Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne problemy prezydenta Adamowicza. Ogromna kara za kluczową inwestycję w Gdańsku

28.03.2018
forum28032018
Kolejne problemy prezydenta Adamowicza. Ogromna kara za kluczową inwestycję w Gdańsku

Aż pół miliona złotych może zapłacić inwestor „Forum Gdańsk” za rozpoczęcie prac na kanale Raduni bez pozwolenia konserwatorskiego. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował właśnie o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za prowadzenie od 1 stycznia 2018 prac związanych z wykonaniem tzw. "koryta edukacyjnego' na kanale Raduni bez wymaganych pozwoleń.

O licznych problemach z budową „Forum Gdańsk” jest głośno w mediach od kilku miesięcy. Sprawę zabudowy historycznej części miasta poruszyła w swoim programie m. in. Anita Gargas. W magazynie śledczym omówiono sprawę zabudowy historycznego Targu Siennego – miejsca, z którego rozciągała się jedna z najpiękniejszych panoram na gdańskie zabytki. Rozciągała, bo teraz na terenie wpisanym do rejestru zabytków powstaje ogromne centrum handlowe.

Pytania, które padły w programie Anity Gargas w dużej części pozostały niestety bez odpowiedzi, bo prezydent Gdańska nie chciał się do nich odnieść. Dlatego też nie wiadomo, dlaczego inwestycję zaplanowano w miejscu dawnego cmentarzyska, a podczas prac zostały zniszczone stare, gotyckie piwnice? Dlaczego organy nadzoru, w tym Wojewoda Pomorski i Ministerstwo Kultury nie reagowały na rujnowanie zabytkowej części miasta, na przykład betonowanie średniowiecznego kanału? Jakie były przyczyny dymisji konserwatora zabytków, który nie akceptował planu zabudowy gdańskiego Targu Siennego i Rakowego? Dlaczego prezydent płacił za usługi kancelarii prawniczych z miejskiej kasy?

Do tych wszystkich problemów trzeba dołożyć teraz kolejną sprawę, czyli brak pozwolenia konserwatorskiego na prowadzenie prac od 1 stycznia 2018 roku.

– Inwestor zaczynając prace posiadał niezbędne pozwolenia budowlane i konserwatorskie. To drugie wygasło 31 grudnia 2017 roku i dalsze prace były prowadzone bez zgody konserwatora. Inwestor pierwotnie utrzymywał, że nie potrzebuje takiego pozwolenia, bo wystarczy mu pozwolenie budowlane, ale to była oczywiście zła interpretacja przepisów. Po miesiącu udało się uzyskać niezbędną zgodę od konserwatora miejskiego, ale prace były do tego czasu prowadzone bez wymaganej zgody – tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co to oznacza?

– Mówiąc wprost, PWKZ może teraz "wlepić" mandat inwestorowi, który prowadził prace przy kanale, a pozwolenia nie posiadał, co gorsza twierdził, że mieć nie musi i dopiero potem zmienił zdanie. Kwota jaką inwestor może zapłacić może wynieść nawet 500 000 tysięcy złotych – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy PWKZ i WUOZ w Gdańsku.

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Kacpra Płażyńskiego, adwokata, który bardzo zaangażował się w obronę historycznej zabudowy Gdańska:

– Straty, które miasto poniosło nie zrekompensują żadne pieniądze. Ta betonowa konstrukcja powstała i będzie straszyć mieszkańców i turystów. Cieszy fakt, że urzędnicy działają i tego typu nadużycia nie uchodzą bezkarnie – mówi nam działacz społeczny z Gdańska.

Szerzej o licznych nieprawidłowościach wokół zabudowy kanału Raduni Kacper Płażyński opowiadał w wywiadzie opublikowanym w ostatnim numerze tygodnika Sieci. Okazuje się jednak, że do ogromnej liczby problemów z tą kluczową dla Gdańska inwestycją dołączyły właśnie kolejne.

ac

fot. za TVP/Magazyn śledczy Anity Gargas  (15.03.2018) 

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook