Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kompromitacja Lisa

04.10.2011

Kompromitacją Tomasza Lisa zakończył się jego program, w którym gościł lider PiS Jarosław Kaczyński. Pistolet, który prezes PiS Jarosław Kaczyński nosił 20 lat temu albo wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka z 2006 r – o te sprawy pytał na sześć dni przed wyborami lidera opozycji popularny dziennikarz Tomasz Lis. Redaktor naczelny „Wprost” nawet nie próbował stwarzać pozorów obiektywności.

To nie było starcie dziennikarza z politykiem, tylko polityka z politykiem – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Łukasz Warzecha. Zwraca uwagę, że na 50 minut rozmowy padły może trzy merytoryczne pytania i to na samym początku.

A zaczęło się od kwestii gospodarczych. Kto jeśli PiS wygra wybory będzie odpowiadał za finanse? Będzie to osoba sprawdzona, znakomicie przygotowana – stwierdził Kaczyński. Dodał też jasno, że nie da się namówić na podanie żadnych nazwisk. Pan nie docenia inteligencji Polaków – mówił do dziennikarza.

Lis starał się sprowokować Kaczyńskiego. I może samo to nie byłoby nawet naganne. Ważne jakimi metodami, pytaniami starał się prowokować. Niemal cały program to osobiste przytyki ze strony Lisa. Z punktu widzenia dziennikarstwa była to kompromitacja. Gdyby tytuł ‘Hieny Roku’ był przyznawany na poważnych zasadach, to należałaby się ona Lisowi za wczorajszy program – ocenia Łukasz Warzecha.

Po kwestiach gospodarczych było już tylko gorzej dla Lisa, który wyraźnie chciał sprowokować lidera PiS. Do kontrowersji doszło, gdy dziennikarz zapytał o fragment książki Kaczyńskiego, w którym ten napisał, że kanclerstwo Angeli Merkel „nie było wynikiem czystego zbiegu okoliczności". Internauci od razu wytknęli Lisowi zdenerwowanie. W jego ustach imię kanclerz Niemiec brzmiało „Andżela”.

Lis zarzucał, że takie słowa w książce mogą utrudnić kontakty z Merkel. Jednak Kaczyński ripostował: Polski premier nie powinien się obawiać kanclerza Niemiec, premiera i prezydenta Rosji, pisząc to, co uważa za stosowne. Zarzucił Lisowi, że należy do formacji, która strachem przed silnymi sąsiadami szkodzi Polsce. Więcej polskiej pewności siebie – mówił Kaczyński.

Gdy nie udało się z pistolecikiem, który prezes PiS nosił 20 lat temu, ani z Merkel dziennikarz próbował dalej. A pani Ilona Klejnowska skąd startuje? – pytał, podejmując temat „aniołków Kaczyńskiego”.  Z szóstego w Płocku – odparł były premier. Nieprawda, z Bydgoszczy – ripostował wyraźnie zadowolony Lis. W rzeczywistości jednak to dziennikarz się pomylił.

Debata PO-PiS się jednak odbyła. W TVP2. Tyle że na nieszczęście Platformy miejsce zręcznego, bystrego Donalda Tuska zajął walczący ze szczękościskiem, gubiący się w mowach oskarżycielskich dziennikarz Tomasz Lis,. Chciał wyprowadzić z równowagi Jarosława Kaczyńskiego, a wyprowadził siebie – komentuje Piotr Zaremba w „Rzeczpospolitej”.

Nie obyło się również bez innych zgrzytów. Jak dowiedział się portal Stefczyk.info, Ilona Klejnowska towarzyszyła Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale nie została wpuszczona do studia.

MM

[Fot. TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk]

Warto poczytać

 1. mid-17328068 29.03.2017

  MON: Nie wycofujemy się z Eurokorpusu

  „Decyzją ministra obrony narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego oraz stopniowo zredukuje swój wkład".

 2. SAM9549t5767b081m800x9c28deec 29.03.2017

  Szef BBN: Ostrzał konsulatu to niewątpliwie prowokacja

  To bardzo niepokojący sygnał - tak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił ostrzelanie siedziby konsulatu polskiego w Łucku na Ukrainie. Jego zdaniem "niewątpliwie jest to prowokacja".

 3. mid-17327165 29.03.2017

  Marszałek Senatu wyklucza zmianę szefa MSZ

  "Nic nie słyszałem i nic nie wiem o zmianach na stanowisku szefa MSZ".

 4. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 5. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 6. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 7. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 8. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook