Jedynie prawda jest ciekawa


Niechciane listy Nowej Prawicy

17.09.2011

Janusz Korwin-Mikke, lider Nowej Prawicy złozył do Sądu Najwyższego skargę na decyzję Państwowej komisji Wyborczej odmawiającej jego partii rejestracji list wyborczych w całym kraju. Ta decyzja uniemożliwia Korwin-Mikkemu start w wyborach parlamentarnych, ponieważ był on zarejestrowany na liście warszawskiej. Ta lista jest jedna z kilku, które nie zostały zarejestrowane.

PKW nie skomentowała działań Nowej Prawicy, natomiast szef Krajowego Biura Wyborczego, Kazimierz czaplicki, zapewnił, że w poniedziałek odpowie na pytanie skierowane do PKW przez Sąd najwyższy. Opdowiedź ta ma jednak zostać niejawna.

Listy NP nie zostały zarejestrowane ponieważ Komisji zabrakło czasu. Tymczasem lider partii odrzuca taki argument i zapowiada wnisienie wniosku o unieważnienie wyborów jeśli sąd nie przyna mu racji. Ponadto wniósł skargę do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Kodeks Wyborczy przewiduje, że komitet wyborczy, który w ustalonym terminie zarejestruje listy w co najmniej połowie okręgów, może rejestrować kolejne listy bez konieczności zbierania podpisów. Korwin-Mikke, jak twierdzi, złożył wszystkie listy w 21 okręgach w terminie (do 30 sierpnia). Tymczasem PKW zdążyła zarejestrować tylko 20 z nich, a 21 listę zarejestrowała dopiero 6 września. Jeśli okaże się, że Komisja nie zdążyła z rejestracja z powodu własnych uhybień, tegoroczne wybory mogą być bezprecedensowe.

[fot. PAP/Jacek Turyczk]

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 3. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 4. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 5. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 6. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 7. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook