Jedynie prawda jest ciekawa


KODziarze przed Sejmem: Marzy się im rewolucja

16.07.2017

Cztery i pół tysiąca przedstawicieli opozycji - m.in. KOD – protestowało przed Sejmem przeciw planom zmian w sądownictwie. Mimo niewielkiej skali protestu, organizatorzy zapowiadają milionowe manifestacje. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groźby "rozliczenia". O prezydencie RP zgromadzeni skandowali: "będziesz siedział".

Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

Przemawiający, jako pierwszy, lider KOD Krzysztof Łoziński straszył zgromadzonych terrorem i dyktaturą. Groził Jarosławowi Kaczyńskiemu pociągnięciem za ten stan do odpowiedzialności.

Władysław Frasyniuk mówił, że "dziś na nowo definiujemy patriotyzm". Apelował do sędziów Sądu Najwyższego, by "stanęli twardo w obronie konstytucji".

Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył: "Obiecuję też jedno: że po wyborach ich rozliczymy". Sekundował mu szef Nowoczesnej, Ryszard Petru, który wezwał do ukarania polityków PiS w postaci "rozliczenia przed Trybunałem Stanu".

W podobnych duchu przemawiali też m.in. Adam Michnik, Leszek Balcerowicz i Jacek Żakowski. Wystąpienia przerywane były okrzykami, m.in. "Wolność, równość, demokracja", "Nikt nie stoi ponad prawem", "Nie ma zgody na PiS-u metody", "My nie śpimy, my czuwamy, sądów władzy nie oddamy".

Posłowie Kukiz"15 stwierdzili, że nie przyłączą się do protestów (chociaż nie zgadzają się z wieloma zmianami wprowadzanymi przez PiS), bo na tych manifestacjach zawsze od lat występują ci sami "krzykacze".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował przebieg demonstracji jako hucpę, natomiast - jego zdaniem - "wienie o totalitaryzmie w Polsce to kłamstwo, które nie działa ani na krajową, ani na międzynarodową opinię publiczną".

Organizatorzy zapowiedzieli, że nie rozwiązują zgromadzenia i pozostają na miejscu przynajmniej do wtorku, kiedy Sejm ma zacząć prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Ogłoszono też zbieranie podpisów pod listem do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.

PAP/MBB

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 2. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 6. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook