Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz dorzuci się do mostu Łazienkowskiego

26.02.2015

Rzecznik rządu Ewy Kopacz poinformowała, że Rada Ministrów sfinansuje nawet połowę kosztów naprawy spalonej przeprawy przez Wisłę

­Rząd przekaże pieniądze na remont spalonego Mostu Łazienkowskiego w Warszawie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, premier czeka na kosztorys od miasta i wówczas określi skalę pomocy finansowej.

Według rzeczniczki rządu, premier Ewa Kopacz ustaliła z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, że pieniądze na remont Mostu Łazienkowskiego zostaną podzielone „pół na pół" - połowę pieniędzy przekaże miasto, a połowę rząd.

„Pani premier czeka na kosztorys (od miasta) i dopiero do dostaniu kosztorysu do ręki, określi skalę pomocy (ze strony rządu). Premier poinformuje też, skąd te środki weźmie” - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem sesji rady miasta, że w czwartek zostaną przeprowadzone zmiany budżetowe, które pozwolą zabezpieczyć środki na przystąpienie do prac remontowych Mostu Łazienkowskiego. „W tej chwili zabezpieczamy pełną kwotę, czyli 110 mln zł, pożyczając, częściowo przesuwając je z innych paragrafów, po to, by móc rozpocząć prace remontowe" - poinformował. Jak dodał, pieniądze na naprawę mostu zostały pożyczone z ZDM z funduszy przeznaczonych na remonty.

„Liczymy na to, że pieniądze rządowe pojawią się w ciągu najbliższych kilkunastu dni, w związku z tym to zakłócenie nie będzie miało istotnego wpływu na prace remontowe ZDM w tym roku. Te fundusze będą uzupełnione po tym, jak otrzymamy pomoc rządową" - zapowiedział wiceprezydent miasta.

„W tej chwili są załatwiane wszystkie sprawy formalne, mamy obietnicę pani premier, a to jest chyba najważniejsza rzecz. Zgodnie z harmonogramem zakładamy, że remont będzie kosztował 110 mln zł" - powiedział. Dodał, że miasto się spodziewa, iż ze środków rządowych zostanie pokryta połowa kosztów remontu. „Drugą połowę, miejską, wyasygnowaliśmy z oszczędności z rezerw, które były w budżecie. Te rezerwy, które mamy, pozwoliły na wyasygnowanie 55 mln zł" - zaznaczył Jóźwiak.

„Pieniądze (rządowe) mają być pomocą dla miasta, nie są pożyczką, tylko pomocą na remont, czyli pokryciem połowy kosztów remontu" - dodał.

Według wstępnych szacunków remont mostu może kosztować ok. 110 mln zł, więc rząd mógłby przeznaczyć ze swoich środków ok. 55 mln zł.

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Według prezydent Warszawy uszkodzenia Mostu Łazienkowskiego są dość poważne, konieczna jest wymiana jego konstrukcji. Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu prezydent stolicy mówiła, że dopiero po przygotowaniu projektu będzie znany dokładny koszt wymiany. Gronkiewicz-Waltz informowała również, że zgodnie z europejskimi normami nowy most będzie miał trwałość 100 lat.

Ruch na moście może być przywrócony za kilka lub kilkanaście miesięcy. Mostem jeździło 130 tys. pojazdów na dobę

ŁS, PAP

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook