Jedynie prawda jest ciekawa


Kopalnie zaapelowały do ministrów

05.02.2016

Podczas spotkania ministrów z górnikami w Warszawie został złożony postulat dotyczący zwolnienia węgla z nowego podatku sprzedażowego. Kopalnie zaapelowały do ministrów, by nie dokładano górnictwu nowego obciążenia.


Nie przewidziano,że nowy podatek od sprzedaży, może uderzyć w górnictwo.Kopalnie odnoszą straty co wiąże się z tym, że nałożenie na ich przychody podatku  wynoszącego 1,3 procent,utrudni górnictwu i będą odnosić jeszcze większe straty.

Ministerstwo Finansów wstępnie zapowiedziało, że jest gotowe zwolnić sprzedaż węgla z  nowego obciążenia, ale pojawia sie kolejny problem. Nowy podatek miał częściowo sfinansować program 500 złotych na dziecko. Aby na to nie zabrakło pieniędzy, rząd będzie musiał znaleźć inne rozwiązanie na przykład podwyższając podatki innym. Całość ma przeliczyć Ministerstwo Finansów.

"Mamy zapewnienie, że rozmowy będą na tyle poważne, że górnictwo będzie miało program, który pozwoli wyjść z kryzysu" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski. 

Czerkawski zapytany o wypłatę tzw. czternastek powiedział:

"Wszyscy muszą zrozumieć, że czternastki to stały element wynagrodzenia górników".

Tzw. czternastą pensję otrzymają nagrodę Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego KHW. Otrzymywana jest w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca.Zdecydował o tym zarząd holdingu. 

Nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego wg.  z Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty - bieżącą oraz nagrodę roczną. Potrzeba ok. 80 mln złotych.
 

Wojciech Jaros Rzecznik holdingu mówił, że tak jak w całej branży górniczej, także sytuacja finansowa KHW jest trudna. Realizowany jest program naprawczy,który zakłada m.in. stabilizację finansów i miejsc pracy.

Tzw. "czternastka" mogłaby zostać rozłożona na raty w Kompanii Węglowej, gdzie potrzeba na wypłatę ponad 220 mln zł. Porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty gotówki  w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd wraz z związkami zawarły w połowie stycznia 14 wypłata będzie wypłacona do 1 czerwca wraz z odsetkami. Te zostaną wypłacane od 15 lutego.

Bogusław Hutek, szef Solidarności w Kompanii Węglowej, iż związki oczekują, że minister energii Krzysztof Tchórzewski "przedstawi jasne stanowisko w sprawie dalszych kroków resortu oraz zarządu Kompanii dotyczących realizacji powstania Polskiej Grupy Górniczej".

Rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

K.R/RMF 24
[Fot.wpolityce.pl]


Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook