Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne zatrzymania w spółce Tauron

27.02.2017

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby podejrzane o korumpowanie byłej inspektor w spółce Tauron Ciepło.

Zatrzymani mieli wręczać Bożenie K. korzyści majątkowe w zamian za zlecanie prac realizowanych przez tę spółkę. Jak podała katowicka prokuratura, jeden z zatrzymanych usłyszał już zarzuty, w poniedziałek po południu wciąż trwały przesłuchania dwóch pozostałych przedsiębiorców. Bożena K. - która w spółce Tauron Ciepło odpowiadała za nadzór nad remontami, inwestycjami i odbiorami tych prac wykonywanych przez firmy zewnętrzne - została zatrzymana w ubiegłym roku. Jak podawało CBA, została ujęta na gorącym uczynku, gdy przyjmowała 74,5 tys. zł od jednego z biznesmenów. 

Funkcjonariusze CBA podejrzewali, że podobnych przypadków może być więcej. Później kobiecie przedstawiono kolejne zarzuty - chodzi łącznie o przyjęcie 37 łapówek na łączną kwotę 480 tys. zł. Zarzuty w śledztwie usłyszało już wcześniej także siedem innych osób, które miały ją korumpować. Ostatnio zatrzymano trzy kolejne, tym samym liczba podejrzanych w postępowaniu wzrosła do 11. 

Według tvp.info - dzięki wyjaśnieniom złożonych przez Bożenę K., która zaczęła współpracować z prokuraturą. Informację o zatrzymaniu potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. "Jedna z tych osób usłyszała dwa zarzuty wręczania korzyści majątkowych i po przesłuchaniu została zwolniona do domu za poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tys. zł. Czynności z udziałem dwóch pozostałych zatrzymanych jeszcze trwają" - powiedziała. Szerszych informacji prokuratura ma udzielić we wtorek. Bożena K. nie jest pracownikiem Tauron Ciepło od stycznia 2015 r. W związku z tą sprawą w spółce został przeprowadzony audyt wewnętrzny. 

Na podstawie wyników audytu dokonano korekty odpowiednich procedur, aby zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości - podawała spółka. Według prowadzących sprawę, śledztwo w dalszym ciągu jest rozwojowe - nie są wykluczone dalsze zatrzymania i kolejne zarzuty. Należąca do holdingu Tauron Polska Energia spółka Tauron Ciepło jest głównym dostawcą ciepła w woj. śląskim. Zatrudnia w kilku miastach południowej Polski ok. 1650 osób.

kk/PAP

[fot. Fratria]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook