Jedynie prawda jest ciekawa

Korwin-Mikke: zlikwidować przymus ubezpieczeń

05.08.2014

„Kto chce mieć system emerytalny - niech sobie ma. Jak jest idiotą - to niech buli”.

Janusz Korwin-Mikke na łamach „Super Expressu” przekonuje, że najgorsze zło życia państwowego to system emerytalny. „Najważniejszą 'zdobyczą socjalizmu' jest system emerytalny. Kraj uważa się za socjalistyczny, jeśli system emerytalny jest w nim obowiązkowy. Tą 'zdobyczą' nie jest system. To my jesteśmy ICH zdobyczą. Upolowaną - przez własna głupotę” - wskazuje lider KNP.

Polityk zwraca uwagę czytelników na bilans zysków i strat emerytów. „Człowiek idzie do pracy w 18. - a może 23. roku życia. Powiedzmy: średnio w 22. Pracuje 45 lat i płaci średnią składkę 1100 zł miesięcznie. Po czym przechodzi na emeryturę. 67-latek żyje jeszcze średnio 7 lat. I pobiera średnią emeryturę 2500. Już Państwo policzyli, na ile nas nacięto? To źle policzyliście. A o procentach - średnio przez 30 lat zapomnieliście?” - tłumaczy.

Dodaje, że „przeciętnie co drugi mężczyzna nie dożywa wieku emerytalnego - i ONI żerują na jego składkach, zacierając tłuste łapki? No, to teraz rozumiecie, dlaczego ta "zdobycz" jest obowiązkowa”.

Korwin-Mikke przekonuje, że nikogo nie powinno się zmuszać do odkładania pieniędzy na emeryturę. „Kto chce mieć system emerytalny - niech sobie ma. Jak jest idiotą - to niech buli. Ale jakim prawem wymaga od innych, by też dali się obrabować? Docelowo trzeba zlikwidować przymus jakichkolwiek ubezpieczeń - a propagowanie ubezpieczeń traktować jak propagandę używania narkotyków. Propaganda ta przedstawia ryzyko - najważniejszy element rozwoju narodów w ogóle, a gospodarki w szczególności - jako coś złego. Ponadto skutkuje nieuniknionym (i katastrofalnym) spadkiem dzietności. Po co mieć dzieci - skoro będzie emerytura?” - zastanawia się Korwin-Mikke.

Postulaty Korwin-Mikkego ładnie brzmią. Ale nie jest to jedynie tani populizm? Jakie mogą być skutki zlikwidowania systemu emerytalnego dla każdego obywatela?

Cały tekst w „Super Expressie”.

TK
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook