Jedynie prawda jest ciekawa

Protest przeciw GMO

25.11.2012

Przeciwnicy wprowadzenia na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej protestowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Chodzi nie tylko o zakaz uprawy takich roślin, ale również o brak stosownych zapisów, które pozwoliłyby na specjalne oznaczenia tych opakowań nasion, które zawierają rośliny GMO. Konieczność oznaczenia również zniknęła z treści ustawy, a poprzez to nie będzie możliwe utworzenie specjalnego rejestru roślin genetycznie modyfikowanych, które będą obecne w naszym kraju.

Jak informuje koalicja "Polska wolna od GMO", takie zakazy wprowadzono w bardzo wielu krajach UE: we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Bułgarii i Grecji. Koalicja podkreśla też, że uwolnienie do środowiska roślin zmodyfikowanych to proces nieodwracalny, który doprowadzi do skażenia genetycznego upraw konwencjonalnych i ekologicznych.

Na większości transparentów widniał napis: "GMO sieje zło. Ten podpis będzie nieodwracalny. Jeden podpis zmieni jadłospis wszystkich Polaków". Skandowano "GMO sieje zło". 


Lena Huppert z Koalicji Polska Wolna od GMO wyjaśniała, że w trakcie procesu legislacyjnego zniknęły m.in. paragrafy dotyczące wprowadzenia zakazu upraw roślin GMO. Ponadto ustawa nie będzie nakazywała producentom oznaczania na opakowaniu nasion zmodyfikowanych genetycznie. W praktyce oznacza to, że rolnik nie będzie wiedział, czy kupuje nasiona tradycyjne, czy GMO.

- Gwarantowały one wprowadzenie zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie – wyjaśnia Lena Huppert 

W tym tygodniu projekt przegłosowany trafi do Senatu. Jeśli senatorzy również poprą wprowadzenie prawa w takiej formie, to do wejścia w życie ustawy będzie dzielił jedynie podpis prezydenta. Bronisław Komorowski wielokrotnie podkreślał, że jest przeciwnikiem GMO i będzie starał się, aby Polska była wolna od organizmów modyfikowanych. Protesty mają wymóc presję na politykach rządowych oraz prezydencie Komorowskim, by prawo nie weszło w życie.
Zebrani przed Pałacem mogli się też podpisać pod apelem do prezydenta, by zawetował ustawę o nasiennictwie.

Slaw/ TVP.info

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook