Jedynie prawda jest ciekawa


"Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

17.03.2018
1270wstyd
"Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

W sobotę billboardy, które wcześniej były w Warszawie, przyjechały do miast, z których pochodzą poszczególni politycy PiS. W Krakowie pojawił się billboard z wizerunkiem wicepremiera Jarosława Gowina, a w Oświęcimiu - z wizerunkiem byłej premier Beaty Szydło.

Billboardy mają zwrócić uwagę na ubiegłoroczne nagrody polityków PiS; ich łączna suma to ok. 1,5 mln zł. Na billboardach z wizerunkiem Gowina i Szydło widnieją kwoty po 65 tys. zł.

"Apelujemy do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników, które powędrowały na nagrody dla polityków PiS. Niech politycy PiS, jeżeli są lepsi od nas (PO-PAP) pokażą, że zrobili błąd i że ich działanie było głupie" - mówił podczas konferencji prasowej w Krakowie przewodniczący małopolskiej PO Aleksander Miszalski.

Powiedział też: "Mamy świadomość, że za naszych rządów zdarzały się ośmiorniczki, wina, kolacje za tysiąc zł. To nie były dobre sprawy. Byliśmy bardzo mocno krytykowani, publicznie przepraszaliśmy za to i w tej materii PiS miał rację. Politycy PiS mówili, że jak dojdą do władzy to wszystko będzie transparentne, publiczne pieniądze nie będą marnowane, a wszystko trafi do rodaków. Dali Polakom 500 plus na otarcie łez i stwierdzili, że w związku z tym mogą już rozkradać majątek państwa i wszystkich oszukiwać".

W jego ocenie PiS dopuszcza się dziś o wiele gorszych działań niż PO w czasach swoich rządów.

"Politycy PiS uważają, że są bezkarni, że mogą wypłacić sobie jednorazowo tego typu premie bez żadnych powodów" - powiedział Miszalski i dodał, że jednorazowa premia polityka PiS to mniej więcej roczne zarobki brutto przeciętnego Polaka.

"Za naszych czasów przetrwaliśmy dwa kryzysy gospodarcze, udało się na tyle dobrze gospodarować mieniem państwowym, że te pieniądze teraz są i PiS teraz z tego korzysta" - powiedział lider małopolskiej PO.

Wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowina, ale i innych polityków PiS, krytykowali w sobotę w Krakowie także m.in. poseł Józef Lassota i senator Bogdan Klich.

"Postawa taka (przyznanie sobie premii-PAP) pokazuje, że to jest rozkradanie państwa" - zaznaczył Lassota.

Z kolei Klich powiedział: "Te 65 tys. zł, które tu widzimy na billboardzie, a które trafiło do kieszeni wicepremiera Gowina, jest miarą upadku wicepremiera Gowina. Te 1 milion i 500 tys. zł niesłusznie przyznanych sobie przez samych siebie nagród jest miarą upadku tego rządu. Miarą upadku moralnego i politycznego".

"Konwój Wstydu" to trwająca od środy akcja PO - na bilbordach prezentowane są twarze polityków PiS oraz sumy nagród, jakie otrzymali w zeszłym roku. Na bilbordach widnieje także napis: "Wstyd. Oddajcie kasę".

(PAP)

Autor: Beata Kołodziej
fot. Facebook/Platforma Obywatelska Kraków


Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook