Jedynie prawda jest ciekawa

Komorowski: wzmocnijmy UE i euro

06.03.2013

Odpowiedzią na kryzys powinno być wzmocnienie UE, w tym waluty euro - powiedział prezydent Bronisław Komorowski spotkaniu z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec. Proponował mocniejszą integrację uzupełnioną przez większą otwartość UE.

W spotkaniu w Belwederze, poza premierami Słowacji - Robertem Fico, Czech - Petrem Neczasem, Węgier - Viktorem Orbanem, prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel, uczestniczył także premier Donald Tusk.

Komorowski w toaście wygłoszonym przed uroczystym obiadem podkreślał, że UE przeżywa trudny okres mimo zdecydowanych działań podjętych w ostatnim roku. "Bezrobocie, brak zaufania społeczeństwa do elit oraz poczucie braku perspektyw powodują, że polityka staje się mniej stabilna, a sama Unia jest często obwiniana za kłopoty" - mówił.

Jak ocenił, "naszą odpowiedzią na kryzys państw europejskich powinno być wzmocnienie UE, instytucji wspólnotowych, wspólnej waluty, która stała się częścią europejskiej tożsamości".

Polski prezydent przekonywał, że "potrzebujemy determinacji we wprowadzaniu reform, które choć  przejściowo są trudne, a czasem bolesne, to w dłuższym okresie wzmacniają podstawy wzrostu  gospodarczego, umożliwiają tworzenie nowych miejsc pracy i dają nadzieję następnym pokoleniom. Opowiedział się też za wzmocnieniem europejskiej zdolności obronnej, rozwojem wspólnotowej polityki zagranicznej oraz umacnianiem NATO, a także współpracą UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Komorowski zaznaczył, że mocniejsza integracja UE powinna być uzupełniana przez jej większą otwartość. Jak mówił, "gotowość do dalszego rozszerzania i stowarzyszania krajów sąsiednich jest niezbędna, by umocnić UE na scenie globalnej".

Według niego siła projektu europejskiego jest najlepiej widoczna tam, gdzie ludzie są pozbawieni jego zdobyczy, gdzie są pozbawieni pokoju, bezpieczeństwa, wolności podróżowania, czy rządów prawa.

Komorowski podkreślał, że nie można zamykać oczu na wydarzenia wokół naszych granic. "Dotyczy to dramatu ludności cywilnej w Syrii, czy burzliwych procesów w Afryce Północnej" - mówił.

Jego zdaniem jednak najbliższe miesiące będą przełomowe w naszym wschodnim sąsiedztwie. "Ukraina, Gruzja, Mołdawia mają szansę na zrobienie kolejnych kroków, które przybliżą je do Europy" - ocenił.

"Mamy nadzieję, że nasi ukraińscy partnerzy dotrzymają zobowiązań i potwierdzą czynami swój europejski wybór" - oświadczył prezydent. Jak ocenił, duże znaczenie będzie miał listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jak mówił, od tego spotkania zależeć będzie wiarygodność naszej polityki wobec sąsiadów, a w konsekwencji szansa na lepsze zakotwiczenie w europejskiej rodzinie demokratycznej.

"To są wyzwania, którym potrafimy sprostać tylko wspólnie, nasze dzisiejsze spotkanie jest dla mnie dowodem jedności, do której dążyło wiele pokoleń Europejczyków" - mówił Komorowski. "Nie przekreślajmy ich wysiłku, tworząc nowe podziały we Wspólnocie, lecz zróbmy wszystko, by była ona silniejsza jako całość" - wzywał prezydent.

Prezydent Francji, kanclerz Niemiec oraz premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier uczestniczyli w kolacji wydanej przez prezydenta Polski.

Jak podkreślił prezydencki minister Jaromir Sokołowski, rozmowa Komorowskiego oraz przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej, Francji i Niemiec "dotyczyła głównie oceny sytuacji w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz szans na podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu partnerstwa w listopadzie w Wilnie".

"Problematyka ukraińska zdominowała dyskusję podczas kolacji. Przywódcy rozmawiali także o pozostałych krajach Partnerstwa Wschodniego i szansach na zacieśnienie ich współpracy z UE" - powiedział Sokołowski. Tematem spotkania były także relacje UE-Rosja.

Szefowie państw i rządów otrzymali od prezydenta Komorowskiego egzemplarze konstytucji dla Europy powstańca listopadowego Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 roku.

pap/ansa

[fot. PAP/ Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook