Jedynie prawda jest ciekawa

Konieczna zmiana koncepcji strategicznej NATO

18.03.2015

Byłoby wskazane, aby odpowiedzią Zachodu na nową doktrynę wojennej Rosji była nowelizacja koncepcji strategicznej NATO - uważa prezydent Bronisław Komorowski.


Po posiedzeniu RBN Komorowski podkreślił także, że konieczne jest wzmacnianie jedności świata zachodniego i własnego potencjału obronnego.

Tematem środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego była doktryna wojenna Rosji w kontekście wniosków dla bezpieczeństwa Polski.

Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej, podpisana w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Władimira Putina, za główne źródło zagrożenia zewnętrznego dla państwa uznaje rozszerzanie NATO i destabilizację niektórych terytoriów. W dokumencie zwrócono uwagę na zagrożenie ze strony terroryzmu i możliwość zamachów dokonywanych na terenie Rosji.

W doktrynie zapisano konieczność utrzymania wysokiej gotowości sił zbrojnych, w celu zapobiegania i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym.

Prezydent powiedział, że najistotniejszym wnioskiem płynącym ze środowego posiedzenia RBN jest m.in. wzmacnianie własnego potencjału obronnego. - To, co jest najistotniejsze, według mnie, wniosek płynący z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego to jest to, że naszą odpowiedzą - naszą, czyli polską, i naszą, czyli natowską i całego świata zachodniego na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej po prostu powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz także umacnianie własnego potencjału obronnego - co się dzieje - oświadczył Komorowski.

Prezydent mówił, że "zmiany wprowadzone w grudniu ubiegłego roku w doktrynie wojennej Federacji Rosyjskiej odzwierciedlają niedobre zjawisko, jakim jest zwrot Rosji, o cechach zwrotu strategicznego, wobec całego świata zachodniego". Jak dodał, "trzeba to odczytywać nie w perspektywie jednego roku czy dwóch, ale wielu lat, kilkunastu co najmniej".

Komorowski wskazywał, że mamy do czynienia z przejściem od "zasady zdolności do miękkiej kooperacji między Rosją a światem zachodnim, także w stosunku do NATO, (...) w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego". - To oczywiście martwi, niepokoi, z tego trzeba wyciągać daleko idące wnioski - ocenił.

Prezydent podkreślił, że należy z tego wyciągnąć wniosek dotyczący realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport dotyczących całej wschodniej flanki NATO i zwartości całego Sojuszu.

- Uważamy, że byłoby absolutnie wskazane, aby w tej sytuacji swoistą odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu oraz uruchomienie debaty o tym na szczycie NATO w Warszawie w przyszłym roku - oświadczył prezydent.

Według Komorowskiego, bardzo niepokojące jest to, że rosyjska doktryna zapowiada "perspektywę presji na kraje sąsiednie". - To, co jest nowym, niepokojącym zjawiskiem w doktrynie, to są zapisy mówiące o tym, że Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, zarówno w interesie własnych obywateli - a przypomnę, że jest liczna kategoria obywateli z podwójnym obywatelstwem w niektórych krajach, także krajach nadbałtyckich - przypomniał prezydent.

Dodał, że to, co "jeszcze bardziej niepokoi, to zapis dotyczący prawa Rosji do interwencji w krajach sąsiednich, jeśli władze tamtejsze prowadzą politykę sprzeczną z interesami Rosji". - To jest nowy, niepokojący kierunek myślenia, wydaje się, że także kierunek działania, co można zaobserwować np. na Ukrainie - podkreślił.
Zdaniem Komorowskiego martwić może ponadto to, że w rosyjskiej doktrynie jest wiele "wieloznacznych sformułowań, nieostrych określeń". - To oczywiście może w konkretnych sytuacjach ułatwiać takie bardziej miękkie podejście do rzeczywistości, ale może być także źródłem zaostrzania praktyki o wiele dalej idącej niż zapisy w samej doktrynie. Dla nas wnioski są ważne o tyle, że uważamy, że należy w tym miejscu podjąć wyzwanie, jakim jest pewna doktryna bezpieczeństwa informacyjnego - powiedział prezydent. Jak dodał, "niejasność terminów użytych może być zawsze bardzo wieloznacznie interpretowana".

Komorowski zauważył, że dokument rosyjski jest jawny, więc - jak dodał - trzeba założyć, że może mieć zadanie również oddziaływania na społeczeństwo Rosji i sytuację wewnętrzną. Niemniej - mówił Komorowski - przyjęło się traktować tego rodzaju dokumenty jako przejaw rzeczywistej woli politycznej i zamysłów danego kraju.

- To być może należy interpretować jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego, bo rzadko się zdarza, by jakiś kraj wpisywał we własną doktrynę wojenną także użycie wojska na własnym terytorium - podkreślił prezydent.

Komorowski przypomniał też podczas konferencji, że - zgodnie z przyjętymi zasadami funkcjonowania RBN - ponieważ Twój Ruch Janusza Palikota nie ma już klubu w parlamencie, lider tego ugrupowania przestał uczestniczyć w obradach Rady. - Niezmiennie, mimo trwałego zaproszenia, nie wziął udziału w posiedzeniu RBN przedstawiciel PiS - dodał Komorowski.

mm/PAP

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook