Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski atakuje Dudę w Opolu

19.05.2015

Jeszcze raz proszę i apeluję o udział w głosowaniu wszystkich, którzy nie chcą oddania Polski w oddania ręce tego środowiska! - krzyczał Bronisław Komorowski na wiecu w Opolu.


Prezydent poświęcił całe swoje przemówienie właśnie Andrzejowi Dudzie.

- Jestem pewien, że w wielu polskich domach debata jest żywo komentowana - są komentowane różne sprawy. Chciałbym zwrócić uwagę na trzy wątki. Po pierwsze - ze względu na to, że jestem na Opolszczyźnie, gdzie jest odczuwalny proces zmniejszania się ilości rodzących się dzieci - głęboko wierzę to, że strategicznym zadaniem państwa jest przełamanie kryzysu demograficznego - mówił Komorowski.

Kandydat Platformy Obywatelskiej krytykował propozycje PiS jako lekarstwo na ten problem. Zdaniem prezydenta to „dwa bieguny” stosunku do rodziny.
Komorowski krytykował też otoczenie Andrzeja Dudy, do którego wpisał Jacka Kurskiego.

- Druga kwestia dotyczy też tego, co na Opolszczyźnie w sposób szczególnie mocny brzmi. Pamiętacie państwo poprzednie kampanie, gdzie używano zabiegu, który żerował na trudnej historii. Pamiętacie słynnego „dziadka z Wehrmachtu”. Ze zdumieniem odczytuję, że pan Kurski pojawia się u boku pana Dudy, jakby się nic nie stało - ocenił.

Prezydent ostro krytykował też Andrzeja Dudę za pytanie o list prezydenta ws. Jedwabnego i słów Komorowskiego o „narodzie polskim, który bywał sprawcą”.

- Nic prostszego! Nic łatwiejszego, jak uruchamiać tego rodzaju negatywne myślenie! Sztuka dobrej polityka polega na tym, by nad trudną i bolesną historią iść do lepszej historii. Nie mogę zrozumieć tego pytania skierowanego do mnie jak uleganie pokusie, że się walczy o poparcie ludzi o skrajnych poglądach i nacjonalistycznych postawach. To przyjęcie poparcia udzielonego przez Grzegorza Brauna - stwierdził Komorowski.

- To trzeba traktować jako poważne ostrzeżenie! Jako wyzwanie stojące przed nami - którzy są zbiorowym strażnikiem polityki pojednania i współpracy! - dodawał prezydent.

Trzecią sprawą, jaką poruszył Komorowski w Opolu, było stwierdzenie, że „konkurent ucieka od przynależności do PiS”.

- Można poznać każdego człowieka, jeśli się przyjrzy jego przyjaciołom - za moim kontrkandydatem jest cała grupa ludzi znanych z PiS: jak Jacek Kurski, Antoni Macierewicz, pan Kamiński i sam pan prezes. Na wszelki wypadek - ja naprawdę nie mam żadnego prezesa! - przekonywał.

W ocenie Komorowskiego to miara zdolności do prowadzenia samodzielnej polityki.

svl

[Fot. PAP/Marek Zimny]

Warto poczytać

 1. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 2. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 3. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 4. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 5. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 6. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 7. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 8. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook