Jedynie prawda jest ciekawa

KODziarze przed Sejmem: Marzy się im rewolucja

16.07.2017

Cztery i pół tysiąca przedstawicieli opozycji - m.in. KOD – protestowało przed Sejmem przeciw planom zmian w sądownictwie. Mimo niewielkiej skali protestu, organizatorzy zapowiadają milionowe manifestacje. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groźby "rozliczenia". O prezydencie RP zgromadzeni skandowali: "będziesz siedział".

Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

Przemawiający, jako pierwszy, lider KOD Krzysztof Łoziński straszył zgromadzonych terrorem i dyktaturą. Groził Jarosławowi Kaczyńskiemu pociągnięciem za ten stan do odpowiedzialności.

Władysław Frasyniuk mówił, że "dziś na nowo definiujemy patriotyzm". Apelował do sędziów Sądu Najwyższego, by "stanęli twardo w obronie konstytucji".

Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył: "Obiecuję też jedno: że po wyborach ich rozliczymy". Sekundował mu szef Nowoczesnej, Ryszard Petru, który wezwał do ukarania polityków PiS w postaci "rozliczenia przed Trybunałem Stanu".

W podobnych duchu przemawiali też m.in. Adam Michnik, Leszek Balcerowicz i Jacek Żakowski. Wystąpienia przerywane były okrzykami, m.in. "Wolność, równość, demokracja", "Nikt nie stoi ponad prawem", "Nie ma zgody na PiS-u metody", "My nie śpimy, my czuwamy, sądów władzy nie oddamy".

Posłowie Kukiz"15 stwierdzili, że nie przyłączą się do protestów (chociaż nie zgadzają się z wieloma zmianami wprowadzanymi przez PiS), bo na tych manifestacjach zawsze od lat występują ci sami "krzykacze".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował przebieg demonstracji jako hucpę, natomiast - jego zdaniem - "wienie o totalitaryzmie w Polsce to kłamstwo, które nie działa ani na krajową, ani na międzynarodową opinię publiczną".

Organizatorzy zapowiedzieli, że nie rozwiązują zgromadzenia i pozostają na miejscu przynajmniej do wtorku, kiedy Sejm ma zacząć prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Ogłoszono też zbieranie podpisów pod listem do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.

PAP/MBB

Fot. PAP/Jacek Turczyk

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook