Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejarze nie będą protestować

30.09.2011

Kolejowe związki zawodowe odwołały planowany na 5 października protest. Związkowcy zapewniają, że są gotowi do dalszych rozmów w sprawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy (PUZP).

To właśnie wypowiedzenie PUZP z początkiem lipca przez Związek Pracodawców Kolejowych miało być powodem planowanego na 5 października protestu. Związkowcy domagali się przywrócenia wypowiedzianego układu. "Wypowiedzenie układu grozi tym, że od 1 stycznia 2012 r. kolejarze mogą utracić uprawnienia i dodatki do wynagrodzenia" - argumentowali. Chodzi m.in. o nagrody jubileuszowe, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę nocą albo w święta, premie, czy ulgi przejazdowe.

Pracodawcy odpowiadali na to, że każda z trzydziestu kilku spółek zrzeszonych w Związku posiada swój Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, a zmiana układu ponadzakładowego nie powoduje automatycznych zmian w układach poszczególnych spółek. Zwracają też uwagę, że nie chcą odbierać pracownikom kolei ulg na przejazdy, a tylko zmienić zasady ich przyznawania.

W piątek związkowcy poinformowali, że spotkali się z prezesem Związku Pracodawców Kolejowych w tej sprawie. Związkowcy obstają przy tym, że ulgi na przejazdy pociągami powinny zostać zachowane na obecnych zasadach przynajmniej do końca 2012 roku, natomiast obie strony zadeklarowały, że będą dalej rozmawiać o kształcie PUZP.

PAP

[fot.sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook