Jedynie prawda jest ciekawa


Protest przeciw GMO

25.11.2012

Przeciwnicy wprowadzenia na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej protestowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Chodzi nie tylko o zakaz uprawy takich roślin, ale również o brak stosownych zapisów, które pozwoliłyby na specjalne oznaczenia tych opakowań nasion, które zawierają rośliny GMO. Konieczność oznaczenia również zniknęła z treści ustawy, a poprzez to nie będzie możliwe utworzenie specjalnego rejestru roślin genetycznie modyfikowanych, które będą obecne w naszym kraju.

Jak informuje koalicja "Polska wolna od GMO", takie zakazy wprowadzono w bardzo wielu krajach UE: we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Bułgarii i Grecji. Koalicja podkreśla też, że uwolnienie do środowiska roślin zmodyfikowanych to proces nieodwracalny, który doprowadzi do skażenia genetycznego upraw konwencjonalnych i ekologicznych.

Na większości transparentów widniał napis: "GMO sieje zło. Ten podpis będzie nieodwracalny. Jeden podpis zmieni jadłospis wszystkich Polaków". Skandowano "GMO sieje zło". 


Lena Huppert z Koalicji Polska Wolna od GMO wyjaśniała, że w trakcie procesu legislacyjnego zniknęły m.in. paragrafy dotyczące wprowadzenia zakazu upraw roślin GMO. Ponadto ustawa nie będzie nakazywała producentom oznaczania na opakowaniu nasion zmodyfikowanych genetycznie. W praktyce oznacza to, że rolnik nie będzie wiedział, czy kupuje nasiona tradycyjne, czy GMO.

- Gwarantowały one wprowadzenie zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie – wyjaśnia Lena Huppert 

W tym tygodniu projekt przegłosowany trafi do Senatu. Jeśli senatorzy również poprą wprowadzenie prawa w takiej formie, to do wejścia w życie ustawy będzie dzielił jedynie podpis prezydenta. Bronisław Komorowski wielokrotnie podkreślał, że jest przeciwnikiem GMO i będzie starał się, aby Polska była wolna od organizmów modyfikowanych. Protesty mają wymóc presję na politykach rządowych oraz prezydencie Komorowskim, by prawo nie weszło w życie.
Zebrani przed Pałacem mogli się też podpisać pod apelem do prezydenta, by zawetował ustawę o nasiennictwie.

Slaw/ TVP.info

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 6. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 7. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook