Jedynie prawda jest ciekawa

Kopacz o Bartoszewskim: Będzie mi go bardzo brakować

25.04.2015

Ewa Kopacz wspominając Władysława Bartoszewskiego stwierdziła, że „był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r."

„Zastanawiałam się jakim jednym słowem mogłabym określić i podsumować jego życie i pracę: tym słowem jest służba. Służył Polsce, Bogu i drugiemu człowiekowi” – powiedziała premier Ewa Kopacz o ministrze Władysławie Bartoszewskim.

„Dla mnie profesor Bartoszewski był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r.” – dodała.

Podkreśliła, że „był wyjątkowo odważnym i skutecznym ambasadorem pojednania państw, narodów i społeczeństw, pojednania polsko-niemieckiego i polsko-izraelskiego”. Dodała, że było to „pojednanie wyjątkowe i głębokie, bo oparte przede wszystkim na prawdzie i przebaczeniu”.

„Sam zresztą pisał, że warto zachować w pamięci to co dobre, a nie to co ci złego ludzie wyrządzili, bo inaczej nie sposób przeżyć” – powiedziała. Władysław Bartoszewski jako Sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, sprawował patronat nad rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz wykonywał zadania związane z kontaktami z diasporą żydowską w świecie oraz z państwem Izrael.

Wspomnienie o ostatnim spotkaniu z ministrem Bartoszewskim

Premier Ewa Kopacz wspominała jej ostatnie spotkanie z ministrem Bartoszewskim – w środę 22 kwietnia, kiedy jechali wspólnie na obchody 25-lecia odnowienia stosunków polsko-izraelskich. „Mówił całą drogę o przygotowaniach do polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w poniedziałek w Warszawie” – dodała.

„Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie” – oświadczyła premier Ewa Kopacz.

„Będzie mi go bardzo brakować” – zakończyła.

 PAP/es

Fot.PAP/Jakub Kamiński

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook