Jedynie prawda jest ciekawa


Kongres obrońców życia w Krakowie

18.10.2015

W sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbył się Kongres Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia pod hasłem „Św. Jan Paweł II patronem obrońców życia i rodziny”. Poza wykładami i dyskusjami, przygotowano także oficjalną prośbę do papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem obrońców życia w Polsce.

Kard. Stanisław Dziwisz podziękował przybyłym za ich wielki wkład w ratowanie ludzkiego życia i sumienia. „Kościół w Polsce byłby biedny, gdyby nie było Was – grup, które biorą na siebie we współpracy z Kościołem te najważniejsze sprawy w życiu narodu” – powiedział.

Hierarcha podkreślił, że postawa obrońców życia stanowi nie tylko barierę dla niepokojących zachowań i podejmowanych ustaw odnośnie rodziny i życia poczętego, ale przede wszystkim propozycję na przyszłość. „To ważne zwłaszcza w kontekście prawidłowego wychowywania młodego pokolenia i wskazania im właściwej drogi” – wyjaśnił.

Metropolita krakowski wskazał, że niewątpliwą inspiracją do działania ruchów występujących w obronie życia powinien być św. Jan Paweł II. Pochwalił również pomysł starania się o przyznanie mu w Polsce tytułu patrona obrońców życia.

W związku z tymi staraniami na spotkaniu przygotowano i podpisano oficjalny dokument, który zostanie przesłany do Watykanu. „Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał fundamentalne znaczenie obrony życia i godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci (…) Święty Jan Paweł II jest dla obrońców życia niekwestionowanym autorytetem i przykładem. Jego słowa są dla nas wciąż żywe i aktualne” – napisali w nim uczestnicy Kongresu.

Jednym z prelegentów spotkania był prof. Bogdan Chazan, który podczas wykładu zatytułowanego „Lekarze w obronie życia” podkreślił, że w obecnych czasach lekarza traktuje się jak agencję usługową, którą można wynająć do wszystkiego, w tym aborcji i eutanazji.

Przestrzegł, że coraz bardziej liczy się nie samo życie, ale jego jakość. „Brak akceptacji dziecka przez rodziców ze względu na jego chorobę lub wadę rozwojową odbiera mu prawo do życia. Niszczy się życie niegodne życia – nie ma nad nim litości” – zauważył.

Naukowiec przyznał, że lekarze, dla których istotna jest godność życia człowieka i wartości chrześcijańskie często są szykanowani czy spotykają się z ostracyzmem swojego środowiska zawodowego. W kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część ograniczeń klauzuli sumienia za niezgodne z konstytucją, zaapelował o odwagę w głoszeniu swoich przekonań. „Nie poddawajmy się pedagogice wstydu, nakazowi politycznej poprawności czy odgórnie narzucanej strategii zarządzania lękiem. Tylko jeden lęk jest właściwy – bojaźń Boża” – wskazał na zakończenie.

Z kolei bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, stwierdziła, że jedynym ratunkiem i rozwiązaniem sprawy nieszanowania życia ludzkiego jest odkrycie prawdziwego wymiaru istotny ludzkiej. „Rozwiązaniem problemu obrony życia jest wykształcenie cywilizacji miłości i życia. O nią właśnie walczył całe życie Karol Wojtyła” – powiedziała do zebranych.

Prelegentka zaznaczyła, że temat aborcji był także aktualnych w czasach kapłaństwa Karola Wojtyły. „Jak mówił wtedy, trzeba dojść do takiej cywilizacji, w której do głowy nikomu nie przyjdzie, żeby zabijać dziecko. Ludzi trzeba nauczyć kochać. Prawdziwą, altruistyczną miłością” – podkreśliła.

 

Prof. Półtawska uwypukliła, że w obecnych czasach zniknęło pojęcie odwagi cywilnej – już nawet katolicy nie potrafią przyznać się do swojej tożsamości religijnej. „Karol Wojtyła powiedział do przerażonej delegacji ‘Solidarności’ z Gdańska jedno zdanie, które odnosi się też do Państwa: ‘Niechaj każdy z Was zwiększa sumę dobra w sobie samym, a naród stanie się lepszy’” – przypomniała.

„Karol Wojtyła chciał przede wszystkim ratować młodzież, tudzież uchronić ją od tego, co niesie świat. Młodzież i rodzina do końca życia były terenem jego troski i działania – to Państwo macie przejąć. Przede wszystkim szerzyć pogląd o prawdziwym duchowym obliczu człowieka” – zwróciła się bezpośrednio do obrońców życia.

W wykładzie „Współczesne wyzwania bioetyczne w świetle encykliki ‘Evangelium vitae’” ks. prof. Paweł Bortkiewicz stwierdził, że działania Jana Pawła II charakteryzują się wielką odwagą, gdyż nie bał się on uznać, że największe zagrożenie współczesności dotyczą człowieka, który jest zarówno sprawcą „cywilizacji śmierci”, jak i jej ofiarą.

„Wiele zjawisk diagnozowanych wtedy przez papieża z Polski w jego encyklice zyskuje dziś dramatyczną aktualność” – powiedział. Wskazał m.in. na ingerencję w poczęcie – jego negację poprzez usuwanie ciąży, a zarazem, paradoksalnie na drugim biegunie, wymuszanie w postaci reprodukcji życia czy też klonowania.

Prelegent podkreślił, że św. Jan Paweł II zachęcał do zastanowienia się nad powodami takiego stanu rzeczy, które są aktualne przecież i dzisiaj. Ks. Bortkiewicz wymienił tu „prawodawstwo, legalizujące pewne ustawy będące bezprawnymi pod względem etycznym, sferę antropologii, gdzie prawda o człowieku została poddana absolutyzacji w przestrzeni wolności oraz kulturę odrzucającą Boga, stanowiącą najgłębsze źródło antyhumanizmu”.

Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników. W rozmowie z KAI wielką radość ze spotkania w tak wielkim gronie osób zaangażowanych w głoszenie poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci wyraził wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr. inż. Antoni Zięba.

„Cieszymy się, że nasze ogólnopolskie spotkanie miało taką frekwencję – i to nie tylko w wymiarze krakowskim, bo byli tutaj przedstawiciele poszczególnych ruchów nawet ze Szczecina, Białegostoku czy Gdańska. Myślę, że to, co tutaj wysłuchali, to, co wzięli w formie materiałów drukowanych, a także to, co przemyśleli i przedyskutowali w relacjach osobowych będzie miało ogromne znaczenie w naszej ojczyźnie jeśli chodzi o aspekt ochrony życia i polityki prorodzinnej” – podsumował konferencję.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia funkcjonuje od 1992 r. Obecnie zrzesza około 130 ruchów, których działania skupiają się przede wszystkim na prawnej ochronie dziecka poczętego, ale także pomocy matce brzemiennej i rodzinie.

mly/KAI

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook