Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół proponuje odpis 1 proc. podatku

02.05.2012

Kościół wspiera wiele inicjatyw społecznych i musi mieć podstawę finansową, by je kontynuować - przekonywali hierarchowie, którzy w środę zebrali się na Jasnej Górze na forum Rady Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem była likwidacja Funduszu Kościelnego.

Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Biskupi proponują odpis na poziomie 1 proc. - taki jak w przypadku organizacji pożytku publicznego.       

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik przypomniał podczas konferencji prasowej, że aby dobrze funkcjonować, Kościół musi mieć podstawę utrzymania bytu i "do wypełnienia swoich zadań, do których należy nie tylko utrzymanie duchownych, ale i znacznie ważniejsze i szersze tematy i zadania". Mówił o inicjatywach społecznych, edukacyjnych i charytatywnych Kościoła wymagających finansowego wsparcia, jak Fundacja Nowego Tysiąclecia, hospicja i domy samotnych matek.       

Sekretarz KEP biskup Wojciech Polak zaznaczył, że większość środków, którymi dysponuje Kościół, bo 80 proc., pochodzi z ofiar wiernych. W wielu krajach europejskich działalność społeczną Kościoła wspiera państwo. Hierarchowie zgadzają się, że funkcjonujący do tej pory w Polsce Fundusz Kościelny trzeba zastąpić bardziej nowoczesnym narzędziem.      

Pytany, jaki powinien być odpis od podatku, bp Polak powiedział, że mógłby być podobny do tego, co otrzymują organizacje pożytku publicznego, czyli 1 proc. Dodał, że przy zamknięciu Funduszu zostanie dokonany jego bilans. Co - jak przekonywał - jest potrzebne obu stronom. Kościołowi - bo pokaże, że to nieprawda, iż odzyskał całe mienie, zagarnięte przed laty, czego się zresztą nie żąda. Rząd zaś będzie bronił przed oskarżeniami, że daje Kościołowi coś dodatkowego - mówił.      

"Strona rządowa, świadoma własności, która pozostaje w rękach państwa, proponuje pewien model rekompensaty przy pomocy odpisu podatkowego" - wskazał bp Polak.       

Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch przypomniał, że prace strony kościelnej i rządowej nad przekształceniem Funduszu Kościelnego trwają od marca. Od strony kościelnej i rządowej powołano dwie grupy robocze zajmujące się tą sprawą.       

11 kwietnia zakończyły się rozmowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Ich przedstawiciele zwracali uwagę na to, że propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego oznacza dla obywateli m.in. przyznanie się - w deklaracji podatkowej - do przynależności religijnej. Kościoły i związki wyznaniowe uważają też, że odpis 0,3 proc. może okazać się niewystarczający do utrzymania ich finansowania na obecnym poziomie. Mówili o konieczności wprowadzenia działań osłonowych, np. okresu przejściowego.      

Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł.      

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".      

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".       

Obecnie w Polsce istnieją  44 diecezje, w tym Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego oraz Ordynariat Polowy. Diecezje zgrupowane są w 15 metropoliach. 

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook