Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korupcja w Sądzie Najwyższym?

03.10.2012

Prokuratura umorzyła postępowania dotyczące m.in. domniemanej korupcji na najwyższym szczeblu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Prezes SN nazwał doniesienia w tej sprawie „podłością”.

„Jak dotąd nie ma żadnych materiałów pozwalających rzucać cień podejrzenia na nieskazitelność charakteru któregokolwiek z sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma podstaw do sugerowania korupcji w SN”  – ogłosił na specjalnie zwołanej konferencji.

Sędzia odniósł się artykułu w „Rzeczpospolitej” opisującego umorzenie przez krakowską prokuraturę apelacyjną śledztwa dotyczącego korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Sprawa była  odpryskiem afery hazardowej. Jeden z wątków postępowania prowadził bardzo wysoko.

„Funkcjonariusze CBA zebrali dowody wskazujące, że proceder korupcyjny sięgał Sądu Najwyższego. Prokuratorzy uznali jednak, że dowody były zebrane bez podstawy prawnej. Teraz prokuratura bada, czy CBA przekroczyło uprawnienia” - informowała „Rz”.
 
„Krakowscy śledczy zachowali się nie jak prokuratorzy, ale de facto obrońcy przestępców. W dodatku, umarzając sprawę, nie dali możliwości, by sprawę ocenił sąd” – stwierdził w „Rz” były szef CBA, Mariusz Kamiński.

Sprawa  - jak wyjaśnia gazeta - dotyczy dwóch ściśle tajnych operacji CBA o kryptonimach „Yeti" oraz „Astrea". Funkcjonariusze ustalili, że emerytowany sędzia NSA i były członek Krajowej Rady Sądownictwa nawiązał kontakt z sędzią Sądu Najwyższego. „Sędzia SN w zamian za łapówkę pomógł mu w napisaniu pisma, które miało doprowadzić do korzystnego orzeczenia. Sprawa jednak ostatecznie nie została zakończona, bo w międzyczasie wybuchła afera hazardowa” - opisuje „Rz”.

Wedle Stanisława Dąbrowskiego cała sprawa wzięła się z tego, że „pewien pan przegrał sprawę w SN i poszedł do CBA zawiadamiając, że dał łapówkę osobie lub osobom podających się za pośredników w kontaktach z sędziami, a mimo to przegrał sprawę".
 
„To nie daje żadnych podstaw do sugerowania korupcji w SN  - zadeklarował na konferencji.
 
JKUB/”Rz”

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook