Jedynie prawda jest ciekawa


Protest przeciw GMO

25.11.2012

Przeciwnicy wprowadzenia na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej protestowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Chodzi nie tylko o zakaz uprawy takich roślin, ale również o brak stosownych zapisów, które pozwoliłyby na specjalne oznaczenia tych opakowań nasion, które zawierają rośliny GMO. Konieczność oznaczenia również zniknęła z treści ustawy, a poprzez to nie będzie możliwe utworzenie specjalnego rejestru roślin genetycznie modyfikowanych, które będą obecne w naszym kraju.

Jak informuje koalicja "Polska wolna od GMO", takie zakazy wprowadzono w bardzo wielu krajach UE: we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Bułgarii i Grecji. Koalicja podkreśla też, że uwolnienie do środowiska roślin zmodyfikowanych to proces nieodwracalny, który doprowadzi do skażenia genetycznego upraw konwencjonalnych i ekologicznych.

Na większości transparentów widniał napis: "GMO sieje zło. Ten podpis będzie nieodwracalny. Jeden podpis zmieni jadłospis wszystkich Polaków". Skandowano "GMO sieje zło". 


Lena Huppert z Koalicji Polska Wolna od GMO wyjaśniała, że w trakcie procesu legislacyjnego zniknęły m.in. paragrafy dotyczące wprowadzenia zakazu upraw roślin GMO. Ponadto ustawa nie będzie nakazywała producentom oznaczania na opakowaniu nasion zmodyfikowanych genetycznie. W praktyce oznacza to, że rolnik nie będzie wiedział, czy kupuje nasiona tradycyjne, czy GMO.

- Gwarantowały one wprowadzenie zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie – wyjaśnia Lena Huppert 

W tym tygodniu projekt przegłosowany trafi do Senatu. Jeśli senatorzy również poprą wprowadzenie prawa w takiej formie, to do wejścia w życie ustawy będzie dzielił jedynie podpis prezydenta. Bronisław Komorowski wielokrotnie podkreślał, że jest przeciwnikiem GMO i będzie starał się, aby Polska była wolna od organizmów modyfikowanych. Protesty mają wymóc presję na politykach rządowych oraz prezydencie Komorowskim, by prawo nie weszło w życie.
Zebrani przed Pałacem mogli się też podpisać pod apelem do prezydenta, by zawetował ustawę o nasiennictwie.

Slaw/ TVP.info

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 5. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 6. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 7. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook