Jedynie prawda jest ciekawa


Kogo czci Kodeń?

30.09.2014

„Pomnik wdzięczności” wzniesiony w Kodniu sowieckim żołnierzom wciąż jest nietykalny - informuje "Nasz Dziennik".

Mieszkańcy Kodnia nie mają tyle szczęścia ile nowosądeczanie, którym udało się wymóc decyzję o rozbiórce sowieckiego pomnika.  Wciąż musza oglądać socrealistyczny monument opatrzony napisem: „Bohaterom radzieckim poległym w walce z okupantem hitlerowskim o wyzwolenie Kodnia w 1944 r. Mieszkańcy Kodnia”.

Jak informuje dziennik, trzy lata temu pomnik został nawet odnowiony na prośbę rosyjskiego konsulatu. W dodatku ktoś wpadł na pomysł, by  zatknąć na jego szczycie czerwoną gwiazdę wyłowioną przez przypadek z pobliskiego zalewu.

Tu jednak reakcja mieszkańców była na tyle ostra, że po kilku dniach "ozdoba" zniknęła w „niewyjaśnionych okolicznościach”. Oficjalnie - została skradziona.

Mieszkańcy  twierdzą jednak, że to władze gminy Kodeń opamiętały się i nakazały, by cichaczem zdjąć gwiazdę. Pozbawiony radzieckiego symbolu pomnik nadal jednak stoi. A gmina lekceważy prośby o jego rozbiórkę. – Na razie, jak każda instytucja samorządowa, mamy inny temat na głowie. A dalej zobaczymy – mówi pracownik urzędu gminy.

W ocenie Jerzego Filipka, radnego z Kodnia, w sprawie pomnika władzom gminy brakuje chęci działania i woli politycznej. Bo pomysły na lepsze zagospodarowanie miejsca zajmowanego przez pomnik wdzięczności były.

– Pojawiały się pewne inicjatywy związane z tym obeliskiem. Był np. pomysł, by powstał tu inny pomnik, będący wyrazem wdzięczności mieszkańców za szczęśliwe przeżycia. Były takie próby, ale nieskuteczne, i sądzę, że w obecnej sytuacji politycznej raczej nic się w tej sprawie nie zmieni – zaznacza nasz rozmówca.

Jak zauważa "Nasz Dziennik" - pomnik nie jest powiązany z mogiłami czerwonoarmistów, bo ich szczątki zostały przeniesione wiele lat temu. Decyzje związane z monumentem nie są więc obciążone obowiązkiem ekshumacji.

ansa/ND

[fot.polskaniezwykla.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 2. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 3. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 4. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 5. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 6. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 7. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook