Jedynie prawda jest ciekawa


Komunikacyjny horror przed Bożym Narodzeniem?

26.11.2012

Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia może dojść do paraliżu polskiej kolei. 17 grudnia polscy kolejarze chcą protestować przeciwko odebraniu zniżek emerytowanym pracownikom kolei. O sprawie pisze rmf24.pl.

W całej Polsce od tygodnia trwa referendum ws. strajku. Głosowanie ma się zakończyć 10 grudnia. Kolejarze w ramach referendum odpowiadają na pytania, czy chcą przywrócenia zniżek dla emerytów oraz czy są gotowi do akcji protestacyjnej.

"W efekcie wprowadzonych ostatnio zmian kolejowi emeryci ze wszystkich spółek poza Przewozami Regionalnymi będą musieli od stycznia zapłacić 180 złotych rocznie za możliwość kupowania biletów z 80-procentową zniżką. Wszelkie zniżki tracą natomiast kolejowi emeryci z Przewozów Regionalnych" - przypomina Rmf24.pl.

Sytuacja finansowa spółki PR jest tak zła, że jej pracownicy będą musieli płacić za bilety jak zwykli klienci.

Związkowcom ze spółek kolejowych nie podobają się również zmiany zapowiedziane przez nowego prezesa grupy PKP. Chodzi m.in. o zamykanie linii i zwolnienia w PKP PLK.

W poniedziałek kolejarze wystosowali apel do premiera Donalda Tuska. Żądają zatrudnienia na kontraktach. Oczekują zarobków na poziomie 10 procent pensji prezesa. To niemal 6 tysięcy złotych. Walczą też o gwarancję rocznej odprawy przy zwolnieniu z pracy i premię za wykonanie zadań w wysokości 50 procent rocznego dochodu.

TK,Rmf24.pl
[Fot. PAP/Tomasz Waszczuk]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook