Jedynie prawda jest ciekawa


Kompromitacja Lisa

04.10.2011

Kompromitacją Tomasza Lisa zakończył się jego program, w którym gościł lider PiS Jarosław Kaczyński. Pistolet, który prezes PiS Jarosław Kaczyński nosił 20 lat temu albo wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka z 2006 r – o te sprawy pytał na sześć dni przed wyborami lidera opozycji popularny dziennikarz Tomasz Lis. Redaktor naczelny „Wprost” nawet nie próbował stwarzać pozorów obiektywności.

To nie było starcie dziennikarza z politykiem, tylko polityka z politykiem – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Łukasz Warzecha. Zwraca uwagę, że na 50 minut rozmowy padły może trzy merytoryczne pytania i to na samym początku.

A zaczęło się od kwestii gospodarczych. Kto jeśli PiS wygra wybory będzie odpowiadał za finanse? Będzie to osoba sprawdzona, znakomicie przygotowana – stwierdził Kaczyński. Dodał też jasno, że nie da się namówić na podanie żadnych nazwisk. Pan nie docenia inteligencji Polaków – mówił do dziennikarza.

Lis starał się sprowokować Kaczyńskiego. I może samo to nie byłoby nawet naganne. Ważne jakimi metodami, pytaniami starał się prowokować. Niemal cały program to osobiste przytyki ze strony Lisa. Z punktu widzenia dziennikarstwa była to kompromitacja. Gdyby tytuł ‘Hieny Roku’ był przyznawany na poważnych zasadach, to należałaby się ona Lisowi za wczorajszy program – ocenia Łukasz Warzecha.

Po kwestiach gospodarczych było już tylko gorzej dla Lisa, który wyraźnie chciał sprowokować lidera PiS. Do kontrowersji doszło, gdy dziennikarz zapytał o fragment książki Kaczyńskiego, w którym ten napisał, że kanclerstwo Angeli Merkel „nie było wynikiem czystego zbiegu okoliczności". Internauci od razu wytknęli Lisowi zdenerwowanie. W jego ustach imię kanclerz Niemiec brzmiało „Andżela”.

Lis zarzucał, że takie słowa w książce mogą utrudnić kontakty z Merkel. Jednak Kaczyński ripostował: Polski premier nie powinien się obawiać kanclerza Niemiec, premiera i prezydenta Rosji, pisząc to, co uważa za stosowne. Zarzucił Lisowi, że należy do formacji, która strachem przed silnymi sąsiadami szkodzi Polsce. Więcej polskiej pewności siebie – mówił Kaczyński.

Gdy nie udało się z pistolecikiem, który prezes PiS nosił 20 lat temu, ani z Merkel dziennikarz próbował dalej. A pani Ilona Klejnowska skąd startuje? – pytał, podejmując temat „aniołków Kaczyńskiego”.  Z szóstego w Płocku – odparł były premier. Nieprawda, z Bydgoszczy – ripostował wyraźnie zadowolony Lis. W rzeczywistości jednak to dziennikarz się pomylił.

Debata PO-PiS się jednak odbyła. W TVP2. Tyle że na nieszczęście Platformy miejsce zręcznego, bystrego Donalda Tuska zajął walczący ze szczękościskiem, gubiący się w mowach oskarżycielskich dziennikarz Tomasz Lis,. Chciał wyprowadzić z równowagi Jarosława Kaczyńskiego, a wyprowadził siebie – komentuje Piotr Zaremba w „Rzeczpospolitej”.

Nie obyło się również bez innych zgrzytów. Jak dowiedział się portal Stefczyk.info, Ilona Klejnowska towarzyszyła Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale nie została wpuszczona do studia.

MM

[Fot. TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook