Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski nie widzi zagrożenia terroryzmem

12.01.2015

Prezydent uspokaja Polaków po wydarzeniach w Paryżu. Według głowy państwa nie ma u nas takiego zagrożenia jak we Francji.

Jak powiedział prezydent, poza wcześniej planowanymi zagadnieniami Rada zajęła się też wnioskami dla Polski z ostatnich zamachów terrorystycznych we Francji, w których zginęło kilkanaście osób. Informację w tej sprawie przedstawili szef kancelarii premiera Jacek Cichocki i szefowa MSW Teresa Piotrowska.

- Generalnie można powiedzieć, że płynie z tego w zasadzie jeden wniosek: aczkolwiek bezpośrednio taka jest ocena odpowiednich służb - nie grożą nam zagrożenia tego typu co we Francji, to jednak muszą być i są uruchamiane systemy państwa, także przegląd systemu prawnego, które by pozwoliły na lepsze przygotowanie państwa polskiego na przyszłość do zjawisk kryzysowych o charakterze terrorystycznym, które mogą się wydarzyć w Europie - powiedział Komorowski.

Sekretarz Rady, szef BBN Stanisław Koziej zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od zamachów w USA z 11 września ataku we Francji dokonali obywatele tego państwa, którzy wcześniej zdobyli doświadczenie w działaniach zbrojnych na Bliskim wschodzie.

- Tego typu nowy rodzaj zagrożenia terrorystycznego musimy uwzględniać w myśleniu o bezpieczeństwie - dodał Koziej.

Zaznaczył, że wprawdzie nie ma bezpośrednich zagrożeń, ale ponieważ Polska należy do UE i strefy Schengen, dlatego system bezpieczeństwa musi być ukierunkowany na zapobieganie zaskoczeniom.

Pytany o sprawę zaangażowania polskich obywateli w działania terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie, Koziej przyznał, że ten temat znalazł się w informacji przedstawianej przez Cichockiego, nie podał jednak szczegółów, uzasadniając to m.in. poufnością obrad RBN.

Koziej na poniedziałkowym posiedzeniu rady przedstawiał także opracowany w BBN projekt doktryny cyberbezpieczeństwa. Wypracowany na jej podstawie dokument ma się stać podstawą do kształtowania bezpieczeństwa teleinformatycznego państwa przez poszczególne instytucje państwowe.

RBN omawiała także priorytetowe zadania na bieżący rok, wynikające z przyjętego przez rząd w grudniu ub. r. programu wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Jak powiedział prezydent, planowane działania przedstawione przez szefa MON, uwzględniają "zmienioną na niekorzyść sytuację bezpieczeństwa w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

- Jesteśmy na etapie uruchamiania konkretnych programów mających na celu wzmacnianie odporności państwa polskiego nie tylko na zagrożenia, ale także uzyskiwanie dodatkowych zdolności - powiedział Komorowski.

Dodał, że "temu będą służyły rozstrzygane w tym roku wielkie przetargi zbrojeniowe i programy związane z wykorzystaniem na rzecz systemu obronnego potencjału, jaki stanowią na przykład siły i środki MSW".

W tym roku MON planuje wybrać nowe śmigłowce wielozadaniowe, chce też dokonać wyboru dostawcy systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu.

Członkowie Rady - poinformował prezydent - rozmawiali również o planowanych ćwiczeniach, mających sprawdzić działanie nie tylko systemu militarnego, ale "również funkcjonowanie państwa jako systemu w warunkach potencjalnego kryzysu".

Jak powiedział Komorowski, decydujące dla funkcjonowania systemu obronnego "oczywiście są pieniądze", dlatego Rada wysłuchała informacji wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka na temat prac legislacyjnych zmierzających do zwiększenia nakładów obronnych do pełnych 2 proc. PKB od roku 2016.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, który zrezygnował z członkostwa.

PAP

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook