Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komorowski "the best". Według CBOS...

19.02.2015

CBOS twardo i niezmiennie: Bronisław Komorowskie cieszy się gigantycznym zaufaniem Polaków - aż 75 procent. Według CBOS nawet Ewa Kopacz cieszy się większą ufnością, niż nieufnością.

Zaufanie, jakim w lutym cieszył się Bronisław Komorowski jest nieco mniejsze niż miesiąc temu - spadek o 3 punkty procentowe, ale wyniosło niemal tyle samo co w grudniu ubiegłego roku (76 proc.). Od stycznia o jeden punkt procentowy wzrosła liczba osób, które nie ufają prezydentowi.

Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazła się w lutym premier, której ufa 44 proc. ankietowanych (spadek o 5 punktów procentowych od stycznia). Ewie Kopacz nie ufa 32 proc. respondentów (wzrost o 6 punktów procentowych).

Prawie równie dużym zaufaniem, jak szefowa rządu, cieszy się Ryszard Kalisz (42 proc.; wzrost o 2 punkty procentowe), któremu tak jak przed miesiącem przypadło trzecie miejsce w klasyfikacji. Kaliszowi nie ufa 25 proc. badanych (bez zmian od stycznia).

Liderowi SLD Leszkowi Millerowi i przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Piotrowi Dudzie ufa po 33 proc. Piotr Duda nie był uwzględniony w styczniowym badaniu. Zaufanie do Millera spadło o 1 punkt procentowy. Liderowi Sojuszu nie ufa 36 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe).

Po 32 proc. badanych ufa marszałkowi Sejmu Radosławowi Sikorskiemu i szefowi polskiej dyplomacji Grzegorzowi Schetynie. Przy czym dla Schetyny oznacza to spadek zaufania o 5 punktów procentowych, a dla Sikorskiego wzrost o 2 punkty procentowe. Z drugiej strony w rankingu nieufności nadal wyżej plasuje się Sikorski (37 proc. deklaracji nieufności, spadek o 3 punkty procentowe) niż Schetyna (29 proc.; wzrost o 6 punktów procentowych).

Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 31 proc. (spadek o 2 punkty procentowe). Brak zaufania do lidera PiS deklaruje 49 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). Więcej nieufności niż Kaczyński budzą wśród Polaków Janusz Korwin-Mikke i Janusz Palikot, którzy z wynikiem 57 proc. deklaracji nieufności wspólnie otwierają tę listę, a także Antoni Macierewicz (51 proc.; wzrost o 6 punktów procentowych).

Szefa PSL Janusza Piechocińskiego darzy zaufaniem 29 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy); nie ufa mu tak jak w styczniu 18 proc. Z kolei kandydata PiS w wyborach prezydenckich Andrzeja Dudę zaufaniem darzy 28 proc. (wzrost o 5 punktów procentowych); nie ufa mu 23 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych).

Liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 27 proc. (spadek o 3 punkty procentowe); nie ufa mu 41 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). 25 proc. badanych ma zaufanie do Jarosława Gowina (spadek o 2 punkty procentowe); nie ufa mu 29 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe).

Ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu ufa 23 proc. (spadek o 2 punkty procentowe); nie ufa mu 24 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych).

Marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi ufa 22 proc. (spadek o 2 punkty procentowe); nie ufa mu 12 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). Ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi ufa 20 proc. (spadek o 1 punkt procentowy); nie ufa mu 38 proc. (spadek o 2 punkty procentowe).

Zaufanie do kandydującego w wyborach prezydenckich Janusza Palikota deklaruje 19 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy); nie ufa mu 57 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). Jeszcze mniej zaufania wzbudzają Janusz Korwin-Mikke i Antoni Macierewicz (po 17 proc. deklaracji zaufania).

Po 17 proc. deklaracji zaufania zebrali też: szef resortu finansów Mateusz Szczurek i minister obrony Tomasz Siemoniak. Szczurkowi nie ufa 10 proc. a Siemoniakowi 9 proc. Ministrowi pracy Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi ufa 16 proc.; nie ufa mu 8 proc. badanych.

Kandydatce SLD w wyborach prezydenckich Magdalenie Ogórek ufa 15 proc. badanych, nie ufa jej 20 proc.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5–11 lutego 2015 roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

CBOS

,

Bronisław Komorowski

,

zaufanie

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 4. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 5. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 6. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 7. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 8. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook