Jedynie prawda jest ciekawa

Kombatanci chcą zdegradowania generałów

14.01.2012

Zdegradowania generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka jako autorów stanu wojennego domaga się Krakowskie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN) - poinformował w sobotę PAP rzecznik organizacji Jerzy Bukowski.

W swoim stanowisku POKiN odwołuje się do nieprawomocnego wyroku sądu Okręgowego w Warszawie, który 12 stycznia w wyroku stwierdził, że "stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego", i skazał za udział w tej grupie 86-letniego gen. Czesława Kiszczaka.

Rzecznik POKiN w oświadczeniu przesłanym PAP przypomniał, iż organizacja apelowała już do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zdegradował generała Jaruzelskiego oraz awansował pośmiertnie do stopnia generała płk. Kuklińskiego i zaliczył go w poczet kawalerów Orderu Orła Białego. Jak motywowali, "stanowiłoby to symboliczne rozliczenie epoki PRL poprzez nazwanie po imieniu zdrady i bohaterstwa".

"Teraz, gdy wyrokiem sądu wojskowa grupa, której przewodził gen. Jaruzelski została jednoznacznie określona jako związek przestępczy o charakterze zbrojnym, działający dla osobistych korzyści na szkodę Polski i Polaków, ponawiamy nasz wniosek, kierując go do prezydenta Bronisława Komorowskiego w zakresie uhonorowania płk. Kuklińskiego, a do sądu odpowiedniej właściwości w zakresie zdegradowania generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka" - napisali kombatanci w stanowisku wysłanym także do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Według nich, "w świetle wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie powinno zostać przeprowadzone stosowne postępowanie, mające na celu odebranie stopni generalskich oraz orderów i odznaczeń ludziom, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, wiernie służąc przez wiele lat obcemu mocarstwu".

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Jerzy Bukowski, Porozumienie popiera w ten sposób postulat degradacji generałów wyrażony wcześniej przez posła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Girzyńskiego.

W procesie autorów stanu wojennego sąd skazał gen. Czesława Kiszczaka na karę 4 lat więzienia (obniżoną o połowę na mocy amnestii) i zawiesił jej wykonanie na 5 lat. Uniewinnił b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię i umorzył z powodu przedawnienia sprawę Eugenii Kempary - członkini Rady Państwa PRL, oskarżonej o przekroczenie uprawnień przez przyjęcie dekretów. Od sierpnia 2011 r. proces toczył się bez udziału głównego oskarżonego - b. szefa PZPR, b. premiera i b. szefa MON 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego sprawę z powodu złego zdrowia sąd wyłączył z tego postępowania i zawiesił. Jest on oskarżony o kierowanie "związkiem przestępczym". Prawdopodobnie  nigdy nie stanie on już przed sądem.

W skład POKiN wchodzą 22 organizacje kombatanckie i niepodległościowe z kraju i zagranicy, w tym m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK - okręg małopolska, Stowarzyszenie "Szare Szeregi" Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość "WiN", Instytut Katyński w Polsce i Małopolski Okręg Związku Piłsudczyków.

PAP

[fot.PAP/Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook