Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korupcja w Sądzie Najwyższym?

03.10.2012

Prokuratura umorzyła postępowania dotyczące m.in. domniemanej korupcji na najwyższym szczeblu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Prezes SN nazwał doniesienia w tej sprawie „podłością”.

„Jak dotąd nie ma żadnych materiałów pozwalających rzucać cień podejrzenia na nieskazitelność charakteru któregokolwiek z sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma podstaw do sugerowania korupcji w SN”  – ogłosił na specjalnie zwołanej konferencji.

Sędzia odniósł się artykułu w „Rzeczpospolitej” opisującego umorzenie przez krakowską prokuraturę apelacyjną śledztwa dotyczącego korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Sprawa była  odpryskiem afery hazardowej. Jeden z wątków postępowania prowadził bardzo wysoko.

„Funkcjonariusze CBA zebrali dowody wskazujące, że proceder korupcyjny sięgał Sądu Najwyższego. Prokuratorzy uznali jednak, że dowody były zebrane bez podstawy prawnej. Teraz prokuratura bada, czy CBA przekroczyło uprawnienia” - informowała „Rz”.
 
„Krakowscy śledczy zachowali się nie jak prokuratorzy, ale de facto obrońcy przestępców. W dodatku, umarzając sprawę, nie dali możliwości, by sprawę ocenił sąd” – stwierdził w „Rz” były szef CBA, Mariusz Kamiński.

Sprawa  - jak wyjaśnia gazeta - dotyczy dwóch ściśle tajnych operacji CBA o kryptonimach „Yeti" oraz „Astrea". Funkcjonariusze ustalili, że emerytowany sędzia NSA i były członek Krajowej Rady Sądownictwa nawiązał kontakt z sędzią Sądu Najwyższego. „Sędzia SN w zamian za łapówkę pomógł mu w napisaniu pisma, które miało doprowadzić do korzystnego orzeczenia. Sprawa jednak ostatecznie nie została zakończona, bo w międzyczasie wybuchła afera hazardowa” - opisuje „Rz”.

Wedle Stanisława Dąbrowskiego cała sprawa wzięła się z tego, że „pewien pan przegrał sprawę w SN i poszedł do CBA zawiadamiając, że dał łapówkę osobie lub osobom podających się za pośredników w kontaktach z sędziami, a mimo to przegrał sprawę".
 
„To nie daje żadnych podstaw do sugerowania korupcji w SN  - zadeklarował na konferencji.
 
JKUB/”Rz”

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook