Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kopacz dorzuci się do mostu Łazienkowskiego

26.02.2015

Rzecznik rządu Ewy Kopacz poinformowała, że Rada Ministrów sfinansuje nawet połowę kosztów naprawy spalonej przeprawy przez Wisłę

­Rząd przekaże pieniądze na remont spalonego Mostu Łazienkowskiego w Warszawie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, premier czeka na kosztorys od miasta i wówczas określi skalę pomocy finansowej.

Według rzeczniczki rządu, premier Ewa Kopacz ustaliła z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, że pieniądze na remont Mostu Łazienkowskiego zostaną podzielone „pół na pół" - połowę pieniędzy przekaże miasto, a połowę rząd.

„Pani premier czeka na kosztorys (od miasta) i dopiero do dostaniu kosztorysu do ręki, określi skalę pomocy (ze strony rządu). Premier poinformuje też, skąd te środki weźmie” - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem sesji rady miasta, że w czwartek zostaną przeprowadzone zmiany budżetowe, które pozwolą zabezpieczyć środki na przystąpienie do prac remontowych Mostu Łazienkowskiego. „W tej chwili zabezpieczamy pełną kwotę, czyli 110 mln zł, pożyczając, częściowo przesuwając je z innych paragrafów, po to, by móc rozpocząć prace remontowe" - poinformował. Jak dodał, pieniądze na naprawę mostu zostały pożyczone z ZDM z funduszy przeznaczonych na remonty.

„Liczymy na to, że pieniądze rządowe pojawią się w ciągu najbliższych kilkunastu dni, w związku z tym to zakłócenie nie będzie miało istotnego wpływu na prace remontowe ZDM w tym roku. Te fundusze będą uzupełnione po tym, jak otrzymamy pomoc rządową" - zapowiedział wiceprezydent miasta.

„W tej chwili są załatwiane wszystkie sprawy formalne, mamy obietnicę pani premier, a to jest chyba najważniejsza rzecz. Zgodnie z harmonogramem zakładamy, że remont będzie kosztował 110 mln zł" - powiedział. Dodał, że miasto się spodziewa, iż ze środków rządowych zostanie pokryta połowa kosztów remontu. „Drugą połowę, miejską, wyasygnowaliśmy z oszczędności z rezerw, które były w budżecie. Te rezerwy, które mamy, pozwoliły na wyasygnowanie 55 mln zł" - zaznaczył Jóźwiak.

„Pieniądze (rządowe) mają być pomocą dla miasta, nie są pożyczką, tylko pomocą na remont, czyli pokryciem połowy kosztów remontu" - dodał.

Według wstępnych szacunków remont mostu może kosztować ok. 110 mln zł, więc rząd mógłby przeznaczyć ze swoich środków ok. 55 mln zł.

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Według prezydent Warszawy uszkodzenia Mostu Łazienkowskiego są dość poważne, konieczna jest wymiana jego konstrukcji. Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu prezydent stolicy mówiła, że dopiero po przygotowaniu projektu będzie znany dokładny koszt wymiany. Gronkiewicz-Waltz informowała również, że zgodnie z europejskimi normami nowy most będzie miał trwałość 100 lat.

Ruch na moście może być przywrócony za kilka lub kilkanaście miesięcy. Mostem jeździło 130 tys. pojazdów na dobę

ŁS, PAP

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook