Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski rozmawiał z Obamą o Ukrainie

22.07.2014

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą rozmawiał o sytuacji militarnej na Ukrainie i przygotowaniach do nadchodzącego szczytu NATO. Prezydenci mieli wymienić „wiele poglądów”...

Wzmocnienie flanki wschodniej NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, sytuacja na Ukrainie, spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej Warszawie, były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych – poinformował minister Jaromir Sokołowski.

Wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydent USA Barack Obama rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777. Według Białego Domu obaj prezydenci wymienili też poglądy przed spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

Również minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił we wtorek rano w TVP1, że tematem rozmowy Komorowskiego i Obamy "było wzmocnienie flanki wschodniej (NATO), próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby wzmocnić NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, po agresji rosyjskiej na Ukrainie, po jednak pewnym tąpnięciu w tej części Europy". "Chodzi o to, żeby wzmocnić Sojusz, żeby wzmocnić flankę wschodnią, o tym prezydenci rozmawiali wczoraj wieczorem" – podkreślił Sokołowski.

Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o zaplanowanym na wtorek w Warszawie spotkaniu przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wezmą udział – na zaproszenie Polski - przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii.

Sokołowski powiedział, że Obama w trakcie rozmowy z Komorowskim przypomniał o swojej deklaracji, którą przedstawił w czerwcu w Warszawie, a która dotyczyła wzmocnieniu flanki wschodniej NATO.

Amerykański prezydent zapowiedział wówczas, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych.

"Prezydent (Obama) powiedział, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o zaakceptowanie tego projektu Białego Domu przez Kongres Stanów Zjednoczonych, przypomniał, że Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane wzmocnieniem tej flanki (wschodniej NATO)" - zaznaczył minister. Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o przygotowaniach do szczytu NATO na początku września w Newport.

Zdaniem Sokołowskiego szczyt NATO w Newport będzie "najważniejszym szczytem od naszego wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego 15 lat temu". "Jeśli tam (na szczycie) uda się wzmocnić flankę wschodnią, to rzeczywiście będzie to gigantyczny sukces" - podkreślił minister.

W wydanym we wtorek komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem rozmowy prezydentów Polski i USA było "spotkanie w Warszawie prezydentów państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii, które będzie dotyczyć przygotowań do szczytu NATO w Newport, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę".

"Prezydenci Komorowski i Obama omówili również konsekwencje zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych, jak również podkreślili potrzebę transatlantyckiej solidarności w odpowiedzi to tragiczne wydarzenie" - czytamy w komunikacie.

Komorowski i Obama ocenili też stan bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. "Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie więzów transatlantyckich łączących Europę i USA" - czytamy w komunikacie. Polski i amerykański prezydent podkreślili również "znaczenie wkładu NATO w bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej".

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

 8. MacierewiczBlumsztajn 22.01.2018

  Macierewicz pozywa Blumsztajna! Odpowie za słowa o "teczkach"

  - Wszystkie wzloty polityczne Macierewicza się kończyły na tym że on wyciągał teczki i lądował z nimi w wychodku - powiedział Seweryn Blumsztajn. Antoni Macierewicz zapowiedział już pozew w tej sprawie

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook