Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski "the best". Według CBOS...

19.02.2015

CBOS twardo i niezmiennie: Bronisław Komorowskie cieszy się gigantycznym zaufaniem Polaków - aż 75 procent. Według CBOS nawet Ewa Kopacz cieszy się większą ufnością, niż nieufnością.

Zaufanie, jakim w lutym cieszył się Bronisław Komorowski jest nieco mniejsze niż miesiąc temu - spadek o 3 punkty procentowe, ale wyniosło niemal tyle samo co w grudniu ubiegłego roku (76 proc.). Od stycznia o jeden punkt procentowy wzrosła liczba osób, które nie ufają prezydentowi.

Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazła się w lutym premier, której ufa 44 proc. ankietowanych (spadek o 5 punktów procentowych od stycznia). Ewie Kopacz nie ufa 32 proc. respondentów (wzrost o 6 punktów procentowych).

Prawie równie dużym zaufaniem, jak szefowa rządu, cieszy się Ryszard Kalisz (42 proc.; wzrost o 2 punkty procentowe), któremu tak jak przed miesiącem przypadło trzecie miejsce w klasyfikacji. Kaliszowi nie ufa 25 proc. badanych (bez zmian od stycznia).

Liderowi SLD Leszkowi Millerowi i przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Piotrowi Dudzie ufa po 33 proc. Piotr Duda nie był uwzględniony w styczniowym badaniu. Zaufanie do Millera spadło o 1 punkt procentowy. Liderowi Sojuszu nie ufa 36 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe).

Po 32 proc. badanych ufa marszałkowi Sejmu Radosławowi Sikorskiemu i szefowi polskiej dyplomacji Grzegorzowi Schetynie. Przy czym dla Schetyny oznacza to spadek zaufania o 5 punktów procentowych, a dla Sikorskiego wzrost o 2 punkty procentowe. Z drugiej strony w rankingu nieufności nadal wyżej plasuje się Sikorski (37 proc. deklaracji nieufności, spadek o 3 punkty procentowe) niż Schetyna (29 proc.; wzrost o 6 punktów procentowych).

Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 31 proc. (spadek o 2 punkty procentowe). Brak zaufania do lidera PiS deklaruje 49 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). Więcej nieufności niż Kaczyński budzą wśród Polaków Janusz Korwin-Mikke i Janusz Palikot, którzy z wynikiem 57 proc. deklaracji nieufności wspólnie otwierają tę listę, a także Antoni Macierewicz (51 proc.; wzrost o 6 punktów procentowych).

Szefa PSL Janusza Piechocińskiego darzy zaufaniem 29 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy); nie ufa mu tak jak w styczniu 18 proc. Z kolei kandydata PiS w wyborach prezydenckich Andrzeja Dudę zaufaniem darzy 28 proc. (wzrost o 5 punktów procentowych); nie ufa mu 23 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych).

Liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 27 proc. (spadek o 3 punkty procentowe); nie ufa mu 41 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). 25 proc. badanych ma zaufanie do Jarosława Gowina (spadek o 2 punkty procentowe); nie ufa mu 29 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe).

Ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu ufa 23 proc. (spadek o 2 punkty procentowe); nie ufa mu 24 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych).

Marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi ufa 22 proc. (spadek o 2 punkty procentowe); nie ufa mu 12 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). Ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi ufa 20 proc. (spadek o 1 punkt procentowy); nie ufa mu 38 proc. (spadek o 2 punkty procentowe).

Zaufanie do kandydującego w wyborach prezydenckich Janusza Palikota deklaruje 19 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy); nie ufa mu 57 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). Jeszcze mniej zaufania wzbudzają Janusz Korwin-Mikke i Antoni Macierewicz (po 17 proc. deklaracji zaufania).

Po 17 proc. deklaracji zaufania zebrali też: szef resortu finansów Mateusz Szczurek i minister obrony Tomasz Siemoniak. Szczurkowi nie ufa 10 proc. a Siemoniakowi 9 proc. Ministrowi pracy Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi ufa 16 proc.; nie ufa mu 8 proc. badanych.

Kandydatce SLD w wyborach prezydenckich Magdalenie Ogórek ufa 15 proc. badanych, nie ufa jej 20 proc.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5–11 lutego 2015 roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 5. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 6. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 7. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 8. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook