Jedynie prawda jest ciekawa


Komorowski atakuje Dudę w Opolu

19.05.2015

Jeszcze raz proszę i apeluję o udział w głosowaniu wszystkich, którzy nie chcą oddania Polski w oddania ręce tego środowiska! - krzyczał Bronisław Komorowski na wiecu w Opolu.


Prezydent poświęcił całe swoje przemówienie właśnie Andrzejowi Dudzie.

- Jestem pewien, że w wielu polskich domach debata jest żywo komentowana - są komentowane różne sprawy. Chciałbym zwrócić uwagę na trzy wątki. Po pierwsze - ze względu na to, że jestem na Opolszczyźnie, gdzie jest odczuwalny proces zmniejszania się ilości rodzących się dzieci - głęboko wierzę to, że strategicznym zadaniem państwa jest przełamanie kryzysu demograficznego - mówił Komorowski.

Kandydat Platformy Obywatelskiej krytykował propozycje PiS jako lekarstwo na ten problem. Zdaniem prezydenta to „dwa bieguny” stosunku do rodziny.
Komorowski krytykował też otoczenie Andrzeja Dudy, do którego wpisał Jacka Kurskiego.

- Druga kwestia dotyczy też tego, co na Opolszczyźnie w sposób szczególnie mocny brzmi. Pamiętacie państwo poprzednie kampanie, gdzie używano zabiegu, który żerował na trudnej historii. Pamiętacie słynnego „dziadka z Wehrmachtu”. Ze zdumieniem odczytuję, że pan Kurski pojawia się u boku pana Dudy, jakby się nic nie stało - ocenił.

Prezydent ostro krytykował też Andrzeja Dudę za pytanie o list prezydenta ws. Jedwabnego i słów Komorowskiego o „narodzie polskim, który bywał sprawcą”.

- Nic prostszego! Nic łatwiejszego, jak uruchamiać tego rodzaju negatywne myślenie! Sztuka dobrej polityka polega na tym, by nad trudną i bolesną historią iść do lepszej historii. Nie mogę zrozumieć tego pytania skierowanego do mnie jak uleganie pokusie, że się walczy o poparcie ludzi o skrajnych poglądach i nacjonalistycznych postawach. To przyjęcie poparcia udzielonego przez Grzegorza Brauna - stwierdził Komorowski.

- To trzeba traktować jako poważne ostrzeżenie! Jako wyzwanie stojące przed nami - którzy są zbiorowym strażnikiem polityki pojednania i współpracy! - dodawał prezydent.

Trzecią sprawą, jaką poruszył Komorowski w Opolu, było stwierdzenie, że „konkurent ucieka od przynależności do PiS”.

- Można poznać każdego człowieka, jeśli się przyjrzy jego przyjaciołom - za moim kontrkandydatem jest cała grupa ludzi znanych z PiS: jak Jacek Kurski, Antoni Macierewicz, pan Kamiński i sam pan prezes. Na wszelki wypadek - ja naprawdę nie mam żadnego prezesa! - przekonywał.

W ocenie Komorowskiego to miara zdolności do prowadzenia samodzielnej polityki.

svl

[Fot. PAP/Marek Zimny]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook