Jedynie prawda jest ciekawa

Kopalnie zaapelowały do ministrów

05.02.2016

Podczas spotkania ministrów z górnikami w Warszawie został złożony postulat dotyczący zwolnienia węgla z nowego podatku sprzedażowego. Kopalnie zaapelowały do ministrów, by nie dokładano górnictwu nowego obciążenia.


Nie przewidziano,że nowy podatek od sprzedaży, może uderzyć w górnictwo.Kopalnie odnoszą straty co wiąże się z tym, że nałożenie na ich przychody podatku  wynoszącego 1,3 procent,utrudni górnictwu i będą odnosić jeszcze większe straty.

Ministerstwo Finansów wstępnie zapowiedziało, że jest gotowe zwolnić sprzedaż węgla z  nowego obciążenia, ale pojawia sie kolejny problem. Nowy podatek miał częściowo sfinansować program 500 złotych na dziecko. Aby na to nie zabrakło pieniędzy, rząd będzie musiał znaleźć inne rozwiązanie na przykład podwyższając podatki innym. Całość ma przeliczyć Ministerstwo Finansów.

"Mamy zapewnienie, że rozmowy będą na tyle poważne, że górnictwo będzie miało program, który pozwoli wyjść z kryzysu" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski. 

Czerkawski zapytany o wypłatę tzw. czternastek powiedział:

"Wszyscy muszą zrozumieć, że czternastki to stały element wynagrodzenia górników".

Tzw. czternastą pensję otrzymają nagrodę Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego KHW. Otrzymywana jest w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona w piątek, druga do 2 lipca.Zdecydował o tym zarząd holdingu. 

Nagroda powinna być wypłacona w całości do 5 lutego wg.  z Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Dotknięta kryzysem na rynku węgla spółka nie jest w stanie zgromadzić w miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty - bieżącą oraz nagrodę roczną. Potrzeba ok. 80 mln złotych.
 

Wojciech Jaros Rzecznik holdingu mówił, że tak jak w całej branży górniczej, także sytuacja finansowa KHW jest trudna. Realizowany jest program naprawczy,który zakłada m.in. stabilizację finansów i miejsc pracy.

Tzw. "czternastka" mogłaby zostać rozłożona na raty w Kompanii Węglowej, gdzie potrzeba na wypłatę ponad 220 mln zł. Porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty gotówki  w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd wraz z związkami zawarły w połowie stycznia 14 wypłata będzie wypłacona do 1 czerwca wraz z odsetkami. Te zostaną wypłacane od 15 lutego.

Bogusław Hutek, szef Solidarności w Kompanii Węglowej, iż związki oczekują, że minister energii Krzysztof Tchórzewski "przedstawi jasne stanowisko w sprawie dalszych kroków resortu oraz zarządu Kompanii dotyczących realizacji powstania Polskiej Grupy Górniczej".

Rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

K.R/RMF 24
[Fot.wpolityce.pl]


CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook