Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz tłumaczy się z wysyłania żołnierzy na Ukrainę

27.02.2015

"Jest różnica między wysyłaniem wojsk na front a wysyłaniem naszych oficerów szkoleniowych po to, żeby w bezpiecznym miejscu, w okolicach Kijowa, gdzie nie toczą się żadne walki" - powiedziała Ewa Kopacz zapytana o kwestię wysłania polskich szkoleniowców na Ukrainę, w kontekście swoich krytycznych wypowiedzi o słowach kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak stwierdziła premier dzieje się to "w ramach bardzo szerokiej akcji".  "To nie jest akcja wymyślona tylko przez Davida Camerona czy polski rząd, aby dzisiaj wysłać tam instruktorów szkolących wojsko ukraińskie, ale jest to szeroko pojęta akcja pod auspicjami NATO. Dołączają kolejne państwa, które deklarują, że będą swoich oficerów i podoficerów wysyłać w celu przeszkolenia wojsk ukraińskich. I to jest zasadnicza różnica i chciałabym, żebyśmy tę różnicę dostrzegali". 

Ewa Kopacz odwiedziła ośrodek Caritas w Rybakach k. Olsztyna, gdzie mieszkają ewakuowani z Donbasu Polacy. 

Ewakuowani z Donbasu są w dobrym, bezpiecznym miejscu, jakim jest Polska - powiedziała po tej wizycie. Jak relacjonowała, ewakuowani w czasie rozmowy z nią dziękowali władzom i mieszkańcom Polski za opiekę.

"W styczniu przybyli tu do Polski (z Donbasu - PAP), do swojej ojczyzny, to są Polacy, którzy mieszkali na Ukrainie, mieli obywatelstwo ukraińskie, ale są pochodzenia polskiego" - powiedziała szefowa rządu w piątek na konferencji prasowej w 

Jak relacjonowała, rozmawiała z poszczególnymi rodzinami i pytała, jakie mają plany - czy chcą wracać na Ukrainę kiedy zapanuje tam pokój, czy zostać w Polsce. Według Kopacz, osoby, z którymi rozmawiała zapewniały, że nie chcą wracać na Ukrainę. "Powiedzieli, że swoje plany wiążą z tym krajem, (mówili) +chcemy zostać tu w Polsce, to jest nasza ojczyzna+. To były miłe słowa, szczególnie wtedy, kiedy dziękowali za całą serdeczność, opiekę nie tylko władz, ale również mieszkańców polskiej ziemi" - zaznaczyła szefowa rządu.

Kopacz zapewniła, że wszystkie sprawy związane ze stałym pobytem dla ewakuowanych z Donbasu są "bardzo szybko załatwiane". Jak poinformowała, 115 osób ma już karty stałego pobytu w naszym kraju. "Mamy również - dzięki ministerstwu spraw wewnętrznych - bank ofert - około 100 przedsiębiorców złożyło swoje oferty pomocy, ewentualnie propozycji zatrudnienia osób, które tu przyjechały" - dodała.

"(Ewakuowani) byli bardzo wzruszeni każdą wizytą, która tu miała miejsce ze strony kogokolwiek, czy to byli ministrowie, samorządowcy, czy artyści. Oni za każdym razem mówią +o nas nie zapomniano, czujemy się naprawdę serdecznie i dobrze przyjęci+" - mówiła premier. Jak dodała, cieszy się, że ewakuowani z Donbasu - po trudnych chwilach, które przeżyli - są w "swoim, dobrym bezpiecznym miejscu, jakim jest Polska"

W połowie stycznia polski rząd ewakuował z Donbasu 178 osób polskiego pochodzenia - tj. posiadających Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogących w inny, udokumentowany sposób, potwierdzić swoje polskie pochodzenie - oraz ich najbliższych członków rodziny. Powodem ewakuacji był trwający na wschodniej Ukrainie konflikt z prorosyjskimi separatystami. Kilka dni temu do Rybaków przyjechało kolejnych kilka osób, w niedzielę mają dotrzeć następne.

Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi; jest też grupa starszych osób. Z powodu pośpiechu, w jakim odbywała się ewakuacja i tego, że każda z rodzin mogła zabrać tylko 30 kg bagażu, niektórzy wracają teraz na Ukrainę po dobytek oraz po to, by załatwić najpilniejsze sprawy, np. zwolnić się z pracy, czy zabrać potrzebne dokumenty.

ansa/ PAP

Warto poczytać

 1. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 6. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 7. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 8. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook