Jedynie prawda jest ciekawa


Komu rząd chce sprzedać polskie Tatry?

27.07.2013

W zawiązku z budzącymi szereg obaw informacjami odnośnie procedury prywatyzacji spółki Polskie Tatry, posłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, iż złożyli w tej sprawie wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa.

Zwrócili się także do Szefa CBA o podjęcie niezbędnych działań mających na celu osłonę antykorupcyjną postępowania. Podważyli sens chaotycznej wyprzedaży narodowego majątku. W planach prywatyzacyjnych rządu także PEC Geotermia Podhalańska.

Spółka Polskie Tatry SA została utworzona w 1992 roku przez miasto Zakopane i Skarb Państwa. Zajmuje się prowadzeniem placówek hotelowych i turystycznych. Ma istotne znaczenie dla miasta Zakopane, z punktu widzenia rozwoju kultury fizycznej, rekreacji oraz jego promocji Jest właścicielem m. in. Zespołu Antałówka, Zespołu Pensjonatów „Dolina Białego”, hotelu „Tatry”, Zajazdu Kuźnice oraz wielu hektarów ziemi na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Chęć zakupu Polskich Tatr SA złożyły Polskie Koleje Górskie, spółka, którą tworzą samorządy
z Podhala oraz fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Samorządy, wskutek działań burmistrza Zakopanego, chcącego udziały miasta Zakopanego w PKG przekazać funduszowi, wkrótce mogą utracić kontrolny pakiet akcji PKG i tym samym stracić kontrolę nad przedsiębiorstwem. Co ważne, PKG jest już właścicielem Polskich Kolei Linowych, których sprzedaż odbiła się głośnym echem na Podhalu
i w Małopolsce. Fundusz już teraz deklaruje chęć prywatyzacji PKL.

„Czy transakcja została objęta kontrolą antykorupcyjną? Czy właściwe służby zostały poinformowane o zamiarze przekazania udziałów miasta do PKG” - pytał podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch kwestionowała sensowność sprzedaży przedsiębiorstwa: „Przynajmniej część majątku spółki położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W jaki zatem sposób rząd wyobraża sobie sprzedaż majątku położonego w granicach TPN wobec jasnych zapisów ustawy o ochronie przyrody, a zwłaszcza art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju?”

Z kolei poseł PiS Wiesław Janczyk z sejmowej komisji finansów publicznych pytał o cel tej prywatyzacji: „Czy jedynym powodem wyprzedaży polskiego majątku jest niekontrolowane już chyba poszukiwanie pieniędzy dla zasypywania dziury Rostowskiego? W Małopolsce i na Podhalu wiele mówi się o organizacji igrzysk zimowych. W ślad za deklaracjami nie idą jednak działania rozwijające konieczną dla powodzenia takiego projektu infrastrukturę. Obserwujemy za to, nasilający się proces wyprzedaży posiadających taką infrastrukturę polskich spółek.”

Posłowie poinformowali, że złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Infrastruktury z osobistym udziałem Ministra Środowiska w celu przedstawienia informacji na temat planów i przewidywanych skutków prywatyzacji, kolejnej podhalańskiej firmy, PEC Geotermia Podhalańska SA zajmującej się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zawartych w wodach geotermalnych, do celów centralnego ogrzewania i przygotowywania cieplej wody użytkowej, klimatyzacji, turystyki i rekreacji.

Pod wszystkimi wnioskami podpisy złożyli małopolscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Beata Szydło, Barbara Bartuś, Anna Paluch, Andrzej Adamczyk, Edward Czesak, Wiesław Janczyk oraz Piotr Naimski.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

bp, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook