Jedynie prawda jest ciekawa


Kopalnie zaapelowały do ministrów

05.02.2016

Podczas spotkania ministrów z górnikami w Warszawie został złożony postulat dotyczący zwolnienia węgla z nowego podatku sprzedażowego. Kopalnie zaapelowały do ministrów, by nie dokładano górnictwu nowego obciążenia.


Nie przewidziano,że nowy podatek od sprzedaży, może uderzyć w górnictwo.Kopalnie odnoszą straty co wiąże się z tym, że nałożenie na ich przychody podatku  wynoszącego 1,3 procent,utrudni górnictwu i będą odnosić jeszcze większe straty.

Ministerstwo Finansów wstępnie zapowiedziało, że jest gotowe zwolnić sprzedaż węgla z  nowego obciążenia, ale pojawia sie kolejny problem. Nowy podatek miał częściowo sfinansować program 500 złotych na dziecko. Aby na to nie zabrakło pieniędzy, rząd będzie musiał znaleźć inne rozwiązanie na przykład podwyższając podatki innym. Całość ma przeliczyć Ministerstwo Finansów.

"Mamy zapewnienie, że rozmowy będą na tyle poważne, że górnictwo będzie miało program, który pozwoli wyjść z kryzysu" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski. 

Czerkawski zapytany o wypłatę tzw. czternastek powiedział:

"Wszyscy muszą zrozumieć, że czternastki to stały element wynagrodzenia górników".

Tzw. czternastą pensję otrzymają nagrodę Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego KHW. Otrzymywana jest w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca.Zdecydował o tym zarząd holdingu. 

Nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego wg.  z Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty - bieżącą oraz nagrodę roczną. Potrzeba ok. 80 mln złotych.
 

Wojciech Jaros Rzecznik holdingu mówił, że tak jak w całej branży górniczej, także sytuacja finansowa KHW jest trudna. Realizowany jest program naprawczy,który zakłada m.in. stabilizację finansów i miejsc pracy.

Tzw. "czternastka" mogłaby zostać rozłożona na raty w Kompanii Węglowej, gdzie potrzeba na wypłatę ponad 220 mln zł. Porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty gotówki  w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd wraz z związkami zawarły w połowie stycznia 14 wypłata będzie wypłacona do 1 czerwca wraz z odsetkami. Te zostaną wypłacane od 15 lutego.

Bogusław Hutek, szef Solidarności w Kompanii Węglowej, iż związki oczekują, że minister energii Krzysztof Tchórzewski "przedstawi jasne stanowisko w sprawie dalszych kroków resortu oraz zarządu Kompanii dotyczących realizacji powstania Polskiej Grupy Górniczej".

Rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

K.R/RMF 24
[Fot.wpolityce.pl]


Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook