Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komorowski podsumował kadencję

15.04.2015

Podpierając się przemówieniem z kartki oraz pokazem slajdów, Bronisław Komorowski podsumował swoją prezydenturę, przedstawiając ją w samych superlatywach.

„To była prezydentura niezależna, utrzymująca życzliwy dystans” — mówił Bronisław Komorowski, który w Pałacu Prezydenckim podsumował pięć lat swojej prezydentury.

Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich oznajmił, że zbliża się koniec pięcioletniej kadencji sprawowania przez niego urzędu prezydenta.

Po czym w dość długim przemówieniu odczytywanym, rzecz jasna, z kartki, wspieranym pokazami slajdów mówił o swoich dokonaniach.

Na początku rozpoczął od wspomnień, gdy przejął funkcję prezydenta.

„Obejmowałem odpowiedzialność za Polskę w sytuacji bardzo trudnej, po katastrofie, w której zginął mój poprzednik Lech Kaczyński. To była sytuacja głębokiego podziału i kryzysu politycznego. Pierwszym i najważniejszym zadaniem było ustabilizowanie państwa i instytucji” -  mówił Komorowski, wymieniając takie działania jak przeprowadzenie wyborów czy powołanie nowego szefa NBP.

Prezydent chwalił się pierwszymi ruchami w fotelu prezydenta, atakując przy okazji opozycję: „Wygrane wybory oznaczały zakończenie na linii prezydent-rząd, oznaczały szanse na nowe ułożenie relacji na linii prezydent-opozycja. Zaproponowałem wtedy liderom partyjnym uczestnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Nie wszyscy z tej propozycji skorzystali, tym większe więc podziękowania kieruję tym, którzy to wyzwanie podjęli” — mówił, dodając, że jego 5 lat w Pałacu było prezydenturą „niezależną, utrzymującą życzliwy dystans do rządu i opozycji”.

„Dążyłem do tego, by moją prezydenturę regulowała konstytucja, a nie polityczne układy i układziki” — ocenił. I dodawał: „Jesteśmy narodem ambitnym, chcemy żyć w bezpiecznym i zamożnym kraju europejskim - Polacy mają świadomość, że wiele zostało do zrobienia, by dogonić skutecznie najmocniejsze kraje świata zachodniego. Trzeba polskie sprawy widzieć nie tyko w sprawie kalendarza wyborczego, ale z myślą o kolejnych dziesięcioleciach i pokoleniach” - mówił Komorowski.

Odczytywany przez prezydenta przekaz wspierały pojawiające się co jakiś czas pokazy slajdów, na których wyświetlano zdjęcia z Komorowskim z czasu jego prezydentury. „Dialog jest podstawą do budowania zgody, której tak bardzo potrzebowała i potrzebuje Polska. Dialog jest podstawą mojej prezydentury”-  oznajmił, dodając, że powoływał Forum Debaty Publicznej i odbył wiele spotkań międzynarodowych.

Komorowski zapowiedział, że wybrał „pięć priorytetów i dwadzieścia pięć konkretów, o których chce mówić. Wśród nich były między innymi „gospodarka”, „dobre prawo” czy właśnie wspomniany wcześniej „dialog”.

Prezydent mówił też o „bezpieczeństwie”. „Chcemy bezpiecznej Polski w bezpiecznej Europie. Chcemy być państwem, które może nieść pomoc sojusznikom, a nie tylko oczekiwać pomocy od innych. Dlatego od kilku lat prowadzimy program modernizacji sił zbrojnych, który zapoczątkowałem jako minister obrony narodowej” — tłumaczył, przekonując, ze wprowadzane są nowoczesne systemy w armii i ugruntowała się dzięki niemu wiarygodność sojuszników.

Przypomniał też o podniesionych wydatkach na armię. Nie zabrakło też propagandy sukcesu w sprawie polityki prorodzinnej.  „Jestem naprawdę dumny i szczęśliwy, że w ciągu pięciu lat udało się sprawić, że polityka rodzinna przestała być tematem debaty publicznej, a stała się przedmiotem realnych działań instytucji państwa. Że polityka rodzinna awansowała do poziomu politycznych działań” — mówił Komorowski, dodając, że podstawą w tej dziedzinie był projekt „Dobry klimat dla rodziny”.

Kolejny krok - gospodarka i prawo. „Im silniejsza i bardziej konkurencyjna będzie nasza gospodarka, tym Polska będzie bezpieczniejsza. Od pięciu lat prezydent jest znowu sojusznikiem polskich przedsiębiorców, bo to od nich zależą nowe i dobre miejsca pracy” — mówił Komorowski, dodając, że przywrócił nagrodę gospodarczą prezydenta.

Krytykował też reformę przeprowadzoną przez ministra Jarosława Gowina (prezydent chwalił się tym, że ją zatrzymał), mówił też o swojej inicjatywie wyborczej w sprawie wiarygodności wyborów.

Oznajmił przy tym, że „Polska jest krajem drastycznie przeregulowanym”. Wracał też do „sukcesów 25-lecia”, mówił, że to „Polska bez kompleksów, Polska sukcesu”. „To Polska oparta na nowoczesnym patriotyzmie!” — czytał Komorowski.

Prezydent chwalił się świętem 4 czerwca, używaniem kokard narodowych, akcji publicznego czytania dzieł poetów i organizacją marszu „Razem dla Niepodległej”.

Nawet podziękowanie dla żony odczytał z kartki. „To było pięć lat - pięć priorytetów i dwadzieścia pięć konkretów. Za wsparcie podczas tej prezydentury chciałbym podziękować szczególnie mojej żonie. (…) Dziękuję za zaangażowanie i włączenie się w działalność charytatywną” — czytał.

Prezydent dziękował też ministrom i pracownikom kancelarii prezydenta. „Macie państwo duży, a może i decydujący udział w dobrych ocenach pracy prezydenta wyrażanych od wielu lat w wielu badaniach opinii publicznych. Wszystkim Polkom i Polakom dziękuję za zaufanie — podkreślał.

Zdaniem Komorowskiego nigdy nie był „prezydentem jednej partii, a wszystkich obywateli”. „Dotychczasowe priorytety prezydentury warte są podtrzymania i rozwinięcia. Trzeba wskazać także nowe, ambitne kierunki działania. Polacy chcą żyć w coraz lepszym otoczeniu, chcą cię cieszyć coraz wyższą jakością życia. (…) Rośnie znaczenie ochrony krajobrazu przed dewastacjami” — dodawał.

Nakreślił też kolejny priorytet - tym razem na drugą kadencję - którym mają być „młodzi ludzie”. „To grupa, która nie krzyczy głośno i która nie jest zorganizowana tak dobrze jak inne, a jak podejmuje decyzje, to podejmuje decyzje o wyjeździe z Polski. (…) Jest najwyższy czas, które poprawią ich właśnie sytuację. Państwo musi być bliżej młodych ludzi” — ocenił. Zapowiedział też „odrębną konferencję” w tej sprawie. Wśród propozycji znajdą się między innymi wprowadzenie karty młodego przedsiębiorcy i przygotowanie specjalnych ustaw, które regulowałyby między innymi kwestię budowy mieszkań. „Możemy sprawić, że kolejnym pokoleniom przekażemy jeszcze lepszą Polskę” — zakończył Komorowski.

Svl / łs / wPolityce.pl

Fot. PAP / Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook