Jedynie prawda jest ciekawa


Kompromitacja Lisa

04.10.2011

Kompromitacją Tomasza Lisa zakończył się jego program, w którym gościł lider PiS Jarosław Kaczyński. Pistolet, który prezes PiS Jarosław Kaczyński nosił 20 lat temu albo wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka z 2006 r – o te sprawy pytał na sześć dni przed wyborami lidera opozycji popularny dziennikarz Tomasz Lis. Redaktor naczelny „Wprost” nawet nie próbował stwarzać pozorów obiektywności.

To nie było starcie dziennikarza z politykiem, tylko polityka z politykiem – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Łukasz Warzecha. Zwraca uwagę, że na 50 minut rozmowy padły może trzy merytoryczne pytania i to na samym początku.

A zaczęło się od kwestii gospodarczych. Kto jeśli PiS wygra wybory będzie odpowiadał za finanse? Będzie to osoba sprawdzona, znakomicie przygotowana – stwierdził Kaczyński. Dodał też jasno, że nie da się namówić na podanie żadnych nazwisk. Pan nie docenia inteligencji Polaków – mówił do dziennikarza.

Lis starał się sprowokować Kaczyńskiego. I może samo to nie byłoby nawet naganne. Ważne jakimi metodami, pytaniami starał się prowokować. Niemal cały program to osobiste przytyki ze strony Lisa. Z punktu widzenia dziennikarstwa była to kompromitacja. Gdyby tytuł ‘Hieny Roku’ był przyznawany na poważnych zasadach, to należałaby się ona Lisowi za wczorajszy program – ocenia Łukasz Warzecha.

Po kwestiach gospodarczych było już tylko gorzej dla Lisa, który wyraźnie chciał sprowokować lidera PiS. Do kontrowersji doszło, gdy dziennikarz zapytał o fragment książki Kaczyńskiego, w którym ten napisał, że kanclerstwo Angeli Merkel „nie było wynikiem czystego zbiegu okoliczności". Internauci od razu wytknęli Lisowi zdenerwowanie. W jego ustach imię kanclerz Niemiec brzmiało „Andżela”.

Lis zarzucał, że takie słowa w książce mogą utrudnić kontakty z Merkel. Jednak Kaczyński ripostował: Polski premier nie powinien się obawiać kanclerza Niemiec, premiera i prezydenta Rosji, pisząc to, co uważa za stosowne. Zarzucił Lisowi, że należy do formacji, która strachem przed silnymi sąsiadami szkodzi Polsce. Więcej polskiej pewności siebie – mówił Kaczyński.

Gdy nie udało się z pistolecikiem, który prezes PiS nosił 20 lat temu, ani z Merkel dziennikarz próbował dalej. A pani Ilona Klejnowska skąd startuje? – pytał, podejmując temat „aniołków Kaczyńskiego”.  Z szóstego w Płocku – odparł były premier. Nieprawda, z Bydgoszczy – ripostował wyraźnie zadowolony Lis. W rzeczywistości jednak to dziennikarz się pomylił.

Debata PO-PiS się jednak odbyła. W TVP2. Tyle że na nieszczęście Platformy miejsce zręcznego, bystrego Donalda Tuska zajął walczący ze szczękościskiem, gubiący się w mowach oskarżycielskich dziennikarz Tomasz Lis,. Chciał wyprowadzić z równowagi Jarosława Kaczyńskiego, a wyprowadził siebie – komentuje Piotr Zaremba w „Rzeczpospolitej”.

Nie obyło się również bez innych zgrzytów. Jak dowiedział się portal Stefczyk.info, Ilona Klejnowska towarzyszyła Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale nie została wpuszczona do studia.

MM

[Fot. TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook