Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejny spór o lekarzy. Rzecznik chce karać

02.02.2012

„Lekarze wyciszyli swój protest, apteki pracują normalnie. Rzecznik praw pacjenta Barbara Kozłowska jest jednak na posterunku i wciąż odbiera telefony i listy od pacjentów, którzy ucierpieli przez pieczątkowy protest” – pisze „Super Express”. Gazeta zaznacza, że prawnicy Rzecznika doliczyli się już 2120 spraw zgłoszony przez pacjentów. „Rzecznik będzie je badać i jeśli stwierdzi, że są naruszane prawa pacjenta, będzie karać lekarzy i przychodnie. Kary mogą sięgnąć pół miliona zł!” – zaznacza gazeta.

Zapowiedzi Rzecznik spotkały się w reakcją Naczelnej Izby Lekarskiej. Apeluje ona, by Rzecznik odstąpiła od postępowań wobec protestujących medyków. Myślę, że premier powinien w końcu wezwać na dywanik panią rzecznik i przypomnieć, że jej zadaniem jest występowanie przeciwko naruszeniu zbiorowych praw pacjenta - mówi Maciej Hamankiewicz, prezes NIL.

Pani minister wymachuje szabelką, tylko nie wie, kogo ma bić. Dlaczego nie zajmuje się prawami pacjentów, którzy przez ustawę refundacyjną muszą płacić za leki horrendalne kwoty? Wczoraj miałem pacjenta z guzem nowotworowym i z obrzękiem mózgu. Za wszystkie leki, których potrzebował, będzie musiał zapłacić 100 proc. To jest skandal. Jak ludzie mają się leczyć? To lista refundacyjna i jej autorzy działają na szkodę pacjentów i naruszają ich prawa, a nie my, lekarze - mówi wzburzony prezes.

saż
[fot. Stefczyk.info]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook