Jedynie prawda jest ciekawa


Komitet polityczny zdecydował

04.11.2011

Wiceprezes Zbigniew Ziobro oraz eurodeputowani Tadeusz Cymański i Jacek Kurski zostali wykluczeni z Prawa i Sprawiedliwości - poinformował rzecznik prasowy partii Adam Hofman. Taką decyzję podjął Komitet Polityczny PiS-u po zapoznaniu się z rekomendacją rzecznika dyscypliny. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że będzie odwoływał się od decyzji partii.

- Chcemy zajmować się ważniejszymi sprawami niż ciągłym serialem "rozłam w PiS", dlatego - po odrzuceniu raz jeszcze ponowionego przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego kompromisu - Komitet Polityczny podjął decyzje dyscyplinarne i wykluczył z grona członków PiS pana Zbigniewa Ziobrę, pana Jacka Kurskiego i pana Tadeusza Cymańskiego w głosowaniu tajnym bardzo dużą większością głosów - powiedział Hofman.

Adam Hofman wyjaśnił szczegółowo, że za pozostaniem w PiS-ie Tadeusza Cymańskiego głosowały cztery osoby, a za pozostaniem Zbigniewa Ziobry i Jacka Kurskiego po trzy.

Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski byli członkami Komitetu Politycznego PiS-u. Ziobro i jego zwolennicy narazili się wypowiedziami w mediach, w których postulowali zmiany w PiS-ie i ostrzegali, że bez nich partia poniesie siódmą wyborczą porażkę. Eurodeputowani uważają, że domagając się zmian dla dobra partii, nie szkodzili jej, a tym samym nie naruszyli statutu.

Podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS europosłom zaproponowano, by przyznali się do błędu i zaprzestali szkodliwej działalności. Ziobro i Kurski mieli dodatkowo oddać się do dyspozycji prezesa. W zamian obiecano im pozostanie w PiS, a za jakiś czas być może odzyskanie funkcji w kierownictwie partii. "Ziobryści" uznali to za rozwiązanie siłowe i odmówili przyjęcia ultimatum. Nie zaprzestali też występów w mediach, podczas których powtarzają swoje racje.

Jacek Kurski po wyjściu z siedziby PiS mówił dziennikarzom, że on i jego koledzy zrobili wszystko, by zachować jedność prawicy. - Widać, że są ludzie, którzy wolą rządzić prawicą za wszelką cenę, zamiast dać możliwość prawicy zwycięstwa w skali całego kraju - dodał Kurski. Działania, za które został wykluczony z PiS, nazwał próbą reformatorską naprawy partii, by polska prawica zwyciężała. Stwierdził, że on i jego grupa została potraktowana niesprawiedliwie.

IAR
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook