnej, czy działań hybrydowych na tym terenie - na terytorium Polski lub państw bałtyckich" - przekonywał wiceszef MON. 

Zdaniem Kownackiego sobotnie uroczyści powitalne żołnierzy amerykańskich przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO w Żaganiu, "na pewno zabolały Putina i zabolały tych wszystkich, którzy mieli złe i niecne zamiary względem Polski, państw bałtyckich i Europy Środkowo-Wschodniej". Wiceszef MON ocenił, że przybycie amerykańskich wojsk do Polski to ogromny sukces rządu PiS oraz personalny sukces ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. "To był minister, to był polityk, któremu od początku zależało na tym, żeby wojska amerykańskie były w Polsce" - podkreślił Kownacki. 

Wiceszef resortu obrony narodowej skomentował również doniesienia medialne, z których wynika, że Agencja Mienia Wojskowego anulowała sprzedaż działki pod terminal kontenerowy w Łodzi, co spowodowało wycofanie się Chińczyków z inwestycji. Na pytanie, czy to jest cena za pobyt wojsk amerykańskich w Polsce, odpowiedział: "Spokojnie, będą następne decyzje w tej sprawie. Zobaczycie państwo, że nic nadzwyczajnego w przypadku tej działki się nie dzieje". "To jest bardzo atrakcyjna nieruchomość w środku Polski i na pewno można ją wykorzystać w taki sposób, żeby dobrze służyła Polsce" - stwierdził wiceszef MON. 

"My musimy zabezpieczać interesy państwa polskiego, interesy gospodarcze państwa polskiego" - powiedział. Dodał, że decyzja została podjęta ze względu na "ochronę własnego interesu i polskiej racji stanu". Według Kownackiego "są w Polsce media, które próbują każdą decyzję rozdmuchać do niebotycznych rozmiarów, a jak już ją podejmuje minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, to robią z tego sensację, po to, żeby uderzyć". Kownacki zapewnił, że polski rząd chce współpracować z Chinami, bo - jak uzasadniał - "to jest dzisiaj bardzo ważny partner gospodarczy na świecie". Wskazał, że ta współpraca musi się jednak odbywać na warunkach "racjonalnych".

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook