Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski nie widzi zagrożenia terroryzmem

12.01.2015

Prezydent uspokaja Polaków po wydarzeniach w Paryżu. Według głowy państwa nie ma u nas takiego zagrożenia jak we Francji.

Jak powiedział prezydent, poza wcześniej planowanymi zagadnieniami Rada zajęła się też wnioskami dla Polski z ostatnich zamachów terrorystycznych we Francji, w których zginęło kilkanaście osób. Informację w tej sprawie przedstawili szef kancelarii premiera Jacek Cichocki i szefowa MSW Teresa Piotrowska.

- Generalnie można powiedzieć, że płynie z tego w zasadzie jeden wniosek: aczkolwiek bezpośrednio taka jest ocena odpowiednich służb - nie grożą nam zagrożenia tego typu co we Francji, to jednak muszą być i są uruchamiane systemy państwa, także przegląd systemu prawnego, które by pozwoliły na lepsze przygotowanie państwa polskiego na przyszłość do zjawisk kryzysowych o charakterze terrorystycznym, które mogą się wydarzyć w Europie - powiedział Komorowski.

Sekretarz Rady, szef BBN Stanisław Koziej zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od zamachów w USA z 11 września ataku we Francji dokonali obywatele tego państwa, którzy wcześniej zdobyli doświadczenie w działaniach zbrojnych na Bliskim wschodzie.

- Tego typu nowy rodzaj zagrożenia terrorystycznego musimy uwzględniać w myśleniu o bezpieczeństwie - dodał Koziej.

Zaznaczył, że wprawdzie nie ma bezpośrednich zagrożeń, ale ponieważ Polska należy do UE i strefy Schengen, dlatego system bezpieczeństwa musi być ukierunkowany na zapobieganie zaskoczeniom.

Pytany o sprawę zaangażowania polskich obywateli w działania terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie, Koziej przyznał, że ten temat znalazł się w informacji przedstawianej przez Cichockiego, nie podał jednak szczegółów, uzasadniając to m.in. poufnością obrad RBN.

Koziej na poniedziałkowym posiedzeniu rady przedstawiał także opracowany w BBN projekt doktryny cyberbezpieczeństwa. Wypracowany na jej podstawie dokument ma się stać podstawą do kształtowania bezpieczeństwa teleinformatycznego państwa przez poszczególne instytucje państwowe.

RBN omawiała także priorytetowe zadania na bieżący rok, wynikające z przyjętego przez rząd w grudniu ub. r. programu wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Jak powiedział prezydent, planowane działania przedstawione przez szefa MON, uwzględniają "zmienioną na niekorzyść sytuację bezpieczeństwa w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

- Jesteśmy na etapie uruchamiania konkretnych programów mających na celu wzmacnianie odporności państwa polskiego nie tylko na zagrożenia, ale także uzyskiwanie dodatkowych zdolności - powiedział Komorowski.

Dodał, że "temu będą służyły rozstrzygane w tym roku wielkie przetargi zbrojeniowe i programy związane z wykorzystaniem na rzecz systemu obronnego potencjału, jaki stanowią na przykład siły i środki MSW".

W tym roku MON planuje wybrać nowe śmigłowce wielozadaniowe, chce też dokonać wyboru dostawcy systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu.

Członkowie Rady - poinformował prezydent - rozmawiali również o planowanych ćwiczeniach, mających sprawdzić działanie nie tylko systemu militarnego, ale "również funkcjonowanie państwa jako systemu w warunkach potencjalnego kryzysu".

Jak powiedział Komorowski, decydujące dla funkcjonowania systemu obronnego "oczywiście są pieniądze", dlatego Rada wysłuchała informacji wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka na temat prac legislacyjnych zmierzających do zwiększenia nakładów obronnych do pełnych 2 proc. PKB od roku 2016.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, który zrezygnował z członkostwa.

PAP

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook