Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny cios w Schetynę

04.01.2012

Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych, odchodzi z resortu. Dymisja jest kolejną odsłoną wewnętrznej walki w obozie władzy - pisze "Gazeta Polska Codziennie"

Odwołany wiceminister nadzorował pracę policji, Biura Ochrony Rządu. Odpowiadał też za bezpieczeństwo przed Euro 2012. W tym kontekście tym bardziej dziwi ta nagła dymisja. Rapacki był człowiekiem skonfliktowanego z premierem Grzegorza Schetyny. Były marszałek Sejmu traci wpływy na rzecz otoczenia szefa rządu.

„Wyraźnie widać, że Donald Tusk czyści szeregi tak, by w rządzie nie było ludzi Schetyny”
– mówił dziennikarzom Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Warto wspomnieć, że sam Rapacki także skonfliktował się z Tuskiem, sprzeciwiając się zbyt niskim podwyżkom dla funkcjonariuszy. – Podczas exposé premier Donald Tusk mówił o podwyżce 300 zł dla każdego funkcjonariusza – mówi „Codziennej” Tomasz Kaczmarek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej przez wiele lat funkcjonariusz policji i Centralnego Biura Śledczego. – Od kwoty tej odliczyć należy składki i podatek. Premier Tusk zakpił sobie z ludzi, którzy narażając życie, dbają o bezpieczeństwo państwa i obywateli – dodaje poseł PiS.

Spór w MSW mógł też dotyczyć emerytur mundurowych. Przypomnijmy, że funkcjonariusze będą przechodzili na emerytury nie po 15, jak dotąd, ale po 25 latach.

Problemem jest jednak wiek, w jakim nabędą prawa emerytalne. – Rząd chce, by dolną granicą było 55 lat, my na to nie możemy się zgodzić – mówi „Codziennej” Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Zawodowego Związku Zawodowego Policjantów. Podobnego zdania miał być odwołany wiceminister. Nadinspektor Adam Rapacki jest postacią dwuznaczną. Z jednej strony uważa się go za legendę policji. – Był dobrym gliną. W walce ze zorganizowaną przestępczością nie bał się podejmować odważnych, nieraz bardzo trudnych decyzji. Jednak skompromitował się jako nadzorujący BOR – mówi poseł Tomasz Kaczmarek, który był podwładnym Rapackiego we wrocławskiej policji oraz CBŚ. Fachowości byłemu wiceministrowi rzeczywiście nie można odmówić. Rapacki przez lata zajmował się walką z przestępczością zorganizowaną i narkotykową. Był też współtwórcą Centralnego Biura Śledczego, służby niezwykle skutecznej w walce ze zorganizowaną przestępczością.

Cieniem na wizerunku „supergliny” kładzie się jednak jego działalność w Krakowie. Rapacki od stycznia do września 2006 r. był komendantem małopolskiej policji. Jak pisała wówczas „Gazeta Polska”, kierowana przez niego komenda miała blokować śledztwa w sprawie korupcji wśród krakowskich urzędników. Z funkcji komendanta „superglina” został odwołany po sprawie gangstera, który w jednym z krakowskich barów zastrzelił trzy osoby. Pod zgodą na wydanie mu pozwolenia na broń podpisał się właśnie Rapacki.

Kontrola Komendy Głównej Policji wykazała, że pozwolenie to zostało wydane z naruszeniem procedur. Jako wiceministrowi w rządzie Donalda Tuska Rapackiemu podlegało Biuro Ochrony Rządu. Służba ta skompromitowała się, nie zabezpieczając odpowiednio wizyty prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i polskiej delegacji w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Po katastrofie, w której zginęło 96 osób, szef BOR Marian Janicki, zamiast dymisji, dostał awans na stopień generalski. Jak ustaliliśmy, kolejnymi odwołanymi z pracy w resorcie będą właśnie szef BOR oraz inny człowiek Schetyny, komendant główny policji Andrzej Matejuk.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"

(fot.PAP/Gzell)

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook