Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna katastrofa ekologiczna w Bałtyku? Tym razem skutki mogą być dużo poważniejsze

05.07.2018
baltyk05072018
Kolejna katastrofa ekologiczna w Bałtyku? Tym razem skutki mogą być dużo poważniejsze

Zdaniem specjalistów w każdej chwili może dojść do skażania Bałtyku na niespotykaną dotychczas skalę. Wszystko przez zalegający na dnie morza wrak niemieckiego tankowca Franken, z którego grozi wyciek paliwa.

Kilkanaście kilometrów od Helu, na dnie Bałtyku spoczywa wrak 179- metrowego tankowca. Okręt zatopiony 73 lata temu ma na swoim pokładzie wiele szkodliwych substancji, głownie ropy. Ekolodzy ostrzegają, że ich wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną i konieczne jest jak najszybsze usunięcie zagrożenia.

Fundacji MARE oraz Gdańskiemu Instytutowi w Gdańsku udało się ustalić, że we wnętrzu zatopionego w czasie drugiej wojny światowej tankowca znajduje się 1,5 miliona litrów paliwa. Niewielka ilość szkodliwych substancji zdążyła się już uwolnić i skazić ekosystem w pobliżu wraku.

Za sprawą korozji, tankowiec może zawalić się pod własnym ciężarem i w konsekwencji, ze zniszczonych zbiorników może wyciec paliwo. Z każdą chwilą zagrożenie jest coraz większe, gdyż słona morska woda coraz bardziej osłabia cienkie ściany wraku.

W przypadku przedostania się chemikaliów do morza, Bałtyk zostałby skażony w promieniu od 10 do 25 kilometrów. Szacowany koszt usunięcia zagrożenia wynosi 30 milinów złotych.

rh/tvp.info

Fot: Pixabay

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 3. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 4. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 5. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 6. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook