Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski optymistycznie o szansach Polski

06.09.2013

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w piątek w Sanoku (Podkarpackie), że pieniądze z UE, które ma otrzymać Polska w kolejnej unijnej perspektywie finansowej są dla naszego kraju "gigantyczną szansą na miarę tysiącleci".

Komorowski w Sanoku zwiedził miejscowy Rynek oraz Muzeum Historyczne, które posiada największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Liczy ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Prezydentowi bardzo podobał się odremontowany, dzięki środków z UE, sanocki Rynek, który - jego zdaniem - świadomie nawiązuje do najlepszych okresów w historii miasta.

"To sygnał i dowód na to, że Sanok jak i cała Polska, stoi w obliczu gigantycznej szansy, szansy na miarę tysiącleci. Bo tak trzeba na to patrzeć, że cała Polska, lokalna, powiatowa, gminna staje w obliczu niebywałego wyzwania i niebywałej szansy, która się już więcej nie powtórzy" - zaznaczył Komorowski.

Prezydent przypomniał, że wielki rozwój naszego kraju przypadał na wiek XIV i XVI, a potem w naszej historii często był regres i recesja. Według niego obecnie dzięki członkostwu w UE i umiejętności wykorzystania pieniędzy, przed Polską stoi szansa na podobny rozwój.

Komorowski podkreślił, że wykorzystanie tej szansy wymaga czasami odważnych decyzji i umiejętności "powściągania ambicji zrobienia wszystkiego naraz i zrobienia wszystkiego szybko".

"Z satysfakcją odebrałem słowa premiera i sądzę, że warto pokusić się o różne mechanizmy ułatwiające odważne sięgniecie po środki z UE w następnej perspektywie budżetowej. Także poprzez stworzenie możliwości na łatwiejsze stworzenie wkładu własnego przez samorządy" - dodał prezydent.

Zaznaczył, że pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości, może "rodzić koszt utrzymania". Według niego pieniądze z UE i sposób ich wykorzystania to jest wielka odpowiedzialność i historyczna szansa, przed którą stoi Polska, Sanok i całe Podkarpacie.

Prezydent przypomniał również, że w przyszłym roku przypada 25-rocznica odzyskania niepodległości. Zapowiedział, że konieczne jest stworzenie rachunku tego, co się udało w naszym kraju zrobić oraz tego, co jeszcze jest do zrobienia. "Chciałbym, żeby ten rachunek był zaczynem do dalszego rozwoju" - dodał.

Komorowski zapewnił również, że będzie wspierał starania władz Sanoka o budowę obwodnicy miasta. Apelował, żeby walczyć o jak najlepsze rozwiązania dla swojej gminy, ale w szerszym spojrzeniu na dobro całego kraju.

Komorowski na Podkarpaciu w piątek rano spotkał się z młodzieżą w Łące k. Rzeszowa. Program jego pobytu przewiduje jeszcze wizytę w Krośnie i Odrzykoniu.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

Warto poczytać

 1. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 2. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 3. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 4. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 5. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 6. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 7. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook