Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny dowód, że TVP tonie

04.07.2012

Portal Stefczyk.info dotarł do pisma, które obrazuje skalę zapaści Telewizji Publicznej. Prezes zwolnił pracowników z zakazu konkurencji - na czas wakacji. By sobie dorobili, bo pracy w TVP nie ma.

W piśmie datowanym na 25 czerwca 2012 r. prezes TVP Juliusz Braun zwolnił pracowników z tzw. zakazu konkurencji.

BRAUNPISMO
Zakaz konkurencji to standard na rynku mediów. Jego główną zasadą jest zakaz pracy dla innych podmiotów medialnych. Opiera się na założeniu, że skoro konkretna stacja inwestuje w daną osobę, promuje jej wizerunek, a także szkoli - to zezwolenie na pracę dla innych podmiotów godzi w dobro firmy.

Co więcej, zakaz konkurencji ma chronić firmę - w tym przypadku TVP - przed takimi zjawiskami jak udział dziennikarzy w reklamach czy pojawianie się na kontrowersyjnych imprezach.

Do tej pory TVP restrykcyjnie egzekwowała zakaz konkurencji. Jego naruszenie bywało powodem zwolnienia z pracy.

Teraz Juliusz Braun  całkowicie zmienia kurs. I nie ukrywa, że wynika to z fatalnej sytuacji TVP.

W piśmie skierowanym do związkowej "Solidarności", do którego dotarł Stefczyk.info, czytamy:

"W odpowiedzi na postulaty Komitetu Strajkowego NSZZ "Solidarność" TVP S.A. zgłoszone podczas spotkania z Zarządem TVP S.A. w dniu 18 czerwca 2012 r. informuję, że Zarząd TVP S.A. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Związku, postanowił:

1. Zwolnić z klauzuli konkurencyjnej w okresie lipiec-sierpień 2012 r. pracowników wynagradzanych w systemie czasowo-honoracyjnym, w związku z ograniczeniem produkcji telewizyjnej spowodowanej trudną sytuacją finansową Spółki."

Juliusz Braun informuje także o wypłaceniu pracownikom zarabiającym mniej niż 3 tys,. złotych, a pracującym w systemie czasowo-premiowym po 300 złotych brutto.

Braun dodaje, że obniżenie środków funduszu honorariów o 10 proc. "nie będzie automatycznie wpływać na obniżenie w tej samej proporcji indywidualnych stawek honorarium pracowniczego".

W sytuacji, w której pracownicy TVP zarabiają mniej i mniej, postulać "Solidarności", by mogli sobie dorobić, jest postulatem słusznym.

Cała sytuacja - skutkująca bezprecedensowym zniesieniem zakazów konkurencji - pokazuje jednak skalę degradacji mediów publicznych.

Degradacji, która - zdaniem wielu - jest wynikiem świadomej polityki Platformy Obywatelskiej, dążącej do wzmocnienia mediów komercyjnych, i być może do prywatyzacji TVP.

War

Fot. War

Warto poczytać

 1. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 2. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

 3. MacierewiczBlumsztajn 22.01.2018

  Macierewicz pozywa Blumsztajna! Odpowie za słowa o "teczkach"

  - Wszystkie wzloty polityczne Macierewicza się kończyły na tym że on wyciągał teczki i lądował z nimi w wychodku - powiedział Seweryn Blumsztajn. Antoni Macierewicz zapowiedział już pozew w tej sprawie

 4. Pawlowiczmeczet 22.01.2018

  Pawłowicz ostro o centrach kultury muzułmańskiej: są formą groźnej dla nas ekspansji wrogiej kultury

  Według poseł PiS takie centra w Zachodniej Europie są niekontrolowanymi szkołami nienawiści do „niewiernych” i antychrześcijańskiej i antyeuropejskiej radykalizacji religijnej

 5. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 6. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 7. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 8. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook