Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komorowski optymistycznie o szansach Polski

06.09.2013

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w piątek w Sanoku (Podkarpackie), że pieniądze z UE, które ma otrzymać Polska w kolejnej unijnej perspektywie finansowej są dla naszego kraju "gigantyczną szansą na miarę tysiącleci".

Komorowski w Sanoku zwiedził miejscowy Rynek oraz Muzeum Historyczne, które posiada największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Liczy ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Prezydentowi bardzo podobał się odremontowany, dzięki środków z UE, sanocki Rynek, który - jego zdaniem - świadomie nawiązuje do najlepszych okresów w historii miasta.

"To sygnał i dowód na to, że Sanok jak i cała Polska, stoi w obliczu gigantycznej szansy, szansy na miarę tysiącleci. Bo tak trzeba na to patrzeć, że cała Polska, lokalna, powiatowa, gminna staje w obliczu niebywałego wyzwania i niebywałej szansy, która się już więcej nie powtórzy" - zaznaczył Komorowski.

Prezydent przypomniał, że wielki rozwój naszego kraju przypadał na wiek XIV i XVI, a potem w naszej historii często był regres i recesja. Według niego obecnie dzięki członkostwu w UE i umiejętności wykorzystania pieniędzy, przed Polską stoi szansa na podobny rozwój.

Komorowski podkreślił, że wykorzystanie tej szansy wymaga czasami odważnych decyzji i umiejętności "powściągania ambicji zrobienia wszystkiego naraz i zrobienia wszystkiego szybko".

"Z satysfakcją odebrałem słowa premiera i sądzę, że warto pokusić się o różne mechanizmy ułatwiające odważne sięgniecie po środki z UE w następnej perspektywie budżetowej. Także poprzez stworzenie możliwości na łatwiejsze stworzenie wkładu własnego przez samorządy" - dodał prezydent.

Zaznaczył, że pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości, może "rodzić koszt utrzymania". Według niego pieniądze z UE i sposób ich wykorzystania to jest wielka odpowiedzialność i historyczna szansa, przed którą stoi Polska, Sanok i całe Podkarpacie.

Prezydent przypomniał również, że w przyszłym roku przypada 25-rocznica odzyskania niepodległości. Zapowiedział, że konieczne jest stworzenie rachunku tego, co się udało w naszym kraju zrobić oraz tego, co jeszcze jest do zrobienia. "Chciałbym, żeby ten rachunek był zaczynem do dalszego rozwoju" - dodał.

Komorowski zapewnił również, że będzie wspierał starania władz Sanoka o budowę obwodnicy miasta. Apelował, żeby walczyć o jak najlepsze rozwiązania dla swojej gminy, ale w szerszym spojrzeniu na dobro całego kraju.

Komorowski na Podkarpaciu w piątek rano spotkał się z młodzieżą w Łące k. Rzeszowa. Program jego pobytu przewiduje jeszcze wizytę w Krośnie i Odrzykoniu.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

Słowa kluczowe:

rynek

,

historia

,

prezydent

,

UE

Warto poczytać

 1. soldier-504966960720 24.10.2016

  Rząd zajmie się ustawą o OT

  Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, zakładająca powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej, to jeden z punktów planowanego na wtorek posiedzenia rządu.

 2. bla-szt 24.10.2016

  Błaszczak: Ekshumacje są nieodzowne

  -Ekshumacje to decyzja prokuratora, który chce wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej.- powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 3. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 4. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 5. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 6. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 7. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 8. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook