Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne problemy prezydenta Adamowicza. Ogromna kara za kluczową inwestycję w Gdańsku

28.03.2018
forum28032018
Kolejne problemy prezydenta Adamowicza. Ogromna kara za kluczową inwestycję w Gdańsku

Aż pół miliona złotych może zapłacić inwestor „Forum Gdańsk” za rozpoczęcie prac na kanale Raduni bez pozwolenia konserwatorskiego. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował właśnie o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za prowadzenie od 1 stycznia 2018 prac związanych z wykonaniem tzw. "koryta edukacyjnego' na kanale Raduni bez wymaganych pozwoleń.

O licznych problemach z budową „Forum Gdańsk” jest głośno w mediach od kilku miesięcy. Sprawę zabudowy historycznej części miasta poruszyła w swoim programie m. in. Anita Gargas. W magazynie śledczym omówiono sprawę zabudowy historycznego Targu Siennego – miejsca, z którego rozciągała się jedna z najpiękniejszych panoram na gdańskie zabytki. Rozciągała, bo teraz na terenie wpisanym do rejestru zabytków powstaje ogromne centrum handlowe.

Pytania, które padły w programie Anity Gargas w dużej części pozostały niestety bez odpowiedzi, bo prezydent Gdańska nie chciał się do nich odnieść. Dlatego też nie wiadomo, dlaczego inwestycję zaplanowano w miejscu dawnego cmentarzyska, a podczas prac zostały zniszczone stare, gotyckie piwnice? Dlaczego organy nadzoru, w tym Wojewoda Pomorski i Ministerstwo Kultury nie reagowały na rujnowanie zabytkowej części miasta, na przykład betonowanie średniowiecznego kanału? Jakie były przyczyny dymisji konserwatora zabytków, który nie akceptował planu zabudowy gdańskiego Targu Siennego i Rakowego? Dlaczego prezydent płacił za usługi kancelarii prawniczych z miejskiej kasy?

Do tych wszystkich problemów trzeba dołożyć teraz kolejną sprawę, czyli brak pozwolenia konserwatorskiego na prowadzenie prac od 1 stycznia 2018 roku.

– Inwestor zaczynając prace posiadał niezbędne pozwolenia budowlane i konserwatorskie. To drugie wygasło 31 grudnia 2017 roku i dalsze prace były prowadzone bez zgody konserwatora. Inwestor pierwotnie utrzymywał, że nie potrzebuje takiego pozwolenia, bo wystarczy mu pozwolenie budowlane, ale to była oczywiście zła interpretacja przepisów. Po miesiącu udało się uzyskać niezbędną zgodę od konserwatora miejskiego, ale prace były do tego czasu prowadzone bez wymaganej zgody – tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co to oznacza?

– Mówiąc wprost, PWKZ może teraz "wlepić" mandat inwestorowi, który prowadził prace przy kanale, a pozwolenia nie posiadał, co gorsza twierdził, że mieć nie musi i dopiero potem zmienił zdanie. Kwota jaką inwestor może zapłacić może wynieść nawet 500 000 tysięcy złotych – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy PWKZ i WUOZ w Gdańsku.

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Kacpra Płażyńskiego, adwokata, który bardzo zaangażował się w obronę historycznej zabudowy Gdańska:

– Straty, które miasto poniosło nie zrekompensują żadne pieniądze. Ta betonowa konstrukcja powstała i będzie straszyć mieszkańców i turystów. Cieszy fakt, że urzędnicy działają i tego typu nadużycia nie uchodzą bezkarnie – mówi nam działacz społeczny z Gdańska.

Szerzej o licznych nieprawidłowościach wokół zabudowy kanału Raduni Kacper Płażyński opowiadał w wywiadzie opublikowanym w ostatnim numerze tygodnika Sieci. Okazuje się jednak, że do ogromnej liczby problemów z tą kluczową dla Gdańska inwestycją dołączyły właśnie kolejne.

ac

fot. za TVP/Magazyn śledczy Anity Gargas  (15.03.2018) 

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook