Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz o Bartoszewskim: Będzie mi go bardzo brakować

25.04.2015

Ewa Kopacz wspominając Władysława Bartoszewskiego stwierdziła, że „był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r."

„Zastanawiałam się jakim jednym słowem mogłabym określić i podsumować jego życie i pracę: tym słowem jest służba. Służył Polsce, Bogu i drugiemu człowiekowi” – powiedziała premier Ewa Kopacz o ministrze Władysławie Bartoszewskim.

„Dla mnie profesor Bartoszewski był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r.” – dodała.

Podkreśliła, że „był wyjątkowo odważnym i skutecznym ambasadorem pojednania państw, narodów i społeczeństw, pojednania polsko-niemieckiego i polsko-izraelskiego”. Dodała, że było to „pojednanie wyjątkowe i głębokie, bo oparte przede wszystkim na prawdzie i przebaczeniu”.

„Sam zresztą pisał, że warto zachować w pamięci to co dobre, a nie to co ci złego ludzie wyrządzili, bo inaczej nie sposób przeżyć” – powiedziała. Władysław Bartoszewski jako Sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, sprawował patronat nad rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz wykonywał zadania związane z kontaktami z diasporą żydowską w świecie oraz z państwem Izrael.

Wspomnienie o ostatnim spotkaniu z ministrem Bartoszewskim

Premier Ewa Kopacz wspominała jej ostatnie spotkanie z ministrem Bartoszewskim – w środę 22 kwietnia, kiedy jechali wspólnie na obchody 25-lecia odnowienia stosunków polsko-izraelskich. „Mówił całą drogę o przygotowaniach do polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w poniedziałek w Warszawie” – dodała.

„Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie” – oświadczyła premier Ewa Kopacz.

„Będzie mi go bardzo brakować” – zakończyła.

 PAP/es

Fot.PAP/Jakub Kamiński

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook