Jedynie prawda jest ciekawa

Kopacz na Dolnym Śląsku

27.07.2015

Premier Ewa Kopacz wyjechała w poniedziałek rano na Dolny Śląsk. Ma w planach m.in. wizytę w Wałbrzychu. Odwiedzi też należącą do KGHM Hutę Miedzi "Głogów".


We wtorek po południu we Wrocławiu - na trzecim już wyjazdowym posiedzeniu - zbierze się Rada Ministrów.

„Odwiedzimy dzisiaj Wałbrzych, Głogów, Wrocław, jutro Rada Ministrów we Wrocławiu” – powiedziała Kopacz na poniedziałkowym briefingu przed wyjazdem na Dolny Śląsk. Premier udała się tam koleją. W podróży towarzyszą jej m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Kopacz poinformowała, że tematem wizyty w Wałbrzychu ma być rewitalizacja. „Jak wiecie państwo, Wałbrzych ma swoją smutną historię jeśli chodzi o przemiany, więc ta rewitalizacja dla nich i te pieniądze, które w związku z tym są w nowej perspektywie finansowej – to jest około 22 mld zł plus 3 mld z dodatkowych źródeł, na pewno będą służyć temu, by pięknie odmienić oblicze Wałbrzycha” – zaznaczyła Kopacz.

Kolejnym punktem wizyty szefowej rządu ma być należąca do KGHM Polska Miedź S.A. Huta Miedzi „Głogów”. „Będziemy rozmawiać z pracownikami KGHM, ale również w przedstawicielami zarządu” – zapowiedziała premier.

Szefowa rządu była też pytana czy zainteresuje się sprawą ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu dr Janusza Malinowskiego, który - według doniesień medialnych - został pod koniec ubiegłego tygodnia zawieszony po publicznej wymianie zdań z ministrem zdrowia Marianem Zembalą. Szef oddziału położniczo-ginekologicznego wyraził pogląd, że kobiety rodzą we Wrocławiu w „skandalicznych warunkach”. W odpowiedzi od Zembali usłyszał, że być może nie radzi sobie z prowadzeniem oddziału.

Premier zadeklarowała, że znajdzie czas, by wysłuchać wszystkich stron sporu w szpitalu wojewódzkim we Wrocławiu, zarówno dra Malinowskiego, jak i ministra zdrowia.

Z programu wizyty dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że Kopacz ma w poniedziałek w planach m.in. zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, a wieczorem spotkanie z przedstawicielami środowisk artystycznych i kulturalnych we Wrocławiu.

We wtorek z kolei szefowa rządu zwiedzi remontowany Kanał Miejski we Wrocławiu. O godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów.

Z porządku obrad dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że rząd zajmie się we Wrocławiu projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Europejska Stolica Kultury 2016". Tytuł ESK został przyznany Wrocławiowi w 2011 roku; miasto będzie dzielić tytuł z hiszpańskim San Sebastian.

W ramach ESK we Wrocławiu będą odbywać się festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z ESK Wrocław wyda ok. 300 mln zł, z czego - jak mówił w połowie czerwca prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz - 120 mln zł to mają być pieniądze przekazane przez rząd.

Obradująca we Wrocławiu Rada Ministrów wysłucha również informacji ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego o realizacji inwestycji przeciwpowodziowych na Dolnym Śląsku.

Rada Ministrów rozpatrzy projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W porządku wtorkowego posiedzenia jest ponadto projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

ansa/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Ewa Kopacz

,

siemoniak

,

Śląsk

,

Wałbrzych

Warto poczytać

 1. pospieszalski127021092017 21.09.2017

  Jacek Saryusz-Wolski: „Antypolskie rezolucje pisali ludzie z Warszawy. Błagali o reakcję"

  „To pisali Polacy. Mogę wskazać pokój, w którym to powstawało” – przyznał Jacek Saryusz-Wolski w programie „Warto rozmawiać”

 2. skok21092017 21.09.2017

  Koniec kłamstw na temat SKOK-ów! Depozyty klientów są bezpieczne. Prezes Kasy Krajowej apeluje o zaprzestanie politycznych manipulacji

  Konferencja prasowa zorganizowana przez Kasę Krajową była odpowiedzią na medialną burzę wywołaną ostatnim zaskakującym oświadczeniem Związku Banków Polskich postulującym, by wykluczyć SKOK-i z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 3. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 4. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook