Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski: Rolnikom zawdzięczamy dobrą sytuację

19.09.2011

Rolnicy przyczynili się do tego, że nasz kraj stosunkowo łagodnie przeszedł przez kryzys gospodarczy – powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Cała Polska ma za co dziękować rolnikom – podkreślił podczas dożynek na Jasnej Górze.

Prezydent zaznaczył, że choć pogoda nie rozpieszcza rolników polskie rolnictwo zawsze osiąga dobre wyniki. "To nie zmieni nigdy faktu, że wielu rolników przeżywa szczególnie trudne chwile, jeśli chodzi o wartość uzyskiwanych plonów" - zaznaczył.

Zdaniem prezydenta na polskiej wsi z roku na rok widać coraz większy postęp modernizacyjny. Dzięki niemu nasze rolnictwo skutecznie konkuruje w wielu dziedzinach z rolnikami z innych krajów europejskich. "Polskie rolnictwo, polscy rolnicy mają swój liczący się udział w stosunkowo łagodnym przejściu naszego kraju przez europejski kryzys gospodarczy" - powiedział Bronisław Komorowski.

"Pamiętamy, że do niedawna byliśmy jedyną zieloną wyspą na mapie Europy, wyspą rozwoju gospodarczego, otoczoną przez zagrożenie kryzysowe. Była to zielona wyspa, tak zielona, jak zielona jest polska wieś i polskie rolnictwo" - powiedział Komorowski.

W ubiegłym roku polski sektor rolno-spożywczy osiągnął w handlu zagranicznym nadwyżkę na poziomie 2,8 mld euro. "To jest miara wysiłku polskiej wsi, to jest miara trudu polskiego. Mamy więc za co złożyć Jasnogórskiej Pani podziękowania. Mamy co przedstawiać jako nasze wspólne troski. Mamy za co dziękować sobie nawzajem. Ma za co dziękować polskim rolnikom cała Polska" - zakończył.

Na Jasnej Górze głos zabrał również minister rolnictwa Marek Sawicki. Przestrzegał on przed zagrożeniem, jakie płynie w związku z żywnością modyfikowaną genetycznie. "Skoro dzisiaj nie możemy dostosować prawa krajowego do prawa europejskiego i skutecznie chronić się przed tym, co nieznane, to trzeba podjąć trud zmiany prawa europejskiego" - oświadczył minister.

Niestety jednak minister Sawicki zapomniał, że to właśnie on oraz jego partia są głównym lobbystą w Polsce, walczącym o GMO. To właśnie Sawicki nie chciał, by Polska stała się krajem wolnym od genetycznie modyfikowanej żywności. Zrezygnował z takich zapisów na forum Unii Europejskiej, podczas spotkania w Brukseli w 2008 roku. „Postępu w biologii, w nauce, zatrzymać się nie da” – mówił wtedy. PSL w każdym głosowaniu nad ustawami dot. GMO opowiadał się za otwarciem się Polski na żywność modyfikowaną. Dopiero 4 września Marek Sawicki ogłosił zmianę polityki ludowców. Zapomniał jednak wytłumaczyć, dlaczego dopiero wtedy PSL dokonał takiej zmiany.

KL

Warto poczytać

 1. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 2. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 3. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 4. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 5. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 6. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 7. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook