Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne powiększenie Zjednoczonej Prawicy. Gowin zaprezentuje nową partię

13.10.2017

4 listopada podczas kongresu Polski Razem zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna - zapowiedział szef partii Jarosław Gowin. Obóz Zjednoczonej Prawicy poszerza się o nowe środowiska, które podjęły współpracę z Polską Razem, m.in. o Republikanów - podkreślił.

Na piątkowej konferencji w Sejmie Gowin powiedział, że poza Republikanami, jego ugrupowanie będzie współpracowało ze środowiskami wolnościowymi i samorządowymi.

- Łączy nas wiara w wolny rynek, w niskie podatki, w prywatną własność, a równocześnie przywiązanie do tradycyjnych wartości, takich jak naród, patriotyzm i wiara chrześcijańska - podkreślił wicepremier. - Wszystkich nas łączy też przekonanie, że w polityce najważniejsza jest gospodarka - dodał Gowin.

Jak mówił, środowiska samorządowe są ważne, ponieważ nacisk w programie nowej partii zostanie położony właśnie na samorząd. Dopytywany dodał, że nazwa nowej formacji zostanie ujawniona podczas listopadowego kongresu.

We wcześniejszych wypowiedziach, Gowin mówił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "wyrażał radość z tego poszerzenia".

Wiceprezes Polski Razem wicemarszałek Senatu Adam Bielan podkreślił na piątkowej konferencji, że celem obozu rządzącego jest by "jak najlepiej i jak najdłużej rządzić Polską". - Chcemy, żeby prawica mogła zbudować silne, ale i nowoczesne państwo. Chcemy przyciągać jak najwięcej środowisk, które pozostawały dotąd poza obozem Zjednoczonej Prawicy - oświadczył.

Ocenił, że środowiska, które deklarują chęć przyłączenia się do Zjednoczonej Prawicy są "bardzo bogate intelektualnie i w sensie strukturalnym". Podkreślił, "że to nie koniec zapowiedzi "przedkongresowych". Na kolejnych konferencjach prasowych będziemy ujawniać kolejne osoby i środowiska, które 4 listopada do nas dołączą" - poinformował Bielan.

Wiceminister rozwoju, członkini Polski Razem, Jadwiga Emilewicz powiedziała, że nowa partia ma stanowić "zwinną nogę gospodarczą" obecnej koalicji rządzącej. Jak dodała, jej "flagowym projektem w tym sezonie politycznym" będzie "wdrażanie wielu ułatwień w prowadzeniu małej działalności gospodarczej w Polsce". Poinformowała, że trwają też prace nad "zestawem przywilejów podatkowych, które sprawią, że przedsiębiorcy będą chcieli szukać nowych produktów i realizować nowe usługi".

Prezes Stowarzyszenia Republikanów Karol Rabenda wyraził nadzieję, że piątkowa deklaracja o współpracy będzie "początkiem budowania szerokiego frontu na rzecz dobrych zmian w polskiej polityce". Podkreślił, że rolą Republikanów jest "wprowadzanie do sfery publicznej osób, o podobnych poglądach".

Posłanka koła Republikanie Magdalena Błeńska zaznaczyła, że jej środowisko, "chce przejść od postulatów do realizacji wolnorynkowych założeń". - Dlatego nawiązujemy tą współpracę - podkreśliła.

Przedstawiciel środowiska wolnościowego Robert Anacki powiedział, że "młode pokolenie, wraz z doświadczonymi politykami, jest w stanie wprowadzić postulowane zmiany". Ocenił, że "są one realne".

Z kolei reprezentujący środowisko samorządowe prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński zaprosił "samorządowców oraz lokalnych liderów" do współpracy. - Chciałbym, żeby środowisko samorządowe, będące najbliżej obywatela, mogło cały czas przedstawiać swoje propozycje; będziemy mieli wtedy wpływ na lepsze życie mieszkańców wsi i miast - oświadczył.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook