Jedynie prawda jest ciekawa

Kongres obrońców życia w Krakowie

18.10.2015

W sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbył się Kongres Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia pod hasłem „Św. Jan Paweł II patronem obrońców życia i rodziny”. Poza wykładami i dyskusjami, przygotowano także oficjalną prośbę do papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem obrońców życia w Polsce.

Kard. Stanisław Dziwisz podziękował przybyłym za ich wielki wkład w ratowanie ludzkiego życia i sumienia. „Kościół w Polsce byłby biedny, gdyby nie było Was – grup, które biorą na siebie we współpracy z Kościołem te najważniejsze sprawy w życiu narodu” – powiedział.

Hierarcha podkreślił, że postawa obrońców życia stanowi nie tylko barierę dla niepokojących zachowań i podejmowanych ustaw odnośnie rodziny i życia poczętego, ale przede wszystkim propozycję na przyszłość. „To ważne zwłaszcza w kontekście prawidłowego wychowywania młodego pokolenia i wskazania im właściwej drogi” – wyjaśnił.

Metropolita krakowski wskazał, że niewątpliwą inspiracją do działania ruchów występujących w obronie życia powinien być św. Jan Paweł II. Pochwalił również pomysł starania się o przyznanie mu w Polsce tytułu patrona obrońców życia.

W związku z tymi staraniami na spotkaniu przygotowano i podpisano oficjalny dokument, który zostanie przesłany do Watykanu. „Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał fundamentalne znaczenie obrony życia i godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci (…) Święty Jan Paweł II jest dla obrońców życia niekwestionowanym autorytetem i przykładem. Jego słowa są dla nas wciąż żywe i aktualne” – napisali w nim uczestnicy Kongresu.

Jednym z prelegentów spotkania był prof. Bogdan Chazan, który podczas wykładu zatytułowanego „Lekarze w obronie życia” podkreślił, że w obecnych czasach lekarza traktuje się jak agencję usługową, którą można wynająć do wszystkiego, w tym aborcji i eutanazji.

Przestrzegł, że coraz bardziej liczy się nie samo życie, ale jego jakość. „Brak akceptacji dziecka przez rodziców ze względu na jego chorobę lub wadę rozwojową odbiera mu prawo do życia. Niszczy się życie niegodne życia – nie ma nad nim litości” – zauważył.

Naukowiec przyznał, że lekarze, dla których istotna jest godność życia człowieka i wartości chrześcijańskie często są szykanowani czy spotykają się z ostracyzmem swojego środowiska zawodowego. W kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część ograniczeń klauzuli sumienia za niezgodne z konstytucją, zaapelował o odwagę w głoszeniu swoich przekonań. „Nie poddawajmy się pedagogice wstydu, nakazowi politycznej poprawności czy odgórnie narzucanej strategii zarządzania lękiem. Tylko jeden lęk jest właściwy – bojaźń Boża” – wskazał na zakończenie.

Z kolei bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, stwierdziła, że jedynym ratunkiem i rozwiązaniem sprawy nieszanowania życia ludzkiego jest odkrycie prawdziwego wymiaru istotny ludzkiej. „Rozwiązaniem problemu obrony życia jest wykształcenie cywilizacji miłości i życia. O nią właśnie walczył całe życie Karol Wojtyła” – powiedziała do zebranych.

Prelegentka zaznaczyła, że temat aborcji był także aktualnych w czasach kapłaństwa Karola Wojtyły. „Jak mówił wtedy, trzeba dojść do takiej cywilizacji, w której do głowy nikomu nie przyjdzie, żeby zabijać dziecko. Ludzi trzeba nauczyć kochać. Prawdziwą, altruistyczną miłością” – podkreśliła.

 

Prof. Półtawska uwypukliła, że w obecnych czasach zniknęło pojęcie odwagi cywilnej – już nawet katolicy nie potrafią przyznać się do swojej tożsamości religijnej. „Karol Wojtyła powiedział do przerażonej delegacji ‘Solidarności’ z Gdańska jedno zdanie, które odnosi się też do Państwa: ‘Niechaj każdy z Was zwiększa sumę dobra w sobie samym, a naród stanie się lepszy’” – przypomniała.

„Karol Wojtyła chciał przede wszystkim ratować młodzież, tudzież uchronić ją od tego, co niesie świat. Młodzież i rodzina do końca życia były terenem jego troski i działania – to Państwo macie przejąć. Przede wszystkim szerzyć pogląd o prawdziwym duchowym obliczu człowieka” – zwróciła się bezpośrednio do obrońców życia.

W wykładzie „Współczesne wyzwania bioetyczne w świetle encykliki ‘Evangelium vitae’” ks. prof. Paweł Bortkiewicz stwierdził, że działania Jana Pawła II charakteryzują się wielką odwagą, gdyż nie bał się on uznać, że największe zagrożenie współczesności dotyczą człowieka, który jest zarówno sprawcą „cywilizacji śmierci”, jak i jej ofiarą.

„Wiele zjawisk diagnozowanych wtedy przez papieża z Polski w jego encyklice zyskuje dziś dramatyczną aktualność” – powiedział. Wskazał m.in. na ingerencję w poczęcie – jego negację poprzez usuwanie ciąży, a zarazem, paradoksalnie na drugim biegunie, wymuszanie w postaci reprodukcji życia czy też klonowania.

Prelegent podkreślił, że św. Jan Paweł II zachęcał do zastanowienia się nad powodami takiego stanu rzeczy, które są aktualne przecież i dzisiaj. Ks. Bortkiewicz wymienił tu „prawodawstwo, legalizujące pewne ustawy będące bezprawnymi pod względem etycznym, sferę antropologii, gdzie prawda o człowieku została poddana absolutyzacji w przestrzeni wolności oraz kulturę odrzucającą Boga, stanowiącą najgłębsze źródło antyhumanizmu”.

Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników. W rozmowie z KAI wielką radość ze spotkania w tak wielkim gronie osób zaangażowanych w głoszenie poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci wyraził wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr. inż. Antoni Zięba.

„Cieszymy się, że nasze ogólnopolskie spotkanie miało taką frekwencję – i to nie tylko w wymiarze krakowskim, bo byli tutaj przedstawiciele poszczególnych ruchów nawet ze Szczecina, Białegostoku czy Gdańska. Myślę, że to, co tutaj wysłuchali, to, co wzięli w formie materiałów drukowanych, a także to, co przemyśleli i przedyskutowali w relacjach osobowych będzie miało ogromne znaczenie w naszej ojczyźnie jeśli chodzi o aspekt ochrony życia i polityki prorodzinnej” – podsumował konferencję.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia funkcjonuje od 1992 r. Obecnie zrzesza około 130 ruchów, których działania skupiają się przede wszystkim na prawnej ochronie dziecka poczętego, ale także pomocy matce brzemiennej i rodzinie.

mly/KAI

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook