Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niechciane listy Nowej Prawicy

17.09.2011

Janusz Korwin-Mikke, lider Nowej Prawicy złozył do Sądu Najwyższego skargę na decyzję Państwowej komisji Wyborczej odmawiającej jego partii rejestracji list wyborczych w całym kraju. Ta decyzja uniemożliwia Korwin-Mikkemu start w wyborach parlamentarnych, ponieważ był on zarejestrowany na liście warszawskiej. Ta lista jest jedna z kilku, które nie zostały zarejestrowane.

PKW nie skomentowała działań Nowej Prawicy, natomiast szef Krajowego Biura Wyborczego, Kazimierz czaplicki, zapewnił, że w poniedziałek odpowie na pytanie skierowane do PKW przez Sąd najwyższy. Opdowiedź ta ma jednak zostać niejawna.

Listy NP nie zostały zarejestrowane ponieważ Komisji zabrakło czasu. Tymczasem lider partii odrzuca taki argument i zapowiada wnisienie wniosku o unieważnienie wyborów jeśli sąd nie przyna mu racji. Ponadto wniósł skargę do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Kodeks Wyborczy przewiduje, że komitet wyborczy, który w ustalonym terminie zarejestruje listy w co najmniej połowie okręgów, może rejestrować kolejne listy bez konieczności zbierania podpisów. Korwin-Mikke, jak twierdzi, złożył wszystkie listy w 21 okręgach w terminie (do 30 sierpnia). Tymczasem PKW zdążyła zarejestrować tylko 20 z nich, a 21 listę zarejestrowała dopiero 6 września. Jeśli okaże się, że Komisja nie zdążyła z rejestracja z powodu własnych uhybień, tegoroczne wybory mogą być bezprecedensowe.

[fot. PAP/Jacek Turyczk]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook