Jedynie prawda jest ciekawa


Komentarze po przyjęciu noweli ustawy o IPN. Padły bardzo ostre słowa

27.06.2018
ustawa-o-IPN-27062018
Komentarze po przyjęciu noweli ustawy o IPN. Padły bardzo ostre słowa

Środowe, nadzwyczajne posiedzenie sejmu wywołało prawdziwą burzę w niższej izbie parlamentu oraz w mediach. Wszystko za sprawą nowelizacją ustawy o IPN, z której usunięto przepisy karne o sankcjonowaniu osób przepisujących Polsce i Polakom udział w Holocauście.

Nowela ustawy o IPN zakłada usunięcie m.in. art. 55a aktu, zgodnie z którym osobom posługującym się terminem „polskie obozy śmierci” miały grozić sankcje karne w postaci grzywny czy pozbawienia wolności. 

Wycofanie się przez rząd z tych zapisów poruszyło nie tylko posiedzenie sejmowe i wypowiadających się na nim polityków, ale także opinię publiczną i media w Polsce oraz Izraelu.

Dziennik Haarec opisywał całe wydarzenie, jako wycofanie się przez polski rząd z kontrowersyjnej ustawy, która pogorszyła stosunki polsko-izraelskie. Odnotowali, iż dzieje się to po długich miesiącach dialogów pomiędzy obydwoma państwami.

Swojego zadowolenia z wycofania przepisów karnych nie kryli Johnny Daniels oraz prof. Szewach Weiss. Prezes Fundacji From the Depths podkreślił, iż jest to słuszne posunięcie, które da ludziom szansę na rzeczywiste,ponowne przyjrzenie się tej sprawie i lepsze zrozumienie jej. Dodał także, że relacje polsko-izraelskie są bardzo istotne dla obu stron, ale że jest to także okazja do przeprosin ze strony organizacji żydowskich oraz parlamentarzystów Izraela za swoją negatywną postawę do walki Polski o prawdę historyczną. 

Z kolei prof. Szewach Weiss w rozmowie z wp.pl stwierdził To jest bardzo ważna informacja. Jeśli rząd i Sejm zrealizują tę zapowiedź, to będzie bardzo dobry ruch, bardzo właściwy kierunek. Kierunek, by naprawić relacje między Polską i Izraelem, między Polakami i Żydami. Z punktu widzenia Izraela to bardzo dobra decyzja polskich władz. Ale myślę, że i z punktu widzenia samych władz Polski.

Tego entuzjazmu nie podzielają posłowie m.in. Kukiz 15. Robert Winnicki w ramach protestu postanowił zablokować mównicę sejmową. Pomimo tego, marszałek sejmu Marek Kuchciński kontynuował debatę w niższej izbie parlamentu i przeprowadził głosowanie. Całą sprawę mocno skomentował kolega Winnickiego ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz, który napisał PiS pełza przed Żydami.

Nie były to jedyne negatywne komentarze dotyczące głosowania. Swoje opinie, za pośrednictwem Twittera, wyrazili także m.in. Krzysztof Bosak, Rafał Trzaskowski.

JD/ twitter.com/ telewizja republika/ PAP/ wp.pl

fot. PAP/ Paweł Supernak


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook