Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komorowski nie widzi zagrożenia terroryzmem

12.01.2015

Prezydent uspokaja Polaków po wydarzeniach w Paryżu. Według głowy państwa nie ma u nas takiego zagrożenia jak we Francji.

Jak powiedział prezydent, poza wcześniej planowanymi zagadnieniami Rada zajęła się też wnioskami dla Polski z ostatnich zamachów terrorystycznych we Francji, w których zginęło kilkanaście osób. Informację w tej sprawie przedstawili szef kancelarii premiera Jacek Cichocki i szefowa MSW Teresa Piotrowska.

- Generalnie można powiedzieć, że płynie z tego w zasadzie jeden wniosek: aczkolwiek bezpośrednio taka jest ocena odpowiednich służb - nie grożą nam zagrożenia tego typu co we Francji, to jednak muszą być i są uruchamiane systemy państwa, także przegląd systemu prawnego, które by pozwoliły na lepsze przygotowanie państwa polskiego na przyszłość do zjawisk kryzysowych o charakterze terrorystycznym, które mogą się wydarzyć w Europie - powiedział Komorowski.

Sekretarz Rady, szef BBN Stanisław Koziej zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od zamachów w USA z 11 września ataku we Francji dokonali obywatele tego państwa, którzy wcześniej zdobyli doświadczenie w działaniach zbrojnych na Bliskim wschodzie.

- Tego typu nowy rodzaj zagrożenia terrorystycznego musimy uwzględniać w myśleniu o bezpieczeństwie - dodał Koziej.

Zaznaczył, że wprawdzie nie ma bezpośrednich zagrożeń, ale ponieważ Polska należy do UE i strefy Schengen, dlatego system bezpieczeństwa musi być ukierunkowany na zapobieganie zaskoczeniom.

Pytany o sprawę zaangażowania polskich obywateli w działania terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie, Koziej przyznał, że ten temat znalazł się w informacji przedstawianej przez Cichockiego, nie podał jednak szczegółów, uzasadniając to m.in. poufnością obrad RBN.

Koziej na poniedziałkowym posiedzeniu rady przedstawiał także opracowany w BBN projekt doktryny cyberbezpieczeństwa. Wypracowany na jej podstawie dokument ma się stać podstawą do kształtowania bezpieczeństwa teleinformatycznego państwa przez poszczególne instytucje państwowe.

RBN omawiała także priorytetowe zadania na bieżący rok, wynikające z przyjętego przez rząd w grudniu ub. r. programu wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Jak powiedział prezydent, planowane działania przedstawione przez szefa MON, uwzględniają "zmienioną na niekorzyść sytuację bezpieczeństwa w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

- Jesteśmy na etapie uruchamiania konkretnych programów mających na celu wzmacnianie odporności państwa polskiego nie tylko na zagrożenia, ale także uzyskiwanie dodatkowych zdolności - powiedział Komorowski.

Dodał, że "temu będą służyły rozstrzygane w tym roku wielkie przetargi zbrojeniowe i programy związane z wykorzystaniem na rzecz systemu obronnego potencjału, jaki stanowią na przykład siły i środki MSW".

W tym roku MON planuje wybrać nowe śmigłowce wielozadaniowe, chce też dokonać wyboru dostawcy systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu.

Członkowie Rady - poinformował prezydent - rozmawiali również o planowanych ćwiczeniach, mających sprawdzić działanie nie tylko systemu militarnego, ale "również funkcjonowanie państwa jako systemu w warunkach potencjalnego kryzysu".

Jak powiedział Komorowski, decydujące dla funkcjonowania systemu obronnego "oczywiście są pieniądze", dlatego Rada wysłuchała informacji wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka na temat prac legislacyjnych zmierzających do zwiększenia nakładów obronnych do pełnych 2 proc. PKB od roku 2016.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, który zrezygnował z członkostwa.

PAP

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

Bronisław Komorowski

,

BBN

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. mid-17529062 29.05.2017

  Prezydent o ważnej roli samorządów

  Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej.

 2. CHAD060217030t58aeb530m800xec9cb92e 29.05.2017

  Bochenek: Politycy PO przez lata kłamali

  To bardzo smutna sprawa, pokazuje, że politycy PO przez lata kłamali; pokazuje, że nie dopełniono podstawowych procedur - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował informację o tym, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znalazły się szczątki innych osób.

 3. wypadekoswiecim1270x714s5vs5vsss 29.05.2017

  RMF FM: Premier miała poważne obrażenia

  „Według ekspertów, do których dotarli dziennikarze radia, obrażenia premier należy zakwalifikować nawet jako zagrażające życiu”.

 4. BronislawKwiatkowskigraves52vss 29.05.2017

  PK potwierdza: W grobie były także inne szczątki

  W grobie gen. Bronisława Komorowskiego znaleziono w czasie ekshumacji szczątki innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

 5. CHAD160516503t573ddda4m800x074345a7 29.05.2017

  Mazurek: Państwo PO nie zdało egzaminu

  "Mam przekonanie graniczące z pewnością, że po dzisiejszych informacjach nikt nie zarzuci nam, że prokuratura działa pod dyktando PiS, bo to nieprawda" - powiedziała w Sejmie Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

 6. mid-17527010 29.05.2017

  HGW stanie przed Komisją Weryfikacyjną

  W poniedziałek popołudniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie.

 7. gromnato54vg5b65 29.05.2017

  Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

  "Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę”.

 8. warsaw-6984161270x714aav1av21asv1 29.05.2017

  Ruszają prace Komisji Weryfikacyjnej

  Pierwsze posiedzenie komisji będzie miało charakter organizacyjny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook