Jedynie prawda jest ciekawa


Protest przeciw GMO

25.11.2012

Przeciwnicy wprowadzenia na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej protestowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Chodzi nie tylko o zakaz uprawy takich roślin, ale również o brak stosownych zapisów, które pozwoliłyby na specjalne oznaczenia tych opakowań nasion, które zawierają rośliny GMO. Konieczność oznaczenia również zniknęła z treści ustawy, a poprzez to nie będzie możliwe utworzenie specjalnego rejestru roślin genetycznie modyfikowanych, które będą obecne w naszym kraju.

Jak informuje koalicja "Polska wolna od GMO", takie zakazy wprowadzono w bardzo wielu krajach UE: we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Bułgarii i Grecji. Koalicja podkreśla też, że uwolnienie do środowiska roślin zmodyfikowanych to proces nieodwracalny, który doprowadzi do skażenia genetycznego upraw konwencjonalnych i ekologicznych.

Na większości transparentów widniał napis: "GMO sieje zło. Ten podpis będzie nieodwracalny. Jeden podpis zmieni jadłospis wszystkich Polaków". Skandowano "GMO sieje zło". 


Lena Huppert z Koalicji Polska Wolna od GMO wyjaśniała, że w trakcie procesu legislacyjnego zniknęły m.in. paragrafy dotyczące wprowadzenia zakazu upraw roślin GMO. Ponadto ustawa nie będzie nakazywała producentom oznaczania na opakowaniu nasion zmodyfikowanych genetycznie. W praktyce oznacza to, że rolnik nie będzie wiedział, czy kupuje nasiona tradycyjne, czy GMO.

- Gwarantowały one wprowadzenie zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie – wyjaśnia Lena Huppert 

W tym tygodniu projekt przegłosowany trafi do Senatu. Jeśli senatorzy również poprą wprowadzenie prawa w takiej formie, to do wejścia w życie ustawy będzie dzielił jedynie podpis prezydenta. Bronisław Komorowski wielokrotnie podkreślał, że jest przeciwnikiem GMO i będzie starał się, aby Polska była wolna od organizmów modyfikowanych. Protesty mają wymóc presję na politykach rządowych oraz prezydencie Komorowskim, by prawo nie weszło w życie.
Zebrani przed Pałacem mogli się też podpisać pod apelem do prezydenta, by zawetował ustawę o nasiennictwie.

Slaw/ TVP.info

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook