Jedynie prawda jest ciekawa


"Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

17.03.2018
1270wstyd
"Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

W sobotę billboardy, które wcześniej były w Warszawie, przyjechały do miast, z których pochodzą poszczególni politycy PiS. W Krakowie pojawił się billboard z wizerunkiem wicepremiera Jarosława Gowina, a w Oświęcimiu - z wizerunkiem byłej premier Beaty Szydło.

Billboardy mają zwrócić uwagę na ubiegłoroczne nagrody polityków PiS; ich łączna suma to ok. 1,5 mln zł. Na billboardach z wizerunkiem Gowina i Szydło widnieją kwoty po 65 tys. zł.

"Apelujemy do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników, które powędrowały na nagrody dla polityków PiS. Niech politycy PiS, jeżeli są lepsi od nas (PO-PAP) pokażą, że zrobili błąd i że ich działanie było głupie" - mówił podczas konferencji prasowej w Krakowie przewodniczący małopolskiej PO Aleksander Miszalski.

Powiedział też: "Mamy świadomość, że za naszych rządów zdarzały się ośmiorniczki, wina, kolacje za tysiąc zł. To nie były dobre sprawy. Byliśmy bardzo mocno krytykowani, publicznie przepraszaliśmy za to i w tej materii PiS miał rację. Politycy PiS mówili, że jak dojdą do władzy to wszystko będzie transparentne, publiczne pieniądze nie będą marnowane, a wszystko trafi do rodaków. Dali Polakom 500 plus na otarcie łez i stwierdzili, że w związku z tym mogą już rozkradać majątek państwa i wszystkich oszukiwać".

W jego ocenie PiS dopuszcza się dziś o wiele gorszych działań niż PO w czasach swoich rządów.

"Politycy PiS uważają, że są bezkarni, że mogą wypłacić sobie jednorazowo tego typu premie bez żadnych powodów" - powiedział Miszalski i dodał, że jednorazowa premia polityka PiS to mniej więcej roczne zarobki brutto przeciętnego Polaka.

"Za naszych czasów przetrwaliśmy dwa kryzysy gospodarcze, udało się na tyle dobrze gospodarować mieniem państwowym, że te pieniądze teraz są i PiS teraz z tego korzysta" - powiedział lider małopolskiej PO.

Wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowina, ale i innych polityków PiS, krytykowali w sobotę w Krakowie także m.in. poseł Józef Lassota i senator Bogdan Klich.

"Postawa taka (przyznanie sobie premii-PAP) pokazuje, że to jest rozkradanie państwa" - zaznaczył Lassota.

Z kolei Klich powiedział: "Te 65 tys. zł, które tu widzimy na billboardzie, a które trafiło do kieszeni wicepremiera Gowina, jest miarą upadku wicepremiera Gowina. Te 1 milion i 500 tys. zł niesłusznie przyznanych sobie przez samych siebie nagród jest miarą upadku tego rządu. Miarą upadku moralnego i politycznego".

"Konwój Wstydu" to trwająca od środy akcja PO - na bilbordach prezentowane są twarze polityków PiS oraz sumy nagród, jakie otrzymali w zeszłym roku. Na bilbordach widnieje także napis: "Wstyd. Oddajcie kasę".

(PAP)

Autor: Beata Kołodziej
fot. Facebook/Platforma Obywatelska Kraków


Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook