Jedynie prawda jest ciekawa

Komorowski rozmawiał z Obamą o Ukrainie

22.07.2014

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą rozmawiał o sytuacji militarnej na Ukrainie i przygotowaniach do nadchodzącego szczytu NATO. Prezydenci mieli wymienić „wiele poglądów”...

Wzmocnienie flanki wschodniej NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, sytuacja na Ukrainie, spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej Warszawie, były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych – poinformował minister Jaromir Sokołowski.

Wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydent USA Barack Obama rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777. Według Białego Domu obaj prezydenci wymienili też poglądy przed spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

Również minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił we wtorek rano w TVP1, że tematem rozmowy Komorowskiego i Obamy "było wzmocnienie flanki wschodniej (NATO), próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby wzmocnić NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, po agresji rosyjskiej na Ukrainie, po jednak pewnym tąpnięciu w tej części Europy". "Chodzi o to, żeby wzmocnić Sojusz, żeby wzmocnić flankę wschodnią, o tym prezydenci rozmawiali wczoraj wieczorem" – podkreślił Sokołowski.

Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o zaplanowanym na wtorek w Warszawie spotkaniu przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wezmą udział – na zaproszenie Polski - przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii.

Sokołowski powiedział, że Obama w trakcie rozmowy z Komorowskim przypomniał o swojej deklaracji, którą przedstawił w czerwcu w Warszawie, a która dotyczyła wzmocnieniu flanki wschodniej NATO.

Amerykański prezydent zapowiedział wówczas, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych.

"Prezydent (Obama) powiedział, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o zaakceptowanie tego projektu Białego Domu przez Kongres Stanów Zjednoczonych, przypomniał, że Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane wzmocnieniem tej flanki (wschodniej NATO)" - zaznaczył minister. Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o przygotowaniach do szczytu NATO na początku września w Newport.

Zdaniem Sokołowskiego szczyt NATO w Newport będzie "najważniejszym szczytem od naszego wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego 15 lat temu". "Jeśli tam (na szczycie) uda się wzmocnić flankę wschodnią, to rzeczywiście będzie to gigantyczny sukces" - podkreślił minister.

W wydanym we wtorek komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem rozmowy prezydentów Polski i USA było "spotkanie w Warszawie prezydentów państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii, które będzie dotyczyć przygotowań do szczytu NATO w Newport, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę".

"Prezydenci Komorowski i Obama omówili również konsekwencje zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych, jak również podkreślili potrzebę transatlantyckiej solidarności w odpowiedzi to tragiczne wydarzenie" - czytamy w komunikacie.

Komorowski i Obama ocenili też stan bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. "Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie więzów transatlantyckich łączących Europę i USA" - czytamy w komunikacie. Polski i amerykański prezydent podkreślili również "znaczenie wkładu NATO w bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej".

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook