Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski podsumował kadencję

15.04.2015

Podpierając się przemówieniem z kartki oraz pokazem slajdów, Bronisław Komorowski podsumował swoją prezydenturę, przedstawiając ją w samych superlatywach.

„To była prezydentura niezależna, utrzymująca życzliwy dystans” — mówił Bronisław Komorowski, który w Pałacu Prezydenckim podsumował pięć lat swojej prezydentury.

Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich oznajmił, że zbliża się koniec pięcioletniej kadencji sprawowania przez niego urzędu prezydenta.

Po czym w dość długim przemówieniu odczytywanym, rzecz jasna, z kartki, wspieranym pokazami slajdów mówił o swoich dokonaniach.

Na początku rozpoczął od wspomnień, gdy przejął funkcję prezydenta.

„Obejmowałem odpowiedzialność za Polskę w sytuacji bardzo trudnej, po katastrofie, w której zginął mój poprzednik Lech Kaczyński. To była sytuacja głębokiego podziału i kryzysu politycznego. Pierwszym i najważniejszym zadaniem było ustabilizowanie państwa i instytucji” -  mówił Komorowski, wymieniając takie działania jak przeprowadzenie wyborów czy powołanie nowego szefa NBP.

Prezydent chwalił się pierwszymi ruchami w fotelu prezydenta, atakując przy okazji opozycję: „Wygrane wybory oznaczały zakończenie na linii prezydent-rząd, oznaczały szanse na nowe ułożenie relacji na linii prezydent-opozycja. Zaproponowałem wtedy liderom partyjnym uczestnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Nie wszyscy z tej propozycji skorzystali, tym większe więc podziękowania kieruję tym, którzy to wyzwanie podjęli” — mówił, dodając, że jego 5 lat w Pałacu było prezydenturą „niezależną, utrzymującą życzliwy dystans do rządu i opozycji”.

„Dążyłem do tego, by moją prezydenturę regulowała konstytucja, a nie polityczne układy i układziki” — ocenił. I dodawał: „Jesteśmy narodem ambitnym, chcemy żyć w bezpiecznym i zamożnym kraju europejskim - Polacy mają świadomość, że wiele zostało do zrobienia, by dogonić skutecznie najmocniejsze kraje świata zachodniego. Trzeba polskie sprawy widzieć nie tyko w sprawie kalendarza wyborczego, ale z myślą o kolejnych dziesięcioleciach i pokoleniach” - mówił Komorowski.

Odczytywany przez prezydenta przekaz wspierały pojawiające się co jakiś czas pokazy slajdów, na których wyświetlano zdjęcia z Komorowskim z czasu jego prezydentury. „Dialog jest podstawą do budowania zgody, której tak bardzo potrzebowała i potrzebuje Polska. Dialog jest podstawą mojej prezydentury”-  oznajmił, dodając, że powoływał Forum Debaty Publicznej i odbył wiele spotkań międzynarodowych.

Komorowski zapowiedział, że wybrał „pięć priorytetów i dwadzieścia pięć konkretów, o których chce mówić. Wśród nich były między innymi „gospodarka”, „dobre prawo” czy właśnie wspomniany wcześniej „dialog”.

Prezydent mówił też o „bezpieczeństwie”. „Chcemy bezpiecznej Polski w bezpiecznej Europie. Chcemy być państwem, które może nieść pomoc sojusznikom, a nie tylko oczekiwać pomocy od innych. Dlatego od kilku lat prowadzimy program modernizacji sił zbrojnych, który zapoczątkowałem jako minister obrony narodowej” — tłumaczył, przekonując, ze wprowadzane są nowoczesne systemy w armii i ugruntowała się dzięki niemu wiarygodność sojuszników.

Przypomniał też o podniesionych wydatkach na armię. Nie zabrakło też propagandy sukcesu w sprawie polityki prorodzinnej.  „Jestem naprawdę dumny i szczęśliwy, że w ciągu pięciu lat udało się sprawić, że polityka rodzinna przestała być tematem debaty publicznej, a stała się przedmiotem realnych działań instytucji państwa. Że polityka rodzinna awansowała do poziomu politycznych działań” — mówił Komorowski, dodając, że podstawą w tej dziedzinie był projekt „Dobry klimat dla rodziny”.

Kolejny krok - gospodarka i prawo. „Im silniejsza i bardziej konkurencyjna będzie nasza gospodarka, tym Polska będzie bezpieczniejsza. Od pięciu lat prezydent jest znowu sojusznikiem polskich przedsiębiorców, bo to od nich zależą nowe i dobre miejsca pracy” — mówił Komorowski, dodając, że przywrócił nagrodę gospodarczą prezydenta.

Krytykował też reformę przeprowadzoną przez ministra Jarosława Gowina (prezydent chwalił się tym, że ją zatrzymał), mówił też o swojej inicjatywie wyborczej w sprawie wiarygodności wyborów.

Oznajmił przy tym, że „Polska jest krajem drastycznie przeregulowanym”. Wracał też do „sukcesów 25-lecia”, mówił, że to „Polska bez kompleksów, Polska sukcesu”. „To Polska oparta na nowoczesnym patriotyzmie!” — czytał Komorowski.

Prezydent chwalił się świętem 4 czerwca, używaniem kokard narodowych, akcji publicznego czytania dzieł poetów i organizacją marszu „Razem dla Niepodległej”.

Nawet podziękowanie dla żony odczytał z kartki. „To było pięć lat - pięć priorytetów i dwadzieścia pięć konkretów. Za wsparcie podczas tej prezydentury chciałbym podziękować szczególnie mojej żonie. (…) Dziękuję za zaangażowanie i włączenie się w działalność charytatywną” — czytał.

Prezydent dziękował też ministrom i pracownikom kancelarii prezydenta. „Macie państwo duży, a może i decydujący udział w dobrych ocenach pracy prezydenta wyrażanych od wielu lat w wielu badaniach opinii publicznych. Wszystkim Polkom i Polakom dziękuję za zaufanie — podkreślał.

Zdaniem Komorowskiego nigdy nie był „prezydentem jednej partii, a wszystkich obywateli”. „Dotychczasowe priorytety prezydentury warte są podtrzymania i rozwinięcia. Trzeba wskazać także nowe, ambitne kierunki działania. Polacy chcą żyć w coraz lepszym otoczeniu, chcą cię cieszyć coraz wyższą jakością życia. (…) Rośnie znaczenie ochrony krajobrazu przed dewastacjami” — dodawał.

Nakreślił też kolejny priorytet - tym razem na drugą kadencję - którym mają być „młodzi ludzie”. „To grupa, która nie krzyczy głośno i która nie jest zorganizowana tak dobrze jak inne, a jak podejmuje decyzje, to podejmuje decyzje o wyjeździe z Polski. (…) Jest najwyższy czas, które poprawią ich właśnie sytuację. Państwo musi być bliżej młodych ludzi” — ocenił. Zapowiedział też „odrębną konferencję” w tej sprawie. Wśród propozycji znajdą się między innymi wprowadzenie karty młodego przedsiębiorcy i przygotowanie specjalnych ustaw, które regulowałyby między innymi kwestię budowy mieszkań. „Możemy sprawić, że kolejnym pokoleniom przekażemy jeszcze lepszą Polskę” — zakończył Komorowski.

Svl / łs / wPolityce.pl

Fot. PAP / Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook