Jedynie prawda jest ciekawa

Kopacz zrobi rządową rewolucję?

09.09.2014

Wokół składu nowego rządu pojawia się szereg pytań, przypuszczeń i sugestii. Marek Sawicki wskazał, że do gabinetu Kopacz mógłby wejść były szef MSW Grzegorz Schetyna. Ruszyła kolejna edycja giełdy plotek ws. nowego rządu.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że z posadą szefa MSZ miałby się pożegnać Radosław Sikorski - w fotelu jego następcy media widzą Pawła Zalewskiego lub Rafała Trzaskowskiego, który miałby opuścić ministerstwo administracji i cyfryzacji.

Elżbietę Bieńkowską ma zastąpić Adam Zdziebło - choć i tu jest wiele pytań. Najważniejsze dotyczy tego, czy „superresort” połączonych ministerstw rozwoju regionalnego i transportu pozostanie wciąż tak duży.

Odejdzie najprawdopodobniej Bartłomiej Sienkiewicz, którego na stanowisku szefa MSW ma zastąpić Marek Biernacki, zwalniając z kolei stanowisko ministra sprawiedliwości. Wilczy bilet ma też dostać Bartosz Arłukowicz. Wreszcie sprawa stanowiska marszałka Sejmu - opuszczająca je Ewa Kopacz widzi jako swojego następcę Cezarego Grabarczyka.

Rekonstrukcja rządu będzie dosyć poważna - ocenił we wtorek rano minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedział, że dymisja premiera Donalda Tuska zostanie złożona we wtorek, a przyjęta w czwartek.

Sawicki w poniedziałek wieczorem uczestniczył w spotkaniu koalicyjnym poświęconym nowej sytuacji politycznej po wyborze Donalda Tuska na szefa RE. W rozmowie wzięli udział m.in.: szef rządu, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, szef PSL Janusz Piechociński, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz generalny Platformy Paweł Graś oraz szef klubu PO Rafał Grupiński.

Pytany w radiowej Trójce, czy we wtorek dojdzie do złożenia dymisji przez Donalda Tuska, Sawicki odparł, że skoro prezydent Bronisław Komorowski składa wizytę zagraniczną w Niemczech i jest zajęty ważnymi sprawami międzynarodowymi, to premier „pewnie uda się do prezydenta w czwartek”. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała jednak PAP, że premier złoży dymisję we wtorek.

„Dokument z rezygnacją pana premiera pan prezydent otrzyma na pewno we wtorek” — dodała. Dymisja Donalda Tuska ma zostać przyjęta przez prezydenta w czwartek.

Sawicki dopytywany, kto odejdzie z rządu razem z premierem powiedział, że w jego ocenie „rekonstrukcja będzie dosyć poważna”.

„Z pewnością w tej części ministrów Platformy Obywatelskiej nastąpią istotne zmiany, ale uczciwie powiem, wczoraj o personaliach nie rozmawialiśmy” — powiedział minister rolnictwa. Zgodnie z zapowiedziami szefa ludowców, wicepremiera Janusza Piechocińskiego w rządzie mają pozostać trzej ministrowie z PSL: gospodarki, rolnictwa oraz pracy i polityki społecznej.

Sawicki pytany, czy z rządu odejdzie szef MSZ Radosław Sikorski i zostanie nowym marszałkiem Sejmu powiedział, że jeśli Kopacz zdecyduje się na zmianę ministra spraw zagranicznych, to niewykluczone, że Sikorskiemu zostanie zaproponowane objęcie funkcji marszałka Sejmu. Sawicki uważa jednak, że jeśli Sikorski na tę propozycję się nie zdecyduje, to pewnie będzie pełnił dalej funkcję szefa dyplomacji.

Minister rolnictwa zaznaczył także, że podczas poniedziałkowego spotkania koalicja formalnie wskazała Ewę Kopacz na nowego premiera.

„Ta propozycja została panu prezydentowi złożona, ale nie wiemy, czy pan prezydent przyjmie ją od razu w tym tygodniu i powierzy misję tworzenia nowego rządu pani marszałek, czy też pan prezydent wykorzysta swoje 14 dni, kiedy będzie mógł się zastanawiać nad tym, czy powierzy organizowanie nowego rządu pani marszałek, czy też nie” — powiedział minister rolnictwa.

Sawicki podkreślił, że koalicja ma przekonanie po dotychczasowym rozmowach z prezydentem, że nie będzie on zwlekał z powierzeniem misji tworzenia nowego rządu obecnej marszałek Sejmu.

„Miejmy nadzieję, że ta desygnacja pani marszałek na premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym tygodniu i niewykluczone, że na przyszłe posiedzenie Sejmu będzie już znany nowy skład rządu” — powiedział. Posiedzenie Sejmu planowane jest w tym tygodniu, a kolejne pod koniec września.

Minister rolnictwa pytany w Polsat News, czy jego zdaniem powinno się znaleźć miejsce w nowym rządzie dla Grzegorza Schetyny odpowiedział:

„Myślę, że z tych rozmów, które mieliśmy (…) bym wnioskował, że Grzegorz Schetyna z pewnością nie będzie marginalizowany, że z pewnością jest dla niego przewidywana albo jakaś ważniejsza rola w parlamencie, albo w rządzie” - mówił.

PAP, Dziennik, ansa, lw, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook