Jedynie prawda jest ciekawa

Komisja Millera nie odpowie za fałszerstwo

05.10.2012

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie sfałszowania wizualizacji ostatnich sekund lotu Tupolewa, zaprezentowanej przez komisję Jerzego Millera.

Komisja Millera sfałszowała wizualizację, na której przedstawiono ostatnie sekundy lotu rządowego Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Taki wniosek płynął z analizy przygotowanej przez prof. Kazimierza Nowaczyka, który współpracuje z parlamentarnym zespołem badającym katastrofę smoleńską. Ekspert przeanalizował raport Millera i ujawnił, że członkowie co innego przedstawili na zegarach na wizualizacji, a co innego mówili publiczne oraz napisali w swoim raporcie.

Z danych przedstawionych na zegarach wynika, że rządowy Tupolew nie miał prawa zahaczyć skrzydłem o brzozę, ponieważ w tym miejscu znajdował się kilkanaście metrów nad ziemią. Tymczasem we wnioskach komisji napisano, że maszyna rozbiła się, po tym, jak odpadło jej skrzydło w wyniku zderzenia z drzewem. W związku z tym w lipcu Antoni Macierewicz skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez komisję Millera.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga informuje, że śledztwo, po miesiącu, zostało umorzone. Decyzję o umorzeniu tego postępowania prokuratura podjęła we wrześniu. Jak powiedziała rzecznik prasowa praskiej prokuratury okręgowej prok. Renata Mazur, podstawą umorzenia był brak znamion czynu zabronionego. "Prokurator przesłuchała członków komisji, którzy wyjaśnili szczegółowe kwestie, do których odnoszono się w zawiadomieniu i w oparciu o te wyjaśnienia postępowanie umorzono" - zaznaczyła prok. Mazur.

Macierewicz w zawiadomieniu do Prokuratury Generalnej twierdził, że Miller jako szef komisji, a także jej członkowie, dopuścili się przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, a w raporcie z badania katastrofy smoleńskiej poświadczyli nieprawdę. Przez to - zdaniem zawiadamiającego - utrudnili też śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie samej katastrofy. Zawiadomienie trafiło wtedy do praskiej prokuratury.

W czerwcu tego roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - w odrębnym śledztwie badająca kwestie zabezpieczenia przez BOR wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. - skierowała do sądu akt oskarżenia wobec b. wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego, dotyczący m.in. niedopełnienia obowiązków.

Pod koniec czerwca prokuratura ta umorzyła natomiast - z braku znamion przestępstwa - śledztwo dotyczące organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. przez instytucje cywilne. Prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie.

We wrześniu z braku cech przestępstwa prokuratura umorzyła też śledztwo w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków i niewłaściwego nadzoru nad Biurem Ochrony Rządu w 2010 r. przez Millera, który był wtedy szefem MSWiA. Także w tej sprawie - w marcu br. - zawiadomienie złożył Macierewicz. W czerwcu wątek ten wyłączono z umorzonego głównego postępowania dotyczącego cywilnej organizacji lotów.

Praska prokuratura nadal prowadzi natomiast postępowanie dotyczące podejrzenia sfałszowania dokumentów Biura Ochrony Rządu. Wydzielono je w drugiej połowie kwietnia ze śledztwa odnoszącego się do zabezpieczenia wizyt przez BOR - do ewentualnego sfałszowania miało dojść pomiędzy 10 kwietnia a 6 maja 2010 r.

TK,PAP
[Fot. Premier.gov.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook