Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kolejne fakty ws. Amber Gold

17.09.2013

Cześć klientów Marcina P. nie zamierza ubiegać się nawet o status pokrzywdzonych w śledztwie. ABW podejrzewa, że inwestowane przez nich środki mogą pochodzić z nielegalnych źródeł. Czy AG to również pralnia brudnych pieniędzy?

W sprawie Amber Gold pojawiają się kolejne wątpliwości. "Dziennik Gazeta Prawna" opisuje nieznane dotąd wiadomości związane z aferą. Jak podaje gazeta, w sumie Marcin P. wyłudził od klientów, a potem zmarnotrawił ok. 700 mln złotych. Jak się okazuje wśród oszukanych są ludzie, którzy sami mogą mieć problemy z prawem. Powstaje pytanie, czy AG nie była również wielką pralnią brudnych pieniędzy.

Podejrzenia takie budzą się po wiadomościach ABW. W czasie posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych wiceszef Agencji powiedział, że duża grupa klientów Amber Gold łatwo pogodziła się z utratą pieniędzy i nie zamierza ubiegać się nawet o status osób poszkodowanych. Gazeta wskazuje, że ludzie ci obawiają się trudnych pytań urzędów skarbowych.

"Ci ludzie tłumaczą, że zdawali sobie sprawę z ryzyka, powierzając pieniądze Marcinowi P. I nie chcą dochodzić swoich praw z tytułu oszustwa, którego ofiarą padli" - mówi "DGP" funkcjonariusz, pracujący przy śledztwie.

Wiceszef ABW Kazimierz Mordaszewski wskazuje, że Agencja podejrzewa, że wśród tych, którzy pogodzili się ze stratą pieniędzy są ludzie, którzy "nie potrafią wskazać legalnych źródeł pochodzenia środków".

Podsumowując posiedzenie sejmowej komisji ds. służb jej członek, poseł PiS Marek Opioła wyjaśnia: "Nie usłyszeliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli które z elementów państwa zawiodły i dlaczego. A zatem kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa pytanie, dlaczego Amber Gold mógł działać na taką skalę, wciąż pozostaje bez odpowiedzi".

A skala jest rzeczywiście zaskakująca. Jak wyjaśnia gazeta, Amber Gold miał zgromadzić ok. 700 mln złotych. Tymczasem działający kilka lat dłużej niż AG parabank Finroyal otrzymał niecałe 100 milionów złotych. Do dziś nie wiadomo, co stoi za tak ogromną skalą działania Marcina P. i jego biznesów.

"DGP" wskazuje również, że żaden z prokuratorów nie poniósł dotąd odpowiedzialności za niedopatrzenia i zaniechania związane z AG. Służby i prokuratura zlekceważyły doniesień Komisji Nadzoru Finansowego, która już w 2009 roku informowała o podejrzeniach wobec działalności Amber Gold. Śledztwo było umarzane nawet mimo decyzji sądu, który wskazywał na zaniechania prokuratorów.

Mimo tego sąd dyscyplinarny uniewinnił prokurator Barbarę Kijanko, która prowadziła sprawę, postępowanie wobec nadzorującej pracę Kijanko prokurator rejonowej Marzeny Majstrowicz nie zostało nawet wszczęte.

Sprawa Amber Gold do dziś pozostaje więc tajemnicą. Mechanizmy i powiązania, jakie doprowadziły do tak wielkiej afery pozostają niewyjaśnione. To niestety oznacza, że podobna sprawa może się powtórzyć...

TK,"DGP"
[Fot. Zorro2212/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]
Słowa kluczowe:

Amber Gold

,

Polska

,

przestępstwo

,

finanse

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook