Jedynie prawda jest ciekawa

Kopalnie zaapelowały do ministrów

05.02.2016

Podczas spotkania ministrów z górnikami w Warszawie został złożony postulat dotyczący zwolnienia węgla z nowego podatku sprzedażowego. Kopalnie zaapelowały do ministrów, by nie dokładano górnictwu nowego obciążenia.


Nie przewidziano,że nowy podatek od sprzedaży, może uderzyć w górnictwo.Kopalnie odnoszą straty co wiąże się z tym, że nałożenie na ich przychody podatku  wynoszącego 1,3 procent,utrudni górnictwu i będą odnosić jeszcze większe straty.

Ministerstwo Finansów wstępnie zapowiedziało, że jest gotowe zwolnić sprzedaż węgla z  nowego obciążenia, ale pojawia sie kolejny problem. Nowy podatek miał częściowo sfinansować program 500 złotych na dziecko. Aby na to nie zabrakło pieniędzy, rząd będzie musiał znaleźć inne rozwiązanie na przykład podwyższając podatki innym. Całość ma przeliczyć Ministerstwo Finansów.

"Mamy zapewnienie, że rozmowy będą na tyle poważne, że górnictwo będzie miało program, który pozwoli wyjść z kryzysu" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski. 

Czerkawski zapytany o wypłatę tzw. czternastek powiedział:

"Wszyscy muszą zrozumieć, że czternastki to stały element wynagrodzenia górników".

Tzw. czternastą pensję otrzymają nagrodę Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego KHW. Otrzymywana jest w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca.Zdecydował o tym zarząd holdingu. 

Nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego wg.  z Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty - bieżącą oraz nagrodę roczną. Potrzeba ok. 80 mln złotych.
 

Wojciech Jaros Rzecznik holdingu mówił, że tak jak w całej branży górniczej, także sytuacja finansowa KHW jest trudna. Realizowany jest program naprawczy,który zakłada m.in. stabilizację finansów i miejsc pracy.

Tzw. "czternastka" mogłaby zostać rozłożona na raty w Kompanii Węglowej, gdzie potrzeba na wypłatę ponad 220 mln zł. Porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty gotówki  w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd wraz z związkami zawarły w połowie stycznia 14 wypłata będzie wypłacona do 1 czerwca wraz z odsetkami. Te zostaną wypłacane od 15 lutego.

Bogusław Hutek, szef Solidarności w Kompanii Węglowej, iż związki oczekują, że minister energii Krzysztof Tchórzewski "przedstawi jasne stanowisko w sprawie dalszych kroków resortu oraz zarządu Kompanii dotyczących realizacji powstania Polskiej Grupy Górniczej".

Rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

K.R/RMF 24
[Fot.wpolityce.pl]


Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook