Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny dowód, że TVP tonie

04.07.2012

Portal Stefczyk.info dotarł do pisma, które obrazuje skalę zapaści Telewizji Publicznej. Prezes zwolnił pracowników z zakazu konkurencji - na czas wakacji. By sobie dorobili, bo pracy w TVP nie ma.

W piśmie datowanym na 25 czerwca 2012 r. prezes TVP Juliusz Braun zwolnił pracowników z tzw. zakazu konkurencji.

BRAUNPISMO
Zakaz konkurencji to standard na rynku mediów. Jego główną zasadą jest zakaz pracy dla innych podmiotów medialnych. Opiera się na założeniu, że skoro konkretna stacja inwestuje w daną osobę, promuje jej wizerunek, a także szkoli - to zezwolenie na pracę dla innych podmiotów godzi w dobro firmy.

Co więcej, zakaz konkurencji ma chronić firmę - w tym przypadku TVP - przed takimi zjawiskami jak udział dziennikarzy w reklamach czy pojawianie się na kontrowersyjnych imprezach.

Do tej pory TVP restrykcyjnie egzekwowała zakaz konkurencji. Jego naruszenie bywało powodem zwolnienia z pracy.

Teraz Juliusz Braun  całkowicie zmienia kurs. I nie ukrywa, że wynika to z fatalnej sytuacji TVP.

W piśmie skierowanym do związkowej "Solidarności", do którego dotarł Stefczyk.info, czytamy:

"W odpowiedzi na postulaty Komitetu Strajkowego NSZZ "Solidarność" TVP S.A. zgłoszone podczas spotkania z Zarządem TVP S.A. w dniu 18 czerwca 2012 r. informuję, że Zarząd TVP S.A. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Związku, postanowił:

1. Zwolnić z klauzuli konkurencyjnej w okresie lipiec-sierpień 2012 r. pracowników wynagradzanych w systemie czasowo-honoracyjnym, w związku z ograniczeniem produkcji telewizyjnej spowodowanej trudną sytuacją finansową Spółki."

Juliusz Braun informuje także o wypłaceniu pracownikom zarabiającym mniej niż 3 tys,. złotych, a pracującym w systemie czasowo-premiowym po 300 złotych brutto.

Braun dodaje, że obniżenie środków funduszu honorariów o 10 proc. "nie będzie automatycznie wpływać na obniżenie w tej samej proporcji indywidualnych stawek honorarium pracowniczego".

W sytuacji, w której pracownicy TVP zarabiają mniej i mniej, postulać "Solidarności", by mogli sobie dorobić, jest postulatem słusznym.

Cała sytuacja - skutkująca bezprecedensowym zniesieniem zakazów konkurencji - pokazuje jednak skalę degradacji mediów publicznych.

Degradacji, która - zdaniem wielu - jest wynikiem świadomej polityki Platformy Obywatelskiej, dążącej do wzmocnienia mediów komercyjnych, i być może do prywatyzacji TVP.

War

Fot. War

Warto poczytać

 1. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 2. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 3. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 4. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 5. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 6. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 7. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 8. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook