Jedynie prawda jest ciekawa


Konieczne następne ekshumacje

06.02.2012

Prokuratura wojskowa potwierdza „Gazecie Polskiej Codziennie", że nie wie, kto zidentyfikował ciało śp. gen. Andrzeja Błasika. Rosjanie nie przekazali również dokumentacji sądowo-medycznej generała. Na jaw wychodzą także kłamstwa dotyczące ciała śp. Przemysława Gosiewskiego.

W  poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, na jakiej podstawie polski rząd uczynił współwinnym katastrofy smoleńskiej gen. Andrzeja Błasika i kto odpowiada za rozpropagowanie tej kłamliwej wersji, "Gazeta Polska Codziennie" dotarła do zaskakującej informacji.

W prokuraturze wojskowej, która prowadzi śledztwo smoleńskie, nie ma danych o tym, kto, gdzie i kiedy zidentyfikował ciało gen. Błasika. Gazeta zapytała prokuraturę, czy dysponuje dokumentami, w których są szczegółowo opisane obrażenia gen. Andrzeja Błasika.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma tego rodzaju dokument, tj. ekspertyzę wykonaną na podstawie sekcji zwłok gen. Andrzeja Błasika – odpowiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa.

Oznacza to, że ekspertyza została wykonana na podstawie rosyjskiego dokumentu, do którego strona polska nie ma dostępu. Wiarygodność materiałów przekazanych nam przez Rosję już nieraz została podważona.

Będzie kolejna ekshumacja

Jak potwierdziła w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie" senator Beata Gosiewska, prawdopodobnie dojdzie do ekshumacji ciała jej męża Przemysława Gosiewskiego, który zginął w Smoleńsku. Biegli z Wrocławia przygotowują właśnie w tej sprawie opinię dla prokuratury wojskowej, a decyzja ma być podjęta niezwłocznie. Skąd ten pośpiech po blisko dwóch latach marazmu w tej sprawie? Rodzina zmarłego w katastrofie smoleńskiej polityka przecież już od momentu poznania wyników sekcji zwłok podważała wiarygodność rosyjskich ekspertyz sądowo-medycznych. W ekspertyzie sporządzonej w Moskwie wskazano bowiem m.in., że poseł Gosiewski miał 175 cm wzrostu, ważył 90 kg, a jego układ kostny był prawidłowy. Bliscy ofiary dysponują polskimi opiniami lekarskimi, które podważają każde z tych ustaleń. Tym samym nie mają pewności, kogo tak naprawdę pochowali.

Obawy rodziny posła Gosiewskiego o sfałszowanie materiału z rosyjskich sekcji zwłok nie są odosobnione. Wystarczy przypomnieć, że podobne wątpliwości mieli bliscy śp. ministra Zbigniewa Wassermanna. Po ekshumacji okazało się, że nowy protokół sekcyjny różni się od tego sporządzonego w Rosji niemal w 100 proc.

Już po badaniach ciała śp. Zbigniewa Wassermanna prokuratura wojskowa przekazała do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu rosyjską dokumentację sekcyjną dotyczącą kilku innych ofiar katastrof. Śledczy przyznali, że powodem były istotne rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a opisem znajdującym się w rosyjskich dokumentach.

Komisja Millera słyszy głosy?

Inne nowe fakty związane z katastrofą smoleńską dotyczą osoby, która zidentyfikowała głos gen. Błasika rzekomo nagrany na taśmach czarnych skrzynek rządowego Tu-154M. Chociaż to fałszywe stwierdzenie pojawiło się w końcowym raporcie z prac komisji Jerzego Millera, jak dotąd nikt nie zdobył się na tyle odwagi, by przyznać się do tego kłamstwa.

Gazeta przypomina, że zanim biegli z Krakowa wykonali ekspertyzy zapisów z czarnych skrzynek i w styczniu tego roku ponad wszelką wątpliwość wykluczyli, że na taśmach nagrany jest głos gen. Błasika, czarne skrzynki badali eksperci z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i równolegle z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Oni również nie przypisali żadnych słów generałowi. Zrobił to członek komisji Millera.

"Gazeta Polska Codziennie"

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 2. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 3. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 4. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 5. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 6. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 7. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook