Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny cios w Schetynę

04.01.2012

Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych, odchodzi z resortu. Dymisja jest kolejną odsłoną wewnętrznej walki w obozie władzy - pisze "Gazeta Polska Codziennie"

Odwołany wiceminister nadzorował pracę policji, Biura Ochrony Rządu. Odpowiadał też za bezpieczeństwo przed Euro 2012. W tym kontekście tym bardziej dziwi ta nagła dymisja. Rapacki był człowiekiem skonfliktowanego z premierem Grzegorza Schetyny. Były marszałek Sejmu traci wpływy na rzecz otoczenia szefa rządu.

„Wyraźnie widać, że Donald Tusk czyści szeregi tak, by w rządzie nie było ludzi Schetyny”
– mówił dziennikarzom Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Warto wspomnieć, że sam Rapacki także skonfliktował się z Tuskiem, sprzeciwiając się zbyt niskim podwyżkom dla funkcjonariuszy. – Podczas exposé premier Donald Tusk mówił o podwyżce 300 zł dla każdego funkcjonariusza – mówi „Codziennej” Tomasz Kaczmarek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej przez wiele lat funkcjonariusz policji i Centralnego Biura Śledczego. – Od kwoty tej odliczyć należy składki i podatek. Premier Tusk zakpił sobie z ludzi, którzy narażając życie, dbają o bezpieczeństwo państwa i obywateli – dodaje poseł PiS.

Spór w MSW mógł też dotyczyć emerytur mundurowych. Przypomnijmy, że funkcjonariusze będą przechodzili na emerytury nie po 15, jak dotąd, ale po 25 latach.

Problemem jest jednak wiek, w jakim nabędą prawa emerytalne. – Rząd chce, by dolną granicą było 55 lat, my na to nie możemy się zgodzić – mówi „Codziennej” Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Zawodowego Związku Zawodowego Policjantów. Podobnego zdania miał być odwołany wiceminister. Nadinspektor Adam Rapacki jest postacią dwuznaczną. Z jednej strony uważa się go za legendę policji. – Był dobrym gliną. W walce ze zorganizowaną przestępczością nie bał się podejmować odważnych, nieraz bardzo trudnych decyzji. Jednak skompromitował się jako nadzorujący BOR – mówi poseł Tomasz Kaczmarek, który był podwładnym Rapackiego we wrocławskiej policji oraz CBŚ. Fachowości byłemu wiceministrowi rzeczywiście nie można odmówić. Rapacki przez lata zajmował się walką z przestępczością zorganizowaną i narkotykową. Był też współtwórcą Centralnego Biura Śledczego, służby niezwykle skutecznej w walce ze zorganizowaną przestępczością.

Cieniem na wizerunku „supergliny” kładzie się jednak jego działalność w Krakowie. Rapacki od stycznia do września 2006 r. był komendantem małopolskiej policji. Jak pisała wówczas „Gazeta Polska”, kierowana przez niego komenda miała blokować śledztwa w sprawie korupcji wśród krakowskich urzędników. Z funkcji komendanta „superglina” został odwołany po sprawie gangstera, który w jednym z krakowskich barów zastrzelił trzy osoby. Pod zgodą na wydanie mu pozwolenia na broń podpisał się właśnie Rapacki.

Kontrola Komendy Głównej Policji wykazała, że pozwolenie to zostało wydane z naruszeniem procedur. Jako wiceministrowi w rządzie Donalda Tuska Rapackiemu podlegało Biuro Ochrony Rządu. Służba ta skompromitowała się, nie zabezpieczając odpowiednio wizyty prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i polskiej delegacji w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Po katastrofie, w której zginęło 96 osób, szef BOR Marian Janicki, zamiast dymisji, dostał awans na stopień generalski. Jak ustaliliśmy, kolejnymi odwołanymi z pracy w resorcie będą właśnie szef BOR oraz inny człowiek Schetyny, komendant główny policji Andrzej Matejuk.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"

(fot.PAP/Gzell)

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 3. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 4. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 5. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook