Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kogo czci Kodeń?

30.09.2014

„Pomnik wdzięczności” wzniesiony w Kodniu sowieckim żołnierzom wciąż jest nietykalny - informuje "Nasz Dziennik".

Mieszkańcy Kodnia nie mają tyle szczęścia ile nowosądeczanie, którym udało się wymóc decyzję o rozbiórce sowieckiego pomnika.  Wciąż musza oglądać socrealistyczny monument opatrzony napisem: „Bohaterom radzieckim poległym w walce z okupantem hitlerowskim o wyzwolenie Kodnia w 1944 r. Mieszkańcy Kodnia”.

Jak informuje dziennik, trzy lata temu pomnik został nawet odnowiony na prośbę rosyjskiego konsulatu. W dodatku ktoś wpadł na pomysł, by  zatknąć na jego szczycie czerwoną gwiazdę wyłowioną przez przypadek z pobliskiego zalewu.

Tu jednak reakcja mieszkańców była na tyle ostra, że po kilku dniach "ozdoba" zniknęła w „niewyjaśnionych okolicznościach”. Oficjalnie - została skradziona.

Mieszkańcy  twierdzą jednak, że to władze gminy Kodeń opamiętały się i nakazały, by cichaczem zdjąć gwiazdę. Pozbawiony radzieckiego symbolu pomnik nadal jednak stoi. A gmina lekceważy prośby o jego rozbiórkę. – Na razie, jak każda instytucja samorządowa, mamy inny temat na głowie. A dalej zobaczymy – mówi pracownik urzędu gminy.

W ocenie Jerzego Filipka, radnego z Kodnia, w sprawie pomnika władzom gminy brakuje chęci działania i woli politycznej. Bo pomysły na lepsze zagospodarowanie miejsca zajmowanego przez pomnik wdzięczności były.

– Pojawiały się pewne inicjatywy związane z tym obeliskiem. Był np. pomysł, by powstał tu inny pomnik, będący wyrazem wdzięczności mieszkańców za szczęśliwe przeżycia. Były takie próby, ale nieskuteczne, i sądzę, że w obecnej sytuacji politycznej raczej nic się w tej sprawie nie zmieni – zaznacza nasz rozmówca.

Jak zauważa "Nasz Dziennik" - pomnik nie jest powiązany z mogiłami czerwonoarmistów, bo ich szczątki zostały przeniesione wiele lat temu. Decyzje związane z monumentem nie są więc obciążone obowiązkiem ekshumacji.

ansa/ND

[fot.polskaniezwykla.pl]

Słowa kluczowe:

pomnik

,

Gwiazda

,

gmina

Warto poczytać

 1. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 2. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 3. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 4. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 5. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 6. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 7. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 8. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook