Jedynie prawda jest ciekawa

Komorowski optymistycznie o szansach Polski

06.09.2013

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w piątek w Sanoku (Podkarpackie), że pieniądze z UE, które ma otrzymać Polska w kolejnej unijnej perspektywie finansowej są dla naszego kraju "gigantyczną szansą na miarę tysiącleci".

Komorowski w Sanoku zwiedził miejscowy Rynek oraz Muzeum Historyczne, które posiada największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Liczy ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Prezydentowi bardzo podobał się odremontowany, dzięki środków z UE, sanocki Rynek, który - jego zdaniem - świadomie nawiązuje do najlepszych okresów w historii miasta.

"To sygnał i dowód na to, że Sanok jak i cała Polska, stoi w obliczu gigantycznej szansy, szansy na miarę tysiącleci. Bo tak trzeba na to patrzeć, że cała Polska, lokalna, powiatowa, gminna staje w obliczu niebywałego wyzwania i niebywałej szansy, która się już więcej nie powtórzy" - zaznaczył Komorowski.

Prezydent przypomniał, że wielki rozwój naszego kraju przypadał na wiek XIV i XVI, a potem w naszej historii często był regres i recesja. Według niego obecnie dzięki członkostwu w UE i umiejętności wykorzystania pieniędzy, przed Polską stoi szansa na podobny rozwój.

Komorowski podkreślił, że wykorzystanie tej szansy wymaga czasami odważnych decyzji i umiejętności "powściągania ambicji zrobienia wszystkiego naraz i zrobienia wszystkiego szybko".

"Z satysfakcją odebrałem słowa premiera i sądzę, że warto pokusić się o różne mechanizmy ułatwiające odważne sięgniecie po środki z UE w następnej perspektywie budżetowej. Także poprzez stworzenie możliwości na łatwiejsze stworzenie wkładu własnego przez samorządy" - dodał prezydent.

Zaznaczył, że pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości, może "rodzić koszt utrzymania". Według niego pieniądze z UE i sposób ich wykorzystania to jest wielka odpowiedzialność i historyczna szansa, przed którą stoi Polska, Sanok i całe Podkarpacie.

Prezydent przypomniał również, że w przyszłym roku przypada 25-rocznica odzyskania niepodległości. Zapowiedział, że konieczne jest stworzenie rachunku tego, co się udało w naszym kraju zrobić oraz tego, co jeszcze jest do zrobienia. "Chciałbym, żeby ten rachunek był zaczynem do dalszego rozwoju" - dodał.

Komorowski zapewnił również, że będzie wspierał starania władz Sanoka o budowę obwodnicy miasta. Apelował, żeby walczyć o jak najlepsze rozwiązania dla swojej gminy, ale w szerszym spojrzeniu na dobro całego kraju.

Komorowski na Podkarpaciu w piątek rano spotkał się z młodzieżą w Łące k. Rzeszowa. Program jego pobytu przewiduje jeszcze wizytę w Krośnie i Odrzykoniu.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook