Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kombatanci chcą zdegradowania generałów

14.01.2012

Zdegradowania generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka jako autorów stanu wojennego domaga się Krakowskie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN) - poinformował w sobotę PAP rzecznik organizacji Jerzy Bukowski.

W swoim stanowisku POKiN odwołuje się do nieprawomocnego wyroku sądu Okręgowego w Warszawie, który 12 stycznia w wyroku stwierdził, że "stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego", i skazał za udział w tej grupie 86-letniego gen. Czesława Kiszczaka.

Rzecznik POKiN w oświadczeniu przesłanym PAP przypomniał, iż organizacja apelowała już do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zdegradował generała Jaruzelskiego oraz awansował pośmiertnie do stopnia generała płk. Kuklińskiego i zaliczył go w poczet kawalerów Orderu Orła Białego. Jak motywowali, "stanowiłoby to symboliczne rozliczenie epoki PRL poprzez nazwanie po imieniu zdrady i bohaterstwa".

"Teraz, gdy wyrokiem sądu wojskowa grupa, której przewodził gen. Jaruzelski została jednoznacznie określona jako związek przestępczy o charakterze zbrojnym, działający dla osobistych korzyści na szkodę Polski i Polaków, ponawiamy nasz wniosek, kierując go do prezydenta Bronisława Komorowskiego w zakresie uhonorowania płk. Kuklińskiego, a do sądu odpowiedniej właściwości w zakresie zdegradowania generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka" - napisali kombatanci w stanowisku wysłanym także do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Według nich, "w świetle wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie powinno zostać przeprowadzone stosowne postępowanie, mające na celu odebranie stopni generalskich oraz orderów i odznaczeń ludziom, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, wiernie służąc przez wiele lat obcemu mocarstwu".

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Jerzy Bukowski, Porozumienie popiera w ten sposób postulat degradacji generałów wyrażony wcześniej przez posła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Girzyńskiego.

W procesie autorów stanu wojennego sąd skazał gen. Czesława Kiszczaka na karę 4 lat więzienia (obniżoną o połowę na mocy amnestii) i zawiesił jej wykonanie na 5 lat. Uniewinnił b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię i umorzył z powodu przedawnienia sprawę Eugenii Kempary - członkini Rady Państwa PRL, oskarżonej o przekroczenie uprawnień przez przyjęcie dekretów. Od sierpnia 2011 r. proces toczył się bez udziału głównego oskarżonego - b. szefa PZPR, b. premiera i b. szefa MON 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego sprawę z powodu złego zdrowia sąd wyłączył z tego postępowania i zawiesił. Jest on oskarżony o kierowanie "związkiem przestępczym". Prawdopodobnie  nigdy nie stanie on już przed sądem.

W skład POKiN wchodzą 22 organizacje kombatanckie i niepodległościowe z kraju i zagranicy, w tym m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK - okręg małopolska, Stowarzyszenie "Szare Szeregi" Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość "WiN", Instytut Katyński w Polsce i Małopolski Okręg Związku Piłsudczyków.

PAP

[fot.PAP/Gzell]

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook