Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz na Dolnym Śląsku

27.07.2015

Premier Ewa Kopacz wyjechała w poniedziałek rano na Dolny Śląsk. Ma w planach m.in. wizytę w Wałbrzychu. Odwiedzi też należącą do KGHM Hutę Miedzi "Głogów".


We wtorek po południu we Wrocławiu - na trzecim już wyjazdowym posiedzeniu - zbierze się Rada Ministrów.

„Odwiedzimy dzisiaj Wałbrzych, Głogów, Wrocław, jutro Rada Ministrów we Wrocławiu” – powiedziała Kopacz na poniedziałkowym briefingu przed wyjazdem na Dolny Śląsk. Premier udała się tam koleją. W podróży towarzyszą jej m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Kopacz poinformowała, że tematem wizyty w Wałbrzychu ma być rewitalizacja. „Jak wiecie państwo, Wałbrzych ma swoją smutną historię jeśli chodzi o przemiany, więc ta rewitalizacja dla nich i te pieniądze, które w związku z tym są w nowej perspektywie finansowej – to jest około 22 mld zł plus 3 mld z dodatkowych źródeł, na pewno będą służyć temu, by pięknie odmienić oblicze Wałbrzycha” – zaznaczyła Kopacz.

Kolejnym punktem wizyty szefowej rządu ma być należąca do KGHM Polska Miedź S.A. Huta Miedzi „Głogów”. „Będziemy rozmawiać z pracownikami KGHM, ale również w przedstawicielami zarządu” – zapowiedziała premier.

Szefowa rządu była też pytana czy zainteresuje się sprawą ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu dr Janusza Malinowskiego, który - według doniesień medialnych - został pod koniec ubiegłego tygodnia zawieszony po publicznej wymianie zdań z ministrem zdrowia Marianem Zembalą. Szef oddziału położniczo-ginekologicznego wyraził pogląd, że kobiety rodzą we Wrocławiu w „skandalicznych warunkach”. W odpowiedzi od Zembali usłyszał, że być może nie radzi sobie z prowadzeniem oddziału.

Premier zadeklarowała, że znajdzie czas, by wysłuchać wszystkich stron sporu w szpitalu wojewódzkim we Wrocławiu, zarówno dra Malinowskiego, jak i ministra zdrowia.

Z programu wizyty dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że Kopacz ma w poniedziałek w planach m.in. zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, a wieczorem spotkanie z przedstawicielami środowisk artystycznych i kulturalnych we Wrocławiu.

We wtorek z kolei szefowa rządu zwiedzi remontowany Kanał Miejski we Wrocławiu. O godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów.

Z porządku obrad dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że rząd zajmie się we Wrocławiu projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Europejska Stolica Kultury 2016". Tytuł ESK został przyznany Wrocławiowi w 2011 roku; miasto będzie dzielić tytuł z hiszpańskim San Sebastian.

W ramach ESK we Wrocławiu będą odbywać się festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z ESK Wrocław wyda ok. 300 mln zł, z czego - jak mówił w połowie czerwca prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz - 120 mln zł to mają być pieniądze przekazane przez rząd.

Obradująca we Wrocławiu Rada Ministrów wysłucha również informacji ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego o realizacji inwestycji przeciwpowodziowych na Dolnym Śląsku.

Rada Ministrów rozpatrzy projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W porządku wtorkowego posiedzenia jest ponadto projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

ansa/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. polska-vs-kolumbia-fani-25062018 25.06.2018

  Tę scenę pokazują media na całym świecie. Do zapłakanego polskiego kibica podszedł Kolumbijczyk

  Mecz Polski z Kolumbią nie będzie miło wspominany przez polskich sympatyków, którzy byli zrozpaczeni z powodu porażki. Próby pocieszenia Polaków podjęli się fani Kolumbii

 2. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

 3. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 4. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

 5. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 6. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 7. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 8. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook