Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja ds. specsłużb zajmie się zawiadomieniami SKW

18.04.2017

- Chcieliśmy, by sejmowa komisja ds. służb specjalnych poznała stan tego śledztwa - powiedział przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS).

- W sprawie złożonych przez SKW do prokuratury zawiadomień dot. działań po katastrofie smoleńskiej i przy przejmowaniu CEK NATO powinno się odbyć posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych — powiedział PAP jej przewodniczący Marek Opioła (PiS).

Opioła powiedział we wtorek PAP, nawiązując do wypowiedzi szefa SKW Piotra Bączka o złożonych zawiadomieniach, że już wcześniej komisja umówiła się z prokuraturą, by nie rozbijać tych spraw i nie omawiać ich osobno.

- Umówiliśmy się tak z prokuraturą - i mam nadzieję, że moi koledzy (z komisji - PAP) to uszanują - żeby tych wszystkich spraw nie rozbijać. Z własnego doświadczenia wiem, że służba chciałaby przedstawić swoje ustalenia, ale cały materiał, który został zgromadzony przez SKW, jest niejawny i przekazany do prokuratury — zaznaczył.

- W związku z tym prokurator referent prowadzący to śledztwo nie wydaje zgody, aby na tym etapie tego postępowania poinformować komisję — podkreślił przewodniczący.

Zaznaczył, że komisja miała już taki przypadek w sprawie zawiadomień, które złożyła Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a które dotyczyły b. szefów SKW.

- Chcieliśmy, by sejmowa komisja ds. służb specjalnych poznała stan tego śledztwa. Z prokuraturą umówiliśmy się, że po zakończeniu etapu przygotowawczego prokurator przedstawi nam to na posiedzeniu komisji — wyjaśnił.

- Tak samo uważam, że w tych sprawach - one się dla mnie wszystkie łączą - powinno być posiedzenie komisji. One pewnie mają różne sygnatury akt w prokuraturze, ale dla mnie to wszystko łączy się w jedną całość — powiedział PAP Opioła.

- Z punktu widzenia wtorkowej informacji o zawiadomieniu o nieprawidłowościach w SKW dotyczących postępowania po katastrofie smoleńskiej i informacji o zawiadomieniu dotyczącym CEK NATO jest to etap wczesny. Prokuratura analizuje ten materiał, złożony przez SKW, więc w odpowiednim momencie spróbujemy zapoznać się z ustaleniami — mówił szef komisji.

Szef SKW poinformował we wtorek w Polskim Radiu 24, że złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące działań poprzedniego kierownictwa Służby w zakresie organizacji wizyty w Smoleńsku. Wpłynięcie takiego zawiadomienia do zespołu prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy smoleńskiej potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Przekazała, że prokuratorzy analizują to zawiadomienie i potwierdziła, że ma ono niejawny charakter.

Szef SKW poinformował też w PR24, że do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy SKW w sprawie przygotowywanych interpelacji poselskich dla posłów obecnej opozycji.

Zapowiedział też odwołanie od wyroku sądu, który uchylił decyzję o degradacji byłej wiceszefowej Zarządu Operacyjnego SKW, oddelegowanej do CEK NATO mjr Magdaleny E. do stopnia kapitana.

[fot. Fratria]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 4. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 5. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 6. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 7. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 8. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook