Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komorowski namawia do wspólnego świętowania

31.08.2013

O zaangażowanie w przygotowanie przyszłorocznych obchodów 25-lecia odzyskania niepodległości apelował w sobotę podczas obchodów 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent zaapelował do wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, aby w przyszłym roku uczestniczyli "w wielkich narodowych obchodach Roku Wolności". Zaznaczył, że w ramach tych obchodów mieści się zarówno wspomnienie sierpnia 1980 r., stanu wojennego, walka o niepodległość, jak i zwycięstwo wyborcze 4 czerwca 1989 r. oraz utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu.

Komorowski przypomniał o 21 postulatach przygotowanych w 1980 r. przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. "Dzisiaj każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie 21 postulatów chciałby sformułować pod naszym wspólnym adresem. Już nie pod adresem wrogiego państwa. To państwo jest nasze i te 21 postulatów musi być dzisiaj inne" - mówił prezydent. 

Wymieniał, że dziś wśród najważniejszych dla Polski cnót mogłyby być np. postawy obywatelskie, zaangażowanie w życie społeczne, umiejętności działania w obszarze biznesu. Jak mówił, ważny jest też szacunek dla prawa, wola edukowania się, czy zaangażowanie w procesy europejskie. "Myślę, że wspólnym wysiłkiem można sformułować nowe 21 postulatów i chyba taką okazją powinny być obchody 25-lecia odzyskania wolności, 25-lecie niepodległości, 25-lecia normalności" - zaznaczył prezydent.

Prezydent powiedział też, że jest wdzięczny osobo zasłużonym dla przemian demokratycznych w Polsce. Jak dodał, takie osoby w odpowiednim czasie "potrafiły zaryzykować, przeciwstawić się złu, ponosząc wielkie ryzyko". "Mam świadomość, że wspólnie ukształtowaliśmy słowo solidarność, tak że ono do dzisiejszego dnia pobudza polskie emocje, marzenia i polską dumę" - mówił prezydent.

"4 czerwca 1989 roku pokonaliśmy komunizm. 4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od tamtego niezwykłego dnia. Już dziś zacznijmy przygotowania do uroczystego, jubileuszowego, obywatelskiego Święta Wolności. 4 czerwca 1989 roku to tryumf solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem, ku to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju, to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, to początek drogi ku jedności Europy" - czytamy w apelu prezydenta.

Jak ocenił, 4 czerwca 1989 roku Polacy byli razem. "Życie obywatelskie i patriotyczne (wówczas) w Polsce nie ustało - mimo cenzury, represji i żelaznej kurtyny. Ludzie Solidarności wspierali się.

Wspólnie opłakiwali ofiary masakry w kopalni Wujek. Razem szli za trumnami księdza Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka. Postulaty sierpniowe wyrażały potrzebę przywrócenia godności ludzkiej pracy - potrzebę, którą czuły miliony Polaków. 4 czerwca 1989 roku razem zaufaliśmy pragnieniu wolności" - napisał Komorowski.

Jego zdaniem, wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami, a ich wynik ujawnił realny układ sił w społeczeństwie i doprowadził do głębokich zmian. "Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota. Dlatego bądźmy razem także w przyszłym roku. Zorganizujmy święto razem" - apelował prezydent.

"Do wspólnego świętowania polskiej wolności 4 czerwca 1989 roku zapraszam Polaków na całym świecie i wszystkich naszych przyjaciół. Zachęcam już dziś do rozpoczęcia przygotowań, by wydarzenie to miało charakter wielkiej, wspólnej, obywatelskiej uroczystości. Wolność nie ma granic. Nasze Święto Wolności jest też świętem całego wolnego świata" - przekonywał Komorowski.

Prezydent do organizowania wspólnych przedsięwzięć zaprosił osoby prywatne i instytucje, urzędy państwowe i organizacje pozarządowe, środowiska przedsiębiorców, instytucje publiczne i samorządy,
ludzi kultury i sportowców, ludzi mediów i nauki, przedsiębiorców i urzędników, mieszkańców wsi, małych miast i wielkich metropolii - również za oceanem - w których żyją Polacy. 

"Chciałbym, by świat miał szansę poznać nas tego dnia jako naród ludzi wolnych, ceniących wolność własną i wspierających innych, będących na niełatwej drodze ku wolności" - podkreślił prezydent.
Wyraził też nadzieję na wspólne inicjatywy z przedstawicielami Kościołów. 

"Chciałbym, by rola kapłanów we wspieraniu opozycji, w podtrzymywaniu nadziei i duchowym umacnianiu Polaków walczących o wolne państwo została uwzględniona i doceniona. Zapraszam zarówno tych, którzy
pamiętają 4 czerwca 1989 roku, jak i tych, którzy się właśnie wtedy lub później urodzili. Zapraszam tych, którzy przyłączyli się do Komitetów Obywatelskich Solidarności, by podzielili się swoim
doświadczeniem. Zapraszam artystów wielkich scen narodowych, estrady i artystów offowych - wszystkich, którzy tworzą w wolności i dzięki wolności" - napisał prezydent.
Komorowski poprosił też o zaangażowanie ludzi nauki i kultury. "Wspólnym wysiłkiem zbudujmy jak najambitniejszy program obchodów. Wspólnie wypełnijmy ten projekt jak najatrakcyjniejszymi pomysłami. Potwierdźmy raz jeszcze, że nie ma wolności bez solidarności. Że wolność i dzisiaj wymaga solidarności pomiędzy nami" - apelował prezydent.

Zdaniem prezydenta, nie można pozwolić na powstanie "obrazu kłótliwej Polski, podzielonej, solidarności, w której zanikły poczucie wspólnoty". Jak dodał, od wszystkich Polaków zależy, aby taki obraz Polski nie powstał.

Prezydent odznaczył w sobotę 30 osób, m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Edmunda Krasowskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewa Kamińskiego i Wiesława
Zajączkowskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Ryszarda Iwana, Mariana Kowala, Marka Rutkowskiego, Andrzeja Wybrańskiego, a Jerzego Koralewskiego - Złotym Krzyżem Zasługi.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową, a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. W sobotę mijają 33 lata od tych wydarzeń.

ansa/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Odwiedź nasz profil na facebooku.

Słowa kluczowe:

obchody

,

Gdańsk

Warto poczytać

 1. kucha 23.01.2017

  Kuchciński: Zarzuty opozycji są bezpodstawne

  Marszałek Sejmu odniósł się do wniosku PO o jego odwołanie.

 2. mid-17123059 23.01.2017

  Uczestnik awantury spod Sejmu z zarzutami

  Do warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo dot. wydarzeń z 16 grudnia, wezwano w poniedziałek dwóch uczestników protestu.

 3. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 4. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 5. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 6. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 7. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook