Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski rozmawiał z Obamą o Ukrainie

22.07.2014

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą rozmawiał o sytuacji militarnej na Ukrainie i przygotowaniach do nadchodzącego szczytu NATO. Prezydenci mieli wymienić „wiele poglądów”...

Wzmocnienie flanki wschodniej NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, sytuacja na Ukrainie, spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej Warszawie, były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych – poinformował minister Jaromir Sokołowski.

Wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydent USA Barack Obama rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777. Według Białego Domu obaj prezydenci wymienili też poglądy przed spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

Również minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił we wtorek rano w TVP1, że tematem rozmowy Komorowskiego i Obamy "było wzmocnienie flanki wschodniej (NATO), próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby wzmocnić NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, po agresji rosyjskiej na Ukrainie, po jednak pewnym tąpnięciu w tej części Europy". "Chodzi o to, żeby wzmocnić Sojusz, żeby wzmocnić flankę wschodnią, o tym prezydenci rozmawiali wczoraj wieczorem" – podkreślił Sokołowski.

Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o zaplanowanym na wtorek w Warszawie spotkaniu przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wezmą udział – na zaproszenie Polski - przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii.

Sokołowski powiedział, że Obama w trakcie rozmowy z Komorowskim przypomniał o swojej deklaracji, którą przedstawił w czerwcu w Warszawie, a która dotyczyła wzmocnieniu flanki wschodniej NATO.

Amerykański prezydent zapowiedział wówczas, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych.

"Prezydent (Obama) powiedział, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o zaakceptowanie tego projektu Białego Domu przez Kongres Stanów Zjednoczonych, przypomniał, że Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane wzmocnieniem tej flanki (wschodniej NATO)" - zaznaczył minister. Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o przygotowaniach do szczytu NATO na początku września w Newport.

Zdaniem Sokołowskiego szczyt NATO w Newport będzie "najważniejszym szczytem od naszego wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego 15 lat temu". "Jeśli tam (na szczycie) uda się wzmocnić flankę wschodnią, to rzeczywiście będzie to gigantyczny sukces" - podkreślił minister.

W wydanym we wtorek komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem rozmowy prezydentów Polski i USA było "spotkanie w Warszawie prezydentów państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii, które będzie dotyczyć przygotowań do szczytu NATO w Newport, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę".

"Prezydenci Komorowski i Obama omówili również konsekwencje zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych, jak również podkreślili potrzebę transatlantyckiej solidarności w odpowiedzi to tragiczne wydarzenie" - czytamy w komunikacie.

Komorowski i Obama ocenili też stan bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. "Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie więzów transatlantyckich łączących Europę i USA" - czytamy w komunikacie. Polski i amerykański prezydent podkreślili również "znaczenie wkładu NATO w bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej".

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook