Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski za współpracą z Rumunią

12.03.2015

Bronisław Komorowski wezwał do wzmocnienia współpracy w Europie Środkowej. W jego ocenie wymaga tego sytuacja geopolityczna.

Partnerstwo Polski i Rumunii jest absolutną koniecznością ze względu na sytuację w naszym regionie Europy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podkreślając, że wizyta w Polsce prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa to szansa na zacieśnienie współpracy polsko-rumuńskiej.

Iohannis rozpoczął w czwartek przed południem dwudniową wizytę w Polsce. Poza spotkaniem z Bronisławem Komorowskim, planowane są też rozmowy z premier Ewą Kopacz oraz marszałkami Sejmu i Senatu Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem.

Komorowski poinformował, że spróbuje zorganizować w Polsce spotkanie trzech prezydentów: Rumunii, Ukrainy i Polski poświęcone sytuacji w całym regionie. "Chciałbym, by było to przejawem woli zacieśnienia współpracy polsko-rumuńskiej we wszystkich ważnych kwestiach dla regionu" - powiedział podczas wspólnej konferencji z prezydentem Rumunii.

Jak mówił Komorowski, wizytę rumuńskiego prezydenta w Polsce traktuje jako "ogromną szansę na wypełnienie nową treścią istniejącego już partnerstwa strategicznego między Polską a Rumunią". "W moim przekonaniu to partnerstwo jest absolutną koniecznością z punktu widzenia rozwoju wydarzeń, sytuacji w naszym regionie Europy, gdzie nastąpiła zasadnicza, negatywna zmiana w zakresie bezpieczeństwa" - podkreślił.

Bronisław Komorowski wyraził również zadowolenie z podpisanej w czwartek wspólnej deklaracji. Jak mówił, stanowi ona ramy planu zacieśniania współpracy i współdziałania polsko-rumuńskiego w różnych obszarach, nie tylko bezpieczeństwa.

Zdaniem polskiego prezydenta, szczyt NATO zaplanowany w Warszawie w 2016 roku wymaga wspólnej oceny wykonania uzgodnień z ubiegłorocznego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Newport. Na szczycie tym zapadła decyzja m.in. o wydzieleniu z sił odpowiedzi NATO (NRF) tzw. połączonych sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), nazywanych szpicą.

Komorowski przypomniał, że szczyt w Newport poprzedzony był konsultacjami polsko-rumuńskimi oraz konsultacjami "całej szeroko pojętej flanki wschodniej Sojuszu", co - jak mówił - "przyniosło bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o siłę naszej wspólnej argumentacji na szczycie". "Według mnie szczyt w Warszawie powinien być nie tylko okazją do wspólnej oceny wykonania uzgodnień w Newport, ale również do zaproponowania Sojuszowi dalszego wzmacniania całości flanki wschodniej" - ocenił Komorowski. Dodał, że szczyt powinien być też okazją do decyzji, które "wzmacniałyby poczucie bezpieczeństwa tego regionu".

Prezydent podkreślił, że bardzo liczy na współpracę z Rumunią, także w zakresie działania na rzecz budowania wspólnych poglądów "w szeroko pojętej flance wschodniej" NATO. "Obszarem, który w sposób naturalny również predestynuje nasze kraje do zacieśnionej współpracy, jest kwestia polityki regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w dwóch krajach Partnerstwa Wschodniego, tzn. na Ukrainie i w Mołdawii" - mówił Komorowski.

Z prezydentem Rumunii Komorowski rozmawiał także o perspektywach rozwoju sytuacji na Ukrainie. "W kontekście zarówno porozumień mińskich, z którymi wiążemy nadzieje, ale jednocześnie istotne jest to, że mamy ten sam pogląd, że (...) świat zachodni powinien być gotowy na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji na Wschodzie, przez co rozumiemy po prostu możliwość niewykonania w pełni porozumień mińskich" - zaznaczył prezydent Polski.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi (tzw. Mińsk2), na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany.

Rumuński prezydent dziękował Komorowskiemu za zaproszenie i wskazywał, że celem jego wizyty jest podkreślenie znaczenia, jakie przykłada do stosunków rumuńsko-polskich. Jak mówił, są to relacje oparte na partnerstwie strategicznym, a podpisana w czwartek deklaracja zakłada ich kontynuowanie i wzmacnianie. "Ta nowa deklaracja podkreśla fakt, że relacje między naszymi krajami znajdują się obecnie w momencie szczytowym ich ewolucji, ale również chcemy je nadal pogłębiać, zwłaszcza, mając na względzie komponent strategiczny" - powiedział Iohannis.

Dodał, że rozmowa z Komorowskim była szczera i serdeczna. "Mówiliśmy o wspólnym interesie, który nas łączy w tym regionie Europy i który jest skonfrontowany z poważnymi wyzwaniami" - powiedział rumuński prezydent.

Poinformował, że z Komorowskim uzgodnili, iż zorganizują jesienią tego roku w Bukareszcie nową edycję spotkania na szczeblu szefów państw w formacie, który miał miejsce w lipcu zeszłego roku w Warszawie. Spotkali się wtedy prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), państw bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Rumunii i Bułgarii. Według Iohannisa to format wzmacniający współpracę regionalną, który jest pożytecznym instrumentem w przygotowaniu szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Prezydent Rumunii zaznaczył, że istotna część rozmowy z Komorowskim była poświęcona niepokojom związanym z wydarzeniami na flance wschodniej NATO. "Zapewniłem o naszym stanowisku dotyczącym suwerenności, integralności, nienaruszalności granic Ukrainy" - podkreślił. Rumunia - mówił Iohannis - opowiada się za dalszymi reformami na Ukrainie.

W podpisanej przez obu prezydentów w czwartek deklaracji mowa jest m.in. o tym, że Polska i Rumunia będą spójnie promować polityczną jedność i solidarność w ramach UE i NATO, współpracę UE-NATO oraz wzmacnianie współpracy transatlantyckiej. Czytamy w niej również o tym, że zostaną podjęte działania na rzecz ustanowienia mechanizmu stałych konsultacji na szczeblu urzędów prezydentów obu państw.

Deklaracja zakłada ponadto m.in., że Polska i Rumunia będą wzajemnie wspierały się w realizacji kluczowych i wspólnych celów w Europie, będą ściśle współpracowały w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, jak również będą kontynuowały działania na rzecz zapewnienia europejskiej perspektywy państwom Partnerstwa Wschodniego, które podpisały umowy stowarzyszeniowe z UE (Mołdawia, Ukraina, Gruzja). Polska i Ukraina "będą wspierać wszelkie działania w ramach wspólnoty euroatlantyckiej, które mają na celu zapewnienie skutecznej reakcji na wszelkie zagrożenia dla porządku prawnego na kontynencie oraz dla międzynarodowo uznanych granic" - głosi dokument.

Zgodnie z deklaracją oba kraje będą działały na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz będą dążyły do rozwijania swych partnerstw strategicznych ze Stanami Zjednoczonymi.

Rozmowa prezydentów Polski i Rumunii dotyczyła także współpracy gospodarczej oraz kwestii interesów obu krajów w UE.

Komorowski i Iohannis wymienili podczas czwartkowego spotkania upominki. Jak poinformowała prezydencka kancelaria Komorowski wręczył Iohannisowi miniaturę repliki flagi polskiej z okresu międzywojennego; z kolei rumuński prezydent wręczył polskiemu prezydentowi dekret króla Karola II o odznaczeniu dziadka prezydenta Komorowskiego - Antoniego Szalkowskiego - orderem "Korona Rumunii".

TK,PAP
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook