Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec prac na "Łączce"! "Już na nią nie wrócimy, bo nie ma po kogo"

17.07.2017

Na początku lipca zakończyły się prace ekshumacyjne na "Łączce". Podczas dzisiejszej uroczystości, ostatnie odnalezione szczątki zostały uroczyście wyprowadzone z Cmentarza Powązkowskiego.

Po 5 latach prac ostatnie szczątki ofiar komunistycznego terroru opuszczają „Łączkę”. Zostaną one przeniesione na Cmentarz Północny w Warszawie. „ Już na nią (Łączkę – przyp.red.) nie wrócimy, bo nie ma po kogo- napisała jedna z uczestniczek poszukiwań."W swoim liście, wygłoszonym do uczestników przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, Wojciecha Kolarskiego, Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „nadszedł moment historyczny” - Dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej łączki które trwały ponad 70 lat. Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach śmierci zostają wyprowadzone. - napisał Duda.

Prezydent odniósł się również do słów prowadzącego ekshumacje profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który stwierdził, że „Teraz możemy wreszcie powiedzieć że w ziemi na łączce nie ma szczątków ludzkich. Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40 i 50.” - Podzielam tę wiarę profesorze i chcę w imieniu Państwa i Narodu Polskiego z serca podziękować za wspaniałą służbę: Panu, całemu pańskiemu zespołowi, pracownikom biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz wszystkim współpracownikom i wolontariuszom, którzy brali udział w pracach na łączce. - napisał Prezydent. - Niepodległa Ojczyzna odnalazła i Państwa rękami dosłownie wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim narzucony po wojnie Polakom zamordował i skazał na zapomnienie. - dodał.
Swój list do uczestników uroczystości przesłała również Premier Beata Szydło. „Przez lata w polskiej historii nie było miejsca dla tych, którzy wierni ideałom służby Bogu i Ojczyźnie, nie pogodzili się z powojennym sowieckim systemem i przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi.(...)Dzisiejsze wydarzenie jest znaczącym wyrazem elementarnej, historycznej sprawiedliwości. To ważne ogniwo wypełniania naszego moralnego zobowiązania wobec ludzi, którzy swym życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu”- napisała Szydło.

Do tej pory spośród ofiar pogrzebanych na „Łączce” w latach 1945-1956 zidentyfikowano między innymi majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, oraz majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Wielu spośród około 250 osób wciąż czeka na identyfikację. „Mam świadomość jak wiele zadań jeszcze przed nami. Szczątki które opuszczają dziś łączkę trzeba dokładnie zbadać i ustalić tożsamość zmarłych. Wielkiego wysiłku wymagają również dalsze poszukiwania w innych miejscach kaźni oraz zbiorowego grzebania zamordowanych" - stwierdził Andrzej Duda. 

Wiele osób wciąż czeka na identyfikację. Szczególne nadzieje wiąże się z ustaleniem szczątków Pułkownika Witolda Pileckiego, oraz Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". 

Oczywiście, że jest szansa na Rotmistrza, Panie Jacku. Taka sama jak na Generała Nila, Pułkownika Cieplińskiego i innych.
Wyprowadzenie na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznych odnalezionych na #Łączka#wieszwiecej pic.twitter.com/oAHJSpsAKY


Twitter/KH

 

Warto poczytać

 1. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 5. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 6. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook