Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec prac na "Łączce"! "Już na nią nie wrócimy, bo nie ma po kogo"

17.07.2017

Na początku lipca zakończyły się prace ekshumacyjne na "Łączce". Podczas dzisiejszej uroczystości, ostatnie odnalezione szczątki zostały uroczyście wyprowadzone z Cmentarza Powązkowskiego.

Po 5 latach prac ostatnie szczątki ofiar komunistycznego terroru opuszczają „Łączkę”. Zostaną one przeniesione na Cmentarz Północny w Warszawie. „ Już na nią (Łączkę – przyp.red.) nie wrócimy, bo nie ma po kogo- napisała jedna z uczestniczek poszukiwań."W swoim liście, wygłoszonym do uczestników przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, Wojciecha Kolarskiego, Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „nadszedł moment historyczny” - Dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej łączki które trwały ponad 70 lat. Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach śmierci zostają wyprowadzone. - napisał Duda.

Prezydent odniósł się również do słów prowadzącego ekshumacje profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który stwierdził, że „Teraz możemy wreszcie powiedzieć że w ziemi na łączce nie ma szczątków ludzkich. Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40 i 50.” - Podzielam tę wiarę profesorze i chcę w imieniu Państwa i Narodu Polskiego z serca podziękować za wspaniałą służbę: Panu, całemu pańskiemu zespołowi, pracownikom biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz wszystkim współpracownikom i wolontariuszom, którzy brali udział w pracach na łączce. - napisał Prezydent. - Niepodległa Ojczyzna odnalazła i Państwa rękami dosłownie wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim narzucony po wojnie Polakom zamordował i skazał na zapomnienie. - dodał.
Swój list do uczestników uroczystości przesłała również Premier Beata Szydło. „Przez lata w polskiej historii nie było miejsca dla tych, którzy wierni ideałom służby Bogu i Ojczyźnie, nie pogodzili się z powojennym sowieckim systemem i przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi.(...)Dzisiejsze wydarzenie jest znaczącym wyrazem elementarnej, historycznej sprawiedliwości. To ważne ogniwo wypełniania naszego moralnego zobowiązania wobec ludzi, którzy swym życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu”- napisała Szydło.

Do tej pory spośród ofiar pogrzebanych na „Łączce” w latach 1945-1956 zidentyfikowano między innymi majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, oraz majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Wielu spośród około 250 osób wciąż czeka na identyfikację. „Mam świadomość jak wiele zadań jeszcze przed nami. Szczątki które opuszczają dziś łączkę trzeba dokładnie zbadać i ustalić tożsamość zmarłych. Wielkiego wysiłku wymagają również dalsze poszukiwania w innych miejscach kaźni oraz zbiorowego grzebania zamordowanych" - stwierdził Andrzej Duda. 

Wiele osób wciąż czeka na identyfikację. Szczególne nadzieje wiąże się z ustaleniem szczątków Pułkownika Witolda Pileckiego, oraz Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". 

Oczywiście, że jest szansa na Rotmistrza, Panie Jacku. Taka sama jak na Generała Nila, Pułkownika Cieplińskiego i innych.
Wyprowadzenie na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznych odnalezionych na #Łączka#wieszwiecej pic.twitter.com/oAHJSpsAKY


Twitter/KH

 

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 8. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook