Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Kościół jest darem zmartwychwstałego Pana"

27.03.2016

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w Katedrze Wawelskiej w Niedzielę Wielkanocną. „Kościół jest darem zmartwychwstałego Pana dla podzielonego przez grzech świata. Kościół jest dobrem, które należy chronić” – powiedział do przybyłych metropolita krakowski.

Na wstępie homilii kard. Dziwisz podkreślił, że historia Jezusa z Nazaretu pozostaje najważniejszą sprawą świata i każdego człowieka. „My, Jego uczniowie, głosimy dziś światu, że nasz Pan żyje, że jest Królem wszechświata, a my dzięki Jego odkupieńczej śmierci i zmartwychwstaniu zmierzamy do Jego odwiecznego królestwa życia i miłości. To jest najważniejszy motyw naszej wielkanocnej radości!” – mówił.

Hierarcha zaznaczył, że wymownym znakiem zmartwychwstania Chrystusa jest pusty grób, w który nie mogła przecież uwierzyć Maria Magdalena. „Nie docierała jeszcze do niej prawda, że nikt Pana nie zabrał. On sam opuścił grób jako żywy, a rany po gwoździach na ciele i przebity bok świadczyły o Jego tożsamości – że jest tym samym, które przeszedł dobrze czyniąc, głosząc Dobrą Nowinę o Bogu kochającym człowieka, wzywając do nawrócenia, i ponosząc w końcu śmierć za to, kim był” – wyjaśnił.

Purpurat zwrócił uwagę, że już od 1050 lat ta właśnie Dobra Nowina dociera do umysłów i serc ludzi zamieszkujących Polskę. „Pomimo wszystkich naszych słabości i niewierności, naszą polską tożsamość kształtowała i nadal kształtuje Ewangelia jako fundament naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego, jako zbiór wartości pomagających nam żyć mądrze, sprawiedliwie i sensownie” – uznał.

Metropolita ocenił, że Kościół umożliwia człowiekowi obecność w wielkiej wspólnocie, ogarniającej wszystkie narody i kultury. „To przecież Kościół – pomimo napięć i konfliktów panujących w świecie – wnosi ogromny wkład w umacnianie harmonijnego życia narodów, w braterstwo ludów, w poszanowanie godności człowieka” – ocenił.

Zachęcił do chronienia Kościoła jako dobra, będącego darem Zmartwychwstałego. „To w pierwszym rzędzie zadanie dla nas, przyznających się do Chrystusa, szczycących się mianem Jego uczniów. Zdajemy sobie sprawę, że każdy nasz grzech osłabia Kościół, a każdy nasz dobry czyn, każde nasze świadectwo miłości i świętości przemawia najlepiej do tych, którzy Chrystusa nie znają, albo znają Go w niewystarczającym stopniu” – uwrażliwiał.

Zaapelował także o odkrywanie w Roku Miłosierdzia mocy miłości miłosiernej w życiu osobistym i zbiorowym. „Tylko ono, tylko miłosierdzie zdolne jest otworzyć zamknięte serca, przerwać krąg uprzedzeń, niechęci i otwartej wrogości. Darem zmartwychwstałego Pana jest właśnie pokój” – powiedział.

„Niech Zmartwychwstały swoją obecnością opromienia nasze codzienne życie, niech nadaje sens wszystkim naszym trudom i pracom, naszym marzeniom i nadziejom. Niech Zmartwychwstały rozpogodzi nasze oblicza, niech umacnia nas w czynieniu dobra, w budowaniu świata bardziej ludzkiego i Bożego” – zakończył kard. Dziwisz.

kk/KAI

[fot. Youtube]

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook