Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski nie może zatajać informacji

06.10.2011

Sąd przyznał rację Mikołajowi Barczentewiczowi z Fundacji FOR, który zaskarżył do WSA bezczynność prezydenta w kwestii udostępnienia mu opinii dotyczących OFE. Prezydent Komorowski powoływał się na nie uzasadniając decyzję o podpisaniu ustawy, przesuwającej część składek z OFE do ZUS.

Zdaniem Kancelarii Prezydenta objęte wnioskiem dokumenty stanowią jedynie przyczynek dla analiz, nie determinują w sposób bezpośredni i nie są jednoznaczną podstawą ostatecznej decyzji prezydenta. w związku z tym nie są informacją publiczną, o której mówi ustawa o dostępie do informacji publicznej i nie podlegają obowiązkowi udostępniania.

WSA uwzględnił skargę Barczentewicza i zobowiązał prezydenta do wydania, w ciągu 14 dni od doręczenia prawomocnego wyroku, stosownej decyzji. Sąd nie przesądził jednak, czy prezydent ma udostępnić informacje, czy odmówić wydania dokumentów.

Sędzia Andrzej Kołodziej powiedział w uzasadnieniu orzeczenia, że żądane opinie są informacjami publicznymi. - Jeżeli opinia prawna, ekspertyzy, czy dokumenty urzędowe, zostały sporządzone w toku, czy na potrzeby wypracowania stanowiska, jakie ostatecznie miał zająć prezydent RP odnośnie zmian w ustawie dotyczącej OFE, to (...) te opinie mają walor informacji publicznej - powiedział sędzia. Podkreślił, że dokumenty dotyczą "istotnych spraw publicznych dotykających milionów obywateli naszego kraju". - Ponadto (...) prezydent jest organem władzy publicznej, a zatem organem obowiązanym do udostępnienia takiej informacji (...) to jest oczywiste i nie powinno budzić żadnej wątpliwości.

Dodał, że za uznaniem, że opinie te są informacją publiczną przemawia też fakt, iż "zapewne były opłacane ze środków publicznych". Sędzia wskazał, że gdyby - jak twierdzi Kancelaria Prezydenta - opinie nie miały żadnego wpływu na ostateczną decyzję w sprawie podpisania ustawy, to ich zamawianie byłoby bezcelowe.

Barczentewicz powiedział komentując wyrok, że prezydent będzie zobowiązany do rozpatrzenia jego wniosku tylko wtedy, gdy nie wniesie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Jeżeli tak by się stało, to postępowanie przedłuży się średnio o kolejne 14 miesięcy. Potem może jeszcze wydać decyzję odmowną. Ostatecznie ta batalia sądowa może się skończyć nawet za trzy lata - ocenił.

Jego zdaniem w obecnej sytuacji prawnej urząd, jeżeli jest zdeterminowany, może niemal w nieskończoność odmawiać dostępu do informacji.

Barczentewicz dodał, że jest ryzyko, iż ewentualna skarga kasacyjna byłaby rozpatrywana pod rządami nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej i tzw. poprawki Rockiego, więc urząd mógłby próbować uzasadniać odmowę udzielenia informacji ważnym interesem gospodarczym.

Mec. Karolina Pawlak-Litwińska, reprezentująca w sądzie prezydenta, powiedziała dziennikarzom po rozprawie, że decyzja, czy prezydent Komorowski złoży skargę kasacyjną do NSA, czy nie, może zależeć od rozstrzygnięcia, które ma zapaść w innej sprawie. Chodzi o ewentualną kasację od niekorzystnych dla prezydenta wyroków w podobnym sporze, które zapadły na początku sierpnia. W tamtym przypadku o udostępnienie opinii wystąpiła Fundacja e-Państwo i student UW Marek Domagała.

Pawlak-Litwińska poinformowała, że prezydent ma do 12 października czas na decyzję, czy skierować sprawę do NSA. Po tym terminie sierpniowe orzeczenia stałyby się prawomocne. - Być może skarga kasacyjna zostanie złożona - powiedziała.

Zgodnie z przyjętą w połowie września przez Sejm na ostatnim posiedzeniu mijającej kadencji poprawką senatora Marka Rockiego (PO) do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa" w dwóch przypadkach - gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach np. umów międzynarodowych lub w ramach Unii Europejskiej oraz by chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach przed sądami czy trybunałami. Prezydent podpisał nowelę pod koniec września.

PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 2. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 3. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 7. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 8. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook