Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski atakuje Dudę w Opolu

19.05.2015

Jeszcze raz proszę i apeluję o udział w głosowaniu wszystkich, którzy nie chcą oddania Polski w oddania ręce tego środowiska! - krzyczał Bronisław Komorowski na wiecu w Opolu.


Prezydent poświęcił całe swoje przemówienie właśnie Andrzejowi Dudzie.

- Jestem pewien, że w wielu polskich domach debata jest żywo komentowana - są komentowane różne sprawy. Chciałbym zwrócić uwagę na trzy wątki. Po pierwsze - ze względu na to, że jestem na Opolszczyźnie, gdzie jest odczuwalny proces zmniejszania się ilości rodzących się dzieci - głęboko wierzę to, że strategicznym zadaniem państwa jest przełamanie kryzysu demograficznego - mówił Komorowski.

Kandydat Platformy Obywatelskiej krytykował propozycje PiS jako lekarstwo na ten problem. Zdaniem prezydenta to „dwa bieguny” stosunku do rodziny.
Komorowski krytykował też otoczenie Andrzeja Dudy, do którego wpisał Jacka Kurskiego.

- Druga kwestia dotyczy też tego, co na Opolszczyźnie w sposób szczególnie mocny brzmi. Pamiętacie państwo poprzednie kampanie, gdzie używano zabiegu, który żerował na trudnej historii. Pamiętacie słynnego „dziadka z Wehrmachtu”. Ze zdumieniem odczytuję, że pan Kurski pojawia się u boku pana Dudy, jakby się nic nie stało - ocenił.

Prezydent ostro krytykował też Andrzeja Dudę za pytanie o list prezydenta ws. Jedwabnego i słów Komorowskiego o „narodzie polskim, który bywał sprawcą”.

- Nic prostszego! Nic łatwiejszego, jak uruchamiać tego rodzaju negatywne myślenie! Sztuka dobrej polityka polega na tym, by nad trudną i bolesną historią iść do lepszej historii. Nie mogę zrozumieć tego pytania skierowanego do mnie jak uleganie pokusie, że się walczy o poparcie ludzi o skrajnych poglądach i nacjonalistycznych postawach. To przyjęcie poparcia udzielonego przez Grzegorza Brauna - stwierdził Komorowski.

- To trzeba traktować jako poważne ostrzeżenie! Jako wyzwanie stojące przed nami - którzy są zbiorowym strażnikiem polityki pojednania i współpracy! - dodawał prezydent.

Trzecią sprawą, jaką poruszył Komorowski w Opolu, było stwierdzenie, że „konkurent ucieka od przynależności do PiS”.

- Można poznać każdego człowieka, jeśli się przyjrzy jego przyjaciołom - za moim kontrkandydatem jest cała grupa ludzi znanych z PiS: jak Jacek Kurski, Antoni Macierewicz, pan Kamiński i sam pan prezes. Na wszelki wypadek - ja naprawdę nie mam żadnego prezesa! - przekonywał.

W ocenie Komorowskiego to miara zdolności do prowadzenia samodzielnej polityki.

svl

[Fot. PAP/Marek Zimny]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook