Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komorowski podsumował kadencję

15.04.2015

Podpierając się przemówieniem z kartki oraz pokazem slajdów, Bronisław Komorowski podsumował swoją prezydenturę, przedstawiając ją w samych superlatywach.

„To była prezydentura niezależna, utrzymująca życzliwy dystans” — mówił Bronisław Komorowski, który w Pałacu Prezydenckim podsumował pięć lat swojej prezydentury.

Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich oznajmił, że zbliża się koniec pięcioletniej kadencji sprawowania przez niego urzędu prezydenta.

Po czym w dość długim przemówieniu odczytywanym, rzecz jasna, z kartki, wspieranym pokazami slajdów mówił o swoich dokonaniach.

Na początku rozpoczął od wspomnień, gdy przejął funkcję prezydenta.

„Obejmowałem odpowiedzialność za Polskę w sytuacji bardzo trudnej, po katastrofie, w której zginął mój poprzednik Lech Kaczyński. To była sytuacja głębokiego podziału i kryzysu politycznego. Pierwszym i najważniejszym zadaniem było ustabilizowanie państwa i instytucji” -  mówił Komorowski, wymieniając takie działania jak przeprowadzenie wyborów czy powołanie nowego szefa NBP.

Prezydent chwalił się pierwszymi ruchami w fotelu prezydenta, atakując przy okazji opozycję: „Wygrane wybory oznaczały zakończenie na linii prezydent-rząd, oznaczały szanse na nowe ułożenie relacji na linii prezydent-opozycja. Zaproponowałem wtedy liderom partyjnym uczestnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Nie wszyscy z tej propozycji skorzystali, tym większe więc podziękowania kieruję tym, którzy to wyzwanie podjęli” — mówił, dodając, że jego 5 lat w Pałacu było prezydenturą „niezależną, utrzymującą życzliwy dystans do rządu i opozycji”.

„Dążyłem do tego, by moją prezydenturę regulowała konstytucja, a nie polityczne układy i układziki” — ocenił. I dodawał: „Jesteśmy narodem ambitnym, chcemy żyć w bezpiecznym i zamożnym kraju europejskim - Polacy mają świadomość, że wiele zostało do zrobienia, by dogonić skutecznie najmocniejsze kraje świata zachodniego. Trzeba polskie sprawy widzieć nie tyko w sprawie kalendarza wyborczego, ale z myślą o kolejnych dziesięcioleciach i pokoleniach” - mówił Komorowski.

Odczytywany przez prezydenta przekaz wspierały pojawiające się co jakiś czas pokazy slajdów, na których wyświetlano zdjęcia z Komorowskim z czasu jego prezydentury. „Dialog jest podstawą do budowania zgody, której tak bardzo potrzebowała i potrzebuje Polska. Dialog jest podstawą mojej prezydentury”-  oznajmił, dodając, że powoływał Forum Debaty Publicznej i odbył wiele spotkań międzynarodowych.

Komorowski zapowiedział, że wybrał „pięć priorytetów i dwadzieścia pięć konkretów, o których chce mówić. Wśród nich były między innymi „gospodarka”, „dobre prawo” czy właśnie wspomniany wcześniej „dialog”.

Prezydent mówił też o „bezpieczeństwie”. „Chcemy bezpiecznej Polski w bezpiecznej Europie. Chcemy być państwem, które może nieść pomoc sojusznikom, a nie tylko oczekiwać pomocy od innych. Dlatego od kilku lat prowadzimy program modernizacji sił zbrojnych, który zapoczątkowałem jako minister obrony narodowej” — tłumaczył, przekonując, ze wprowadzane są nowoczesne systemy w armii i ugruntowała się dzięki niemu wiarygodność sojuszników.

Przypomniał też o podniesionych wydatkach na armię. Nie zabrakło też propagandy sukcesu w sprawie polityki prorodzinnej.  „Jestem naprawdę dumny i szczęśliwy, że w ciągu pięciu lat udało się sprawić, że polityka rodzinna przestała być tematem debaty publicznej, a stała się przedmiotem realnych działań instytucji państwa. Że polityka rodzinna awansowała do poziomu politycznych działań” — mówił Komorowski, dodając, że podstawą w tej dziedzinie był projekt „Dobry klimat dla rodziny”.

Kolejny krok - gospodarka i prawo. „Im silniejsza i bardziej konkurencyjna będzie nasza gospodarka, tym Polska będzie bezpieczniejsza. Od pięciu lat prezydent jest znowu sojusznikiem polskich przedsiębiorców, bo to od nich zależą nowe i dobre miejsca pracy” — mówił Komorowski, dodając, że przywrócił nagrodę gospodarczą prezydenta.

Krytykował też reformę przeprowadzoną przez ministra Jarosława Gowina (prezydent chwalił się tym, że ją zatrzymał), mówił też o swojej inicjatywie wyborczej w sprawie wiarygodności wyborów.

Oznajmił przy tym, że „Polska jest krajem drastycznie przeregulowanym”. Wracał też do „sukcesów 25-lecia”, mówił, że to „Polska bez kompleksów, Polska sukcesu”. „To Polska oparta na nowoczesnym patriotyzmie!” — czytał Komorowski.

Prezydent chwalił się świętem 4 czerwca, używaniem kokard narodowych, akcji publicznego czytania dzieł poetów i organizacją marszu „Razem dla Niepodległej”.

Nawet podziękowanie dla żony odczytał z kartki. „To było pięć lat - pięć priorytetów i dwadzieścia pięć konkretów. Za wsparcie podczas tej prezydentury chciałbym podziękować szczególnie mojej żonie. (…) Dziękuję za zaangażowanie i włączenie się w działalność charytatywną” — czytał.

Prezydent dziękował też ministrom i pracownikom kancelarii prezydenta. „Macie państwo duży, a może i decydujący udział w dobrych ocenach pracy prezydenta wyrażanych od wielu lat w wielu badaniach opinii publicznych. Wszystkim Polkom i Polakom dziękuję za zaufanie — podkreślał.

Zdaniem Komorowskiego nigdy nie był „prezydentem jednej partii, a wszystkich obywateli”. „Dotychczasowe priorytety prezydentury warte są podtrzymania i rozwinięcia. Trzeba wskazać także nowe, ambitne kierunki działania. Polacy chcą żyć w coraz lepszym otoczeniu, chcą cię cieszyć coraz wyższą jakością życia. (…) Rośnie znaczenie ochrony krajobrazu przed dewastacjami” — dodawał.

Nakreślił też kolejny priorytet - tym razem na drugą kadencję - którym mają być „młodzi ludzie”. „To grupa, która nie krzyczy głośno i która nie jest zorganizowana tak dobrze jak inne, a jak podejmuje decyzje, to podejmuje decyzje o wyjeździe z Polski. (…) Jest najwyższy czas, które poprawią ich właśnie sytuację. Państwo musi być bliżej młodych ludzi” — ocenił. Zapowiedział też „odrębną konferencję” w tej sprawie. Wśród propozycji znajdą się między innymi wprowadzenie karty młodego przedsiębiorcy i przygotowanie specjalnych ustaw, które regulowałyby między innymi kwestię budowy mieszkań. „Możemy sprawić, że kolejnym pokoleniom przekażemy jeszcze lepszą Polskę” — zakończył Komorowski.

Svl / łs / wPolityce.pl

Fot. PAP / Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook